Ознака: алијанса за албанците
Македонија 20.01.20 | 14:10

Беса извиси, Гаши и Села се договорија: Алтернатива и Алијанса во предизборна коалиција

Алијансата за Албанците и Алтернатива се договориле за предизборна коалиција, објавува „Лајм“. Соработката се очекува да биде официјализирана за неколку дена.Иако...

Македонија 09.01.20 | 10:47

Алтернатива не сака со Беса, ама сака со Алијанса: Албанската опозиција се уште без договор за предизборна коалиција

Иако беше објавено дека дел од албанската опозиција постигнале договор за предизборна коалиција, се чини дека договор се уште нема.Иако кај Беса, Алијанса за Албанците...

Македонија 27.12.19 | 23:03

За една недела би се знаело дали ќе има коалиција на албанската опозиција

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, во интервју за „360 Степени“, рече дека очекува за една недела да се постигне договор околу предизборна коалиција на...

Македонија 27.12.19 | 22:55

Да не помисли некој да бара од мене да се измени Законот за јазици

Алијанса на Албанците пост-изборно би коалицирала само со партија од македонскиот блок која што ќе ја прифати програмата на партијата, порача во вечерашното гостување...

Македонија 27.12.19 | 22:34

Села: Нашите анкети велат дека ние и сами ја победуваме ДУИ

Алијанса за Албанците може самата да ја победи ДУИ, вели во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“ на „Алсат“, лидерот на партијата, Зијадин Села, повикувајќи...

Македонија 27.12.19 | 09:19

Села: Албанците да се фокусираат на албанските партии, не да прават споредба на македонските

Грешат Албанците во Македонија кога се обидуваат да направат споредба меѓу македонските партии, вели лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, коментирајќи...

Македонија 17.12.19 | 13:23

Алијанса за Албанците: Постои судска коалиција меѓу ДУИ и ВМРО ДПМНЕ

Портпаролот на Алијансата за Албанците, Флакрон Беџети на прес-конференција во партиското седиште во Тетово обвини дека постои судска коалиција меѓу ДУИ и ВМРО ДПМНЕ....

Македонија 20.11.19 | 23:10

Села: Албанците ме прашуваат кои се полоши, СДСМ или ВМРО, јас им велам дека полоша од нив е ДУИ

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села во своето гостување во емисијата “Pressing“ на косовската телевизија „Т7“, изјави дека за албанците ДУИ била полоша...

Македонија 15.11.19 | 16:04

Алијанса за Албанците: На Општина Гостивар и се вратија одземените ингеренции во образованието

На 14 ноември 2019 година, на Општина Гостивар и се вратија одземените ингеренции во образованието. Овие надлежности и беа одземени по втор пат, БЕСПРАВНО, во делот на именување...

Македонија 24.10.19 | 22:14

Села е решен да го собори Ахмети

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села во емисијата „Патот кон“ на Алсат, јавно ги повика Движењето БЕСА и Алтернатива да се обединат против ДУИ, ДПА и НДП за...

Македонија 07.10.19 | 23:04

По изборите ДУИ ќе биде опозиција – промените на Косово ќе се пресликаат и во Македонија

По следните избори ДУИ ќе биде опозиција – промените на Косово ќе се пресликаат и во Македонија. Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари е уверен...

Македонија 18.09.19 | 12:31

Села би коалицирал со Мицкоски ако се извини или огради за 27 април

Можна ли е идната владина коалиција да биде онаа помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса за Албанците? Двете опозициски партии засега не сакаат да се излетуваат со изјави, но велат...

Македонија 18.09.19 | 09:48

АА: Пресудите за Диво насеље се максимални само зошто обвинетите се Албанци

Вчера режимот ВМРО-ДУИ со цел дефокусирање на вниманието на јавноста од скандалите на таканаречените бомби, го монтираше случајот Куманово, а денес новиот режим на...

Македонија 17.09.19 | 12:54

Алијансата на Албанците бара осум изборни единици

Алијансата на Албанците на Зијадин Села не ја прифаќа инцијативата на 12те пратеници за една изборна единица бидејки според нив, партиите не можат да постигнат да имаат...

Здравје 12.09.19 | 14:17

Алијанса за Албанците: Земањето лекови со лични карти и физичко присуство на пациентот, е апсурдно

Алијанса за Албанците реагираат на известувањето кое денес беше објавено од страна на Фондот за здравство на Република Северна Македонија во врска со земањето лекови...

Македонија 10.09.19 | 20:11

Беџети: „ВМРО и СДСМ не можат да одлучуваат за Албанците“

Албанската опозиција, оценува дека Заев и Мицковски не можат да одлучуваат во име на Албанците и оти една заедничката партиска средба би отворила можност за консензус. Ние...

Македонија 30.08.19 | 12:53

Алијансата на Албанците го поддржува штрајкот на просветните работници

Алијансата на Албанците го поддржува најавениот штрајк на просветните работници и бара одговорност за состојбите во образованието од Демократската унија за интеграција...

Македонија 22.08.19 | 20:46

АА до Османи: Го поклопивте судството и затоа нема истраги за функционери на ДУИ

Почитуван вицепремиер за евроинтеграции, со целиот ваш медиумски ентузијазам да зборувате за случајот „Рекет“ или евроинтеграција, случајот за кој вие сте осомничени...

Македонија 22.08.19 | 18:17

Алијанса за Албанците: Зошто корумпираните од ДУИ се заштитени како „бели мечки“

Од партијата Алијанса за Албанците го запрашаа вицепремиерот Бујар Османи зошто во ДУИ се заштитени како „бели мечки“. „Почитуван вицепремиер за евроинтеграции,...

Македонија 21.08.19 | 17:30

Алијанса за Албанците: Сите инволвирани да одат на обвинителна клупа со Јанева

Oд Алијансата за Албанците ја поздравуваат одлуката на Обвинителството да го расветли и до крај да го истражи случајот „Рекет”, носејќи ги на обвинителска клупа сите...