Ознака: алијанса за албанците
Економија 14.06.22 | 21:32

Сега е време Владата да ги намали ДДВ и акцизата за горивата, велат од АА

Скандалозна е изјавата на министерот за економија, Крешник Бектеши, што значи дека акцизите за горивата ќе се намалат кога ке ѝ текне на Владата и ги потврдуваат нашите...

Економија 14.06.22 | 16:10

АА со свој предлог за тарифирање на електричната енергија

По објавувањето на презентацијата на нацртот за измени на тарифниот систем за универзалниот снабдувач од страна на РКЕ и експертите избрани од оваа институција, откако...

Македонија 10.06.22 | 23:06

Ајдини од АA: Ниската транспарентност на партиите е поради комунистичкиот менталитет

„Ние функционираме во демократија со комунистички менталитет при што една партија не треба да покаже што прави внатре и како ги користи народните пари. Нашиот менталитет...

Македонија 02.06.22 | 17:13

АА ќе ги почека резултатите од Самитот на ЕК, па потоа ќе бара предвремени избори

Имаме најавено дека после датумите 22 и 23 јуни, Алијансата за Албанците ќе излезе со свој проект и предлог за своите активности како и досега, но динамизирани, за да ја...

Македонија 27.05.22 | 08:36

Азири: АА ќе одлучи дали ќе го поддржи ВМРО ДПМНЕ за отповик на Џафери, кој автократски раководи со Собранието

„Алијансата за Албанците постојано ги искажува своите дилеми и забелешки за раководењето на Собранието од страна на спикерот Талат Џафери, но се уште нема конкретен...

Македонија 22.05.22 | 09:22

AА: Прорусите заедно ја слават 20-годишнината од ДУИ и 70-годишнината на Кадиров

Тие кои имаат полна уста со реторика за интеграции и обвинувања кон другите за Русија, се демаскираа на најскандалозен начин. Во пресрет на 20-годишнината од нивната...

Македонија 10.05.22 | 21:31

Снопче: Џафери е главниот блокатор на работата во Собранието

Халил Снопче од Алијанса за Албанците во емисијата 24 отворено рече дека како опозициона партијата дејствуваат да дојдат на власт. – Се поставува важно прашање, кој...

Македонија 10.05.22 | 16:45

АА: Џафери ги игнорира предлог законите на АА, се обидува да ѝ го одземе правото на збор на опозицијата

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешната собраниска седница направи неколку последователни скандали. Првично на дневен ред не беа ставени два предлог-закони...

Македонија 10.05.22 | 11:40

Арбен Таравари е новиот потпретседател на Алијанса за Албанците

Арбен Таравари e избран за потпретседател на Алијанса за Албанците на вчерашниот состанок на претседателството на партијата, по Вториот конгрес и по седницата на Собранието. Како...

Економија 05.05.22 | 15:34

АА: Драстично поскапување на горивата, Владата да ги прифати нашите предлози

Цените на горивата се тргуваат по многу високи цени и се приближуваат до цените пред Владата да преземе мерки за намалување на ДДВ од 18% на 10%, смета опозициската Алијанса...

Македонија 03.05.22 | 16:47

Алијанса за Албанците: ДУИ не е УЧК, оградувањето на Бујар Османи е срамно и треба да биде осудено од секој Албанец

Алијанса за Албанците преку соопштение реагираше за изјавата на министерот од редовите на ДУИ, Бујар Османи, кој порача дека во Слупчане, Општина Липково, на свеченото...

Македонија 23.04.22 | 17:59

АА бара казна за Зибери и Шаќири: Се допишувале само на македонски, а изјаснети се како Албанци

„Во текот на вчерашниот ден целата јавност беше сведок на скандал на двајца функционери на ДУИ кои иако и двајцата се изјаснети како Албанци, комуницираа само на македонски...

Македонија 22.04.22 | 14:04

Алијанса за Албанците бара Шаќири и Зибери да бидат казнети, комуницирале само на македонски јазик?!

Комуникација меѓу Зибери и Шаќири само на македонски, скандал што треба да се казни, велат од Алијанса за Албанците. Во соопштението на Алијанса за Албанците се вели: Во...

Македонија 20.04.22 | 19:23

Алијанса за Албанците: Сопствениците на игрите на среќа имаат приходи над 1 милијарда евра годишно

„Асоцијацијата на приредувачи на игри на среќа (АПИС) во нивната реакција изразиле загриженост дека земјата нема хотели со пет ѕвезди. Првично оваа информација не е...

Македонија 19.04.22 | 18:42

АА: Адвокатот на ДУИ, Насер Зибери денеска доби наредба да врши притисок врз наставниците со злоупотреба на децата и нивните родители

Алијансата за Албанците во соопштение наведува дека на Насер Зибери денеска му било наредено да врши притисок врз наставниците со злоупотреба на децата и нивните родители,...

Македонија 12.04.22 | 19:39

ДУИ ја обвинува Села и Алијанса дека вршат притисок врз судството

Демократската Унија за Интеграција оценува дека денешната прес-конференција на претседателот на АА, Зиадин Села е јавен притисок врз целиот правосуден систем и вработените...

Македонија 03.04.22 | 15:05

АА: Да се остранат „импутираните” 132.000 непопишани, вака Албанците во Кичево паднаа под 50%

Законот за попис на населението предвидува граѓаните да се попишат според местото каде што живеат, а не според адресата во матичните книги, додека вкрстувањето на податоците...

Македонија 30.03.22 | 19:49

Снопче: Резерви за веродостојноста на пописот, ги анализираме резултатите

После објавувањето на резултатите од пописот на населението, Алијанса за Албанците е во процес на разгледување на објавените резултати, и наскоро ке излезе со детална...

Македонија 27.03.22 | 17:26

Зијадин Села реизбран за претседател на Алијанса за Албанците

Зијадин Села, актуелниот претседател на Алијанса за Албанците беше единствениот кандидат на оваа партија на денешниот конгрес, а денес повторно е реизбран за претседател.  

Македонија 25.03.22 | 10:50

Зијадин Села единствен кандидат за претседател на Алијансата на Албанците

Зијадин Села, актуелниот претседател на Алијансата за Албанците ќе биде единствениот кандидат на оваа партија на следниот конгрес што ќе се одржи на 27 март. Ситуација...