Ознака: Алијанса за Албанците и Алтернатива
Македонија 08.06.21 | 13:39

Алијансата за Албанците на локалните избори оди со Алтернатива, но останува отворена за соработка

Алијансата за Албанците на претстојните локални избори ќе настапи во коалиција со Алтернатива, но останува отворена за соработка и со други политички партии. Како што...

Македонија 24.05.21 | 18:40

А и АA: Бочварски да му ги одземе надлежностите на Мерко за дa се спасат граѓаните и статусот на езерото во УНЕСКО

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива го повикува министерот за транспорт и врски Благој Бочварски да не ја потценува интелигенцијата на јавноста воопшто...

Македонија 17.04.21 | 17:14

АА и А бараат експepтcкa влада: Дали скандалот од половина милион евра води до Али Ахмети?

Коалицијата на Алијанса за Албанците и Алтернaтивa денеска побара да запре корупцијата која цути во владините институции. Оваа влада произведува повеќе корупциски...

Македонија 16.04.21 | 20:48

Заев, Села и Гаши пуштија рака за Законот за државјанства, засега не кажуваат што точно договориле

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска во Собранието...

Македонија 31.03.21 | 16:29

Груби: Подадов рака, ама опозициската група на Албанците не ја прифати

Вицепремиерот Артан Груби денеска на прес-конференција уште еднаш ја покани опозициската албанска коалиција на средба на која ќе се разговара за пописот на населението...

Македонија 30.03.21 | 18:36

Заев: Кога се носеше Законот, и АА и А предлагаа пописот да се одложи

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот...

Македонија 15.03.21 | 17:11

Алијанса и Алтернатива до Османи: Вие сте мнозинство кое не може да стои на свои нозе

Коалицијата Алтернатива и Алијанса на Албанците преку соопштение, се обратија до министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Му порачаа дека ќе го демаскираат од...

Македонија 12.03.21 | 11:06

AA и А бараат институционална и професионална одговорност, но и оставка од Филипче

Алијанса за Албанците и Алтернатива обвинува дека министерот за здравство Венко Филипче правел операција на мозок без униформа, без маска и ракавици. Вчера министерот...

Македонија 03.03.21 | 16:55

Алијанса на Албанците: Да се ​​затворат Заев и Ахмети за да се исчисти државата од корупција

Денес, пред зградата на Владата, од Алијансата за Албанците и Алтернатива поставија знак со, како што рекоа, најкорумпираните луѓе во Македонија. Омер Ајдини од Алијансата,...

Македонија 03.03.21 | 14:40

На Алијанса и Алтернатива им пречи што некои од прашањата во регистрацијата на дијаспората биле на македонски јазик

Пратеничката група на Алијанса на Албанците и Алтернатива денеска реагираше дека прашалникот за попишување на дијаспората не е во согласност со членот 34 од Законот...

Македонија 27.02.21 | 19:41

АА и А до Заев: Се сеќавате кога вие фрлавте камења и палевте институции?

Спречувањето на вчерашниот протест од страна на полицијата е противуставно, но и противзаконско, велат од коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива. Во рамките...

Македонија 19.02.21 | 21:47

АА и Алтернатива: Османи во Белград по помош од Вучиќ за спас на Заев

Вчера, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Бујар Османи, беше на посета во Белград. Можеби му било мерак или љубомора кон Артан, кој беше...

Македонија 14.02.21 | 18:37

Алијанса за Албанците и Алтернатива: Мала кутија вакцини за една нова Југославија

Денес, кога вест на денот е дека Република Србија ги донирала првите вакцини за Република Македонија и кога е крената на нозе целата српска држава, а секако и...