Ознака: Алијансата за Албанците и Алтернатива
Македонија 28.05.21 | 21:18

АА и Алтернатива поднесоа иницијатива до Уставен суд за патарините за српските туристи

Коалицијата „Алијанса за Албанците и Алтернатива“, денес, пред Уставниот суд поднесе иницијатива за процена на законитоста на одлуката на Владата, со која граѓаните...

Македонија 14.05.21 | 19:39

Алијанса и Алтернатива го пофалија Пендаровски што стави вето на законот за дивоградби

Ја поздравуваме одлуката на претседателот Стево Пендаровски да го врати во Собрание законот со кој македонската влада и опозиција се обидоа да прошверцуваат легализација...

Македонија 13.04.21 | 18:03

16.000 работници ќе ги земат февруарската и мартовската плата: АА и А ги повлекуваат амандманите за петтиот пакет-мерки

Собраниската комисијата за финансирање и буџет денеска или утре ќе биде закажана или свикана за да се дискутира за економскиот пакет закони. Ова доаѓа како резултат...

Македонија 11.04.21 | 22:18

Заев, Села и Гаши утре ќе го договараат Законот за државјанство

Утре треба да бидат познати законските олеснувања за добивање македонско државјанство. Решението ќе се бара на лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерите...

Македонија 01.04.21 | 19:31

Алијанса и Алтернатива поднеле 200 амандмани на Законот за попис

Претседателот на Собранието Талат Џафери, попладнево ја прекина 38-седница на чиј дневен ред се само две точки – измените на Законот за попис и на Изборниот законик,...

Македонија 31.03.21 | 20:44

За државјанствата се договориле со АА и А, но Маричиќ не открива што

Многу конструктивен, добар, разумен и со аргументи, вака министерот за правда Бојан Маричиќ го оцени денешниот состанок за законот за државјанство што се одржа во Собранието....

Македонија 30.03.21 | 13:04

АА и А: Пописот треба да продолжи, со Бадентер ќе ја блокираме промената на Законот за попис

Одложувањето на пописот е неприфатливо за коалицијата Алијанса за Албанците -А Алтернатива. Оваа коалиција е против одложување на регистрацијата и предупредуваат...

Македонија 25.03.21 | 12:01

АА и А: Ќе ги поддржиме законите од петтиот пакет мерки, тогаш кога ќе се одблокира Законот за државјанство

Коалицијата Алијанса и Алтернатива ќе ја блокира седницата за законите од петтиот пакет мерки, доколку се одржи, што претходно на прес-конференција ја побара координаторот...

Македонија 20.03.21 | 10:56

Села и Гаши: Ковид-центри да бидат СЦ „Борис Трајковски“, касарната „Илинден“ и ГОБ „8 Септември“

Земјава влезе во третиот бран на пандемијата со ковид-19 поради фактот што имаме енормно зголемување на бројот на заразени и починати, реагираше коалицијата Алијанса...

Македонија 04.03.21 | 13:02

Владата вчера насилно ги донесе сите пратеници од дома, дури и оние кои имаа тешка домашна ситуација

Координаторот на пратеничката група на Алијанса на Албанците и на Алтернатива Скендер Реџепи денеска изјави дека Владата вчера покажала две работи: прво, дека нема...

Македонија 27.02.21 | 16:40

Алијансата за Албанците и Алтернатива бараат итна оставка на Спасовски

Алијансата за Албанците и Алтернатива, ја обвинуваат Владата за предизвикување на насилството на протестот кој се одржа вчера за случајот Монструм. Според нив, полицијата...