Ознака: амандмани
Економија 09.12.22 | 15:20

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Собраниската Комисија за финансирање и буџет во рамките на денешната амандманска расправа за Предлог-буџетот за 2023 година разгледа вкупно 26 амандмани од кои два беа...

Македонија 22.11.22 | 11:51

Стојаноски: Барањата на граѓанските организации, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ги преточи во 200 амандмани за расправа на Буџетот

Вчера до 16 часот заврши рокот за поднесување на амандмани, се поднесоа 263 амандмани на број од сите политички партии. Интересот е особено голем, и очекувам да биде особено...

Скопје 14.11.22 | 14:44

Андоновска: Со прифаќањето на амандманот на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за субвенции за енергетска сиромаштија, ќе помогнеме на социјално ранливите категории

Марија Андоновска, советничка од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на град Скопје на денешната седница предложи амандман за субвенционирање на енергетската сиромаштија и со тоа...

Економија 18.10.22 | 21:54

Стојаноски: Мерките за помош на граѓаните се понижувачки, ќе поднесеме амандмани со цел мерките поинаку да бидат дизајнирани

Самата сума која треба да им помогне на граѓаните е понижувачка, затоа ние сметаме дека со домаќински добро искреирани мерки оваа сума треба да биде многу поголема заради...

Македонија 05.12.21 | 12:50

Лозановска: Нивните лажни ветувања останаа во етерот, после пет години, ниту се реализирани, ниту имаат пари да ги реализираат

Ова се дел од амандманите поднесени од мене и колешката Силвана Ангелевска, некои ветени од сегашната власт во 2016 година, објави пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Олга Лозановска...

Македонија 26.07.21 | 21:11

Политичко едноумие: на Комисија не е прифатен ниту еден амандман за Законот за државјанство

Членовите на собраниската Комисијата за европски прашања денеска, на вториот ден, го разгледаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за државјанството...

Македонија 04.12.20 | 08:43

„Што си дробел, тоа ќе сркаш“ му порача Милошоски на Заев потсетувајќи на 2.300 амандмани поднесени од СДСМ

СДСМ во 2008 година поднесе 2.300 амандмани на Деловникот и рече „ако сакате ефикасен парламент треба да ја почитувате демократијата, да ја почитувате опозицијата и сами...

Македонија 03.12.20 | 20:35

СДСМ во 2007 година спречуваше измена на Деловникот со 2300 амандмани кои предвидуваа задолжителен аплауз и 350 пати пpaво на збop

Тоа што денес СДСМ го посочува како опструкција и блокада на собранието во 2007 година од нивна страна беше сметано за „борба за демократија со хартија“, „придонес за...

Македонија 03.12.20 | 18:46

Нова блокада на Собранието – 500 амандмани за Законот за здравствена заштита

Не само измените во Деловникот, ВМРО-ДПМНЕ ги блокира и измените во Законот за здравствена заштита, обвинува СДСМ. Не се само голем број на амандмани поднесени за промена...

Македонија 03.12.20 | 15:11

Сите самохрани родители ќе добијат помош, прифатени амандманите на ВМРО-ДПМНЕ

Трите амандмани на Предлог законот за финансиска поддршка на граѓаните поденесени од пратениците Ели Панова и Тимчо Муцунски беа прифатени. Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 30.11.20 | 18:19

Опозицијата се обедини против Џафери: Со 3.000 амандмани ВМРО-ДПМНЕ, АА, Алтернатива и Левица ставија „вето“ на гласањето „по пижами“

Со поднесувањето на над 3.000 амандмани, парламентарната опозиција, практично ги блокира измените на Деловникот што ги предложи спикерот Талат Џафери, со цел да се бајпасираат...

Економија 29.10.20 | 13:43

Стојановски: Власта предвидува даночно олеснува за тим билдинг сред пандемија

Ребалансот на буџет кој се наоѓа во Собрание е целосно неразвоен и нема да даде одговор на предизвиците кои ги носи ковид-пандемијата, како на здравствен, така и на економски...

Македонија 22.10.20 | 11:30

Јорданов: Власта ги одби амандманите за обезбедување 40 илјади компјутери за учениците кои немаат и за зголемување на здравствените капацитети

Поднесовме амандмани со кои бараме од Владата да го реализира она што го ветила пред граѓаните во неколку изборни циклуси. Затоа што најчесто предложените амандмани...

Економија 14.10.20 | 21:49

ВМРО-ДПМНЕ поднесе околу 170 амандмани на комисиската расправа за ребалансот на буџетот

ВМРО-ДПМНЕ поднесе околу 170 амандмани на комисиската расправа за ребалансот на Буџетот. Утре ја почнуваме комисиската расправа за ребалансот на Буџетот, ќе кажам дека...

Македонија 01.02.20 | 14:50

Некои пратенички групи доставиле амандмани за законот за ЈО, дел бараат дополнително време

Некои пратенички групи веќе доставија амандмани за законот за јавно обвинителство, а некои замолија за дополнително време за да ги формулираат заради обврските што...

Македонија 31.01.20 | 17:01

Амандмани за Законот за ЈО да се поднесат до утре напладне, в понеделник нова средба на работните групи

Утре до 12 часот политичките партии кои имаат забелешки на Предлог-законот за јавно обвинителство треба да поднесат амадмани, по што најверојатно во понеделник ќе...

Македонија 12.12.19 | 13:34

ВМРО-ДПМНЕ поднесе околу 950 амандмани за Предлог-законот за Академија за судии и јавни обвинители

ВМРО-ДПМНЕ има поднесено околу 950 амандмани за Предлог-законот за Академија за судии и јавни обвинители, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот Антонио Милошоски...

Македонија 12.12.19 | 13:08

Пратениците на ДУИ поднеле над 5.000 амандмани на Изборниот законик

ДУИ поднеле над 5.000 амандмани за измените на изборниот законик. Артан Груби од ДУИ денеска рече дека едноставни измени на изборното законодавство пред избори се опасен...

Македонија 11.12.19 | 13:05

Џафери: Измените на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазиците нема да поминат во Собранието

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ имаат процедурална можност да поднесат предлог за измени и дополнување на Законот за употреба на јазиците, но мора да имаат предвид дека за...

Македонија 10.12.19 | 17:16

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандани за измена и дополнување на Законот за јазиците

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесат амандамни со цел измена и дополнување на Законот за употреба на јазиците и негово усогласување со препораките на Венецијанската...