Ознака: Алипашина џамија
Калеидоскоп 16.06.19 | 14:11

Турската амбасадорка Карапри: Сон на претседателот Ердоган беше реконструкцијата на Алипашината џамија

Турската амбасадорка Тулин Еркал Карапри ја посети Али пашината џамија во охридската чаршија. Таа кажа дека реконструкцијата на овој верски објект бил сон на турскиот...

Македонија 23.05.19 | 08:50

Од минарето на охридската Алипашина Џамија ќе се запее на Бајрам

Обновената Алипашина Џамија во Охрид свечено ќе биде ставена во употреба на 6 јуни, на годинешниот Рамазан Бајрам, објави Скопје1.мк повикуваќи се на свои извори во ИВЗ....

Култура 18.05.19 | 18:37

Охриѓани в понеделник организираат протест за нелегалната градба на Алипашината џамија

Охриѓани организираат протест за нелегалната градба на Алипашината џамија. На социјалните мрежи во групи граѓаните се организраат да го кренат својот глас против...

Македонија 18.05.19 | 11:49

„Мамицата да ти ја е..м! Ма иди во п…у матер“ му рече советникот на ДУИ во Охрид и инвеститор на дивоградба на новинар

„Мамицата да ти ја е..м! Ма иди во п…у матер. Која дивоградба п…..“, му рекол советникот на ДУИ Нефи Усеини на новинарот на А1он.мк кој сакал да го праша за продолжувањето...

Култура 10.05.19 | 20:25

Здружение „Совест“: Додека институциите вегетираат, дивоградбата-минаре на Алипашината џамија напредува

Додека институциите вегетираат во парализа, дивоградбата – минаре на Али Пашината џамија во Охрид, напредува високо кон небото, констатираа на денешната прес конференција...

Македонија 08.05.19 | 12:20

Минарето на Алипашината џамија во Охрид пак се гради

Не запира нелегалната изградба на минарето на Алипашината џамија во Охрид, обвинуваат од Здружението „Совест”. Запрена изградбата на минарето на Алипашината џамија...

Култура 27.03.19 | 22:15

ИВЗ: Нема компромис за џамијата во Охрид, ние ќе градиме

Реставрацијата на Али Пашината џамија во Охрид и изградбата на 32-метарското минаре за Исламската верска заедница е завршена работа. Градежните работи се во тек и нема...

Култура 20.03.19 | 14:07

Минарето на Алипашина џамија и денеска се гради, Заев: Ќе се изнајдат решенија во интерес на граѓаните на Охрид

Премиерот Заев денеска се сретна со в.д. градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски и в.д. директорката на НУ Завод и музеј, Охрид Елеонора Новаковска со...

Култура 18.03.19 | 16:57

Утре протест за минарето на Алипашина џамија: За нашиот Охрид до крај!

Граѓанската иницијатива „Совест“ за вторник закажа протест пред „Али Пашина џамија“ во Охрид, на кој најавуваат искажување на револт за нелегалната градба на минарето...

Култура 14.03.19 | 10:07

Во Охрид се подготвува протест за незаконското градење на Алипашината џамија

Откако надлежните останаа глуви на бројните реакции на здружението „Совест“ и си ја префрлуваат вината едни на други, охриѓани најавуваат протест, пишува порталот...