Ознака: Алијансата за Албанците
Македонија 24.01.23 | 08:19

Заглави влезот на Алијанса во Владата, кочат Алтернатива и Павле Трајанов

По седницата на Централното претседателство на Алијанса за Албанците (АА) што се одржа викедов и најавите дека во текот на неделава партијата ќе формира комисија којашто...

Македонија 23.11.22 | 14:58

Алтернатива не сака да им даде од своите министерства на Алијанса на Таравари

Алтернатива нема проблем Алијанса за Албанците да влезе во Владата но само ако СДСМ и ДУИ се решат да отстапат некое од своите министерства. Од партијата за Сител  велат...

Македонија 23.06.22 | 14:08

Села: Подготвени сме за избори

Првиот човек на Алијансата за Албанците, Зијадин Села денеска соопшти дека се избрани раководителите на ограноците на АА во 18 општини. Села рече дека со реформите во...

Македонија 11.11.21 | 10:54

Азири: Очекуваме денеска да се изгласа недоверба на Владата

Пратеникот на Алијансата за Албанците, Елми Азири, пред да влезе во Собранието изјави дека очекува денеска да се изгласа недоверба на Владата. На прашање за тоа дали...

Македонија 06.11.21 | 16:41

Таравари: Имаме цел граѓаните да ги ослободиме од оваа корумпирана власт

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, за ТВ24 изјави дека целата е граѓаните да се ослободат од корумпираната власт во Македонија. Тој во изјава...

Македонија 14.08.21 | 12:56

АA: 500 илјади евра се потрошија за кампања, a не за Охридскиот договор

Денес сме тука за да ја разоткриеме големата измама и злоупотреба на Охридскиот договор и кон сите тие коишто придонесоа жртвувајќи го и својот живот за овој договор,...

Македонија 01.02.21 | 15:20

Алијансата за Албанците и Алтернатива ги поддржуваат средношколците за државната матура

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива го поддржуваат барањето на Сојузот да се измени концептот за државна матура за оваа генерација матуранти и наместо...

Македонија 14.08.20 | 13:19

Aлијанса нема да преговара за влез во влада додека ДУИ не го исполни ветувањето за премиер Албанец

Сакаме да ја известиме јавноста дека ние не сме имале ниту една официјална средба и ниту друга средба на тема за учество во новата влада и нема да преговараме пред легалниот,...

Македонија 26.07.20 | 15:16

Утре во 19 часот Алијанса и Алтернатива ќе маршираат за демократија

Маршот за демократија не е само протест, туку е јавен израз на волјата на албанскиот граѓанин во Македонија, кој по последните избори смета дека сериозно се оштетени...

Македонија 12.07.20 | 21:39

Албански знамиња го освоија Скопје, пред Влада врие за митингот на Села и Гаши

Илјадници лица во моментот пред владата во центарот на Скопје го следат митингот на коалицијата меѓу Алијанса за Албанците и Алтернатива. Претходно, младите активисти...

Македонија 06.07.20 | 09:19

Села вети ограничување на коцкањето во првите сто дена влада

Носителот на кандидатската лицата за пратеници за Шестата изборна единица Зијадин Села доцна синоќа во рамки на предизборните активности и заедно со кандидатите за...

Македонија 11.03.20 | 20:24

Зиадин Села носител на листа во шестата изборна единца, Африм Гаши во втората

Комлетните листи ќе бидат објавени утре, ова се двете поважни одлуки на Централното собрание кои вечерва се донесоа во Гостивар. Лидерот на Алијансата за Албанците,...

Македонија 05.02.20 | 08:34

Алијанса им нуди коалиција на другите албански партии за победа на ДУИ

Алијансата за Албанците им нудат коалиција на Беса и на Алтернатива со цел да се победи ДУИ, рече Арбен Таравари од Алијансата за Албанците на емисијата Топ тема на Телма. Вели...

Македонија 04.02.20 | 21:12

Таравари: После 3 години опозиција ги сметам ВМРО-ДПМНЕ за реформирани

-После 3 години опозиција ги сметам ВМРО-ДПМНЕ за реформирани не би сакал ниту да помислам дека сакаат да напраат опструкција на законот за Јавно обвинителство, со овие...

Македонија 04.02.20 | 13:40

Беса е навредена од ултиматумот на Села

Беса е навредена од ултиматумот на лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села за предизборна коалиција со Алтернатива. Тие се незадоволни што Села им даде рок...

Македонија 08.01.20 | 13:02

Алијанса, Беса и Алтернатива заедно на избори

Движењето Беса е отворено за трипартиска предизборна коалиција во согласност со повикот на Алијансата на Албанците, соопштуваат од Беса по синоќешниот состанок на...

Македонија 17.12.19 | 19:47

Алијанса за Албанците, Беса и Алтернатива во преговори за предизборна коалиција против ДУИ

Три партии на Албанците од Македонија – Алијанса за Албанците, Движење Беса и Алтернатива преговараат за коалиција што ќе се обиде да го преземе приматот на ДУИ во албанскиот...

Македонија 07.12.19 | 19:35

По заклучоците на Венецијанската комисија: Беса и Алијанса ќе бараат албанскиот јазик уставно да се уреди

По заклучоците на Венецијанската комисија реагираа албанските политички партии Алијансата за Албанците, Движењето Беса и Алтернатива, пишува „Алсат“. Тие имаат единствен...

Македонија 07.11.19 | 22:01

Бејта до Meмеди: ДУИ со Али Ахмети испишува историја

Во вечерашната емисија Патот кон на Алсат, функционерот на ДУИ, Невзат Бејта, упати обвинувања до Ремзи Мемеди од Алијансата за Албанците, но за времето кога Владата...