Ознака: алпинисти
Свет 19.04.23 | 23:06

Двајца алпинисти загинале на Мон Блан по одрон на глечерски мраз

Две лица загинале од паѓање на маси глечерски мраз во близина на Мон Блан на француските Алпи, пренесе ДПА. Според локалните власти, големи парчиња мраз се одвоиле од...

Балкан 17.07.22 | 10:57

Спасени српски туристи заглавени во стрмен планински предел во Албанија

Спасувачките екипи успеале да ги извлечат српските туристи кои беа заглавени во стрмен планински предел во подрачјето на северниот албански град Тропоја. Истовремено,...

Црна хроника 13.10.21 | 21:36

Зоран Мајсторски и Драган Станишков се загинатите алпинисти кај рудникот „Бучим“

Македонската алпинистичка федерација со неверување ја прими информацијата за несреќата во еден од силосите на рудникот „Бучим“. „Со длабока жал споделуваме дека...

Свет 04.07.21 | 12:22

Две жени замрзнаа на италијанско-швајцарската граница на Алпите

Две жени замрзнаа на Алпите на над 4.000 метри надморска височина, во близина на границата меѓу Италија и Швајцарија, соопштија денеска спасувачите од регионот Аоста,...

Свет 08.02.21 | 13:26

Тројца алпинисти исчезнаа на вториот највисок врв на светот

Воени хеликоптери, наводно, ја продолжија потрагата во северниот дел на земјата, откако планинарот Али Садпара и неговите двајца пријатели, Џон Снори од Исланд и Хуан...

Свет 11.12.18 | 14:27

Тела на двајца алпинисти пронајдени 30 години по нивната смрт на Хималаите

Телата на двајца алпинисти од Исланд, Кристин Рунарсон и Торстен Гуџонсон, се пронајдени на Хималаите по триесетина години од нивното исчезнување, објави Си-Ен-Ен. Телата...