Ознака: Алијанса на Албанците
Македонија 18.09.21 | 14:24

Алијанса за Албанците со дeмaнт: Пpoтecтот во Тетово не е организиран од албанската опозиција

Престанете да изигрувате жртва. Коалицијата Алијанса на Албанците и Алтернатива отсекогаш ги има почитувано и вреднувано достоинството и важната улога на жената албанка....

Македонија 09.09.21 | 16:46

Алијанса за Албанците ги објави кандидатите за градоначалници

На седница на Централното собрание на Алијанса за Албанците се усвоија имињата на кандидатите за градоначалници. Централното Собрание одлучи за следните кандидати: Куманово...

Македонија 02.08.21 | 23:49

Алијанса за Албанците: Институциите, но и граѓаните и компаниите кои имаат соодветна механизација и алатки да помогнат на Кочани

Од партијата Алијанса за Албанците вечерва испратија соопштение во врска со огнената стихија која го зафати градот Кочани. Тие велат дека се загрижени од критичната...

Македонија 27.07.21 | 11:35

Алијанса за Албанците: Заев да ѝ се извини на администрацијата, има докази за корумпирани министри и директори

Премиерот Зоран Заев итно да се повлече од вчерашните обвинувања упатени кон јавната администрација и да им се извини на сите административци дека се корумпирани, повика...

Македонија 25.07.21 | 18:55

Алијанса и Алтернатива не ги бендисаа тротинетите на Османи

Во пресрет на локалните избори, министерот за надворешни работи Бујар Османи сака да фрли пепел во очите на граѓаните, додека неговите сопартијци, градоначалниците...

Македонија 25.07.21 | 15:37

Коалиција Алијанса за Албанците и Алтернатива: Не можете да покривате луксузни автомобили со тротинети за вработените

Не можете да покривате луксузни автомобили со некои тротинети за вработените. Грдоста на ДУИ не може да биде покриена ниту со пудра, ниту со боја или ниту со лаги, велат...

Македонија 07.07.21 | 14:24

АА и Алтернатива утре ќе излезат со став за резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Ние како Коалиција Алијанса за Албанците и Алтернатива имаме став за резолуцијата предложена од ВМРО-ДПМНЕ, но тој официјално ќе биде соопштен утре, рече денеска портпаролот...

Македонија 19.06.21 | 15:42

Алијанса за Албанците и Алтернатива: Maкедонија трагикомична држава – граѓаните ќе патуваат со истечени пасоши

Македонија станува најтрагикомичната држава во светот. Сегашната власт и Министерството за внатрешни работи станаа предмет на потсмев низ светот и ужас за граѓаните....

Македонија 09.06.21 | 17:40

АА: Указот на претседателот Бајден ја погодува корупцијата, Владата да не манипулира

Го поздравуваме извршниот налог на претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, кој им дава големи овластувања на Министерството за финансии во консултација...

Македонија 07.06.21 | 15:08

Алијанса за Албанците ги повика тетовци на протест против градоначалничката Арифи

Алијанса за Албанците повика на протести против градоначалничката на Тетово, Теута Арифи и ДУИ бидејќи во градот под Шара не се зборува за неизградени театар или библиотека,...

Македонија 19.05.21 | 15:49

Алијанса/Алтернатива: Обвинителството да отвори истрага за увезеното отпадно масло

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива го повикува Јавното Обвинителство, соодветно со законите да преземе мерки за скандалот со увоз на опасно отпадно масло...

Македонија 15.03.21 | 17:11

Алијанса и Алтернатива до Османи: Вие сте мнозинство кое не може да стои на свои нозе

Коалицијата Алтернатива и Алијанса на Албанците преку соопштение, се обратија до министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Му порачаа дека ќе го демаскираат од...

Македонија 26.02.21 | 19:55

Алијанса на Албанците и Алтернатива: Полицијата денеска го спречи правото на протест

Алијанса на Албанците и Алтернатива сметаат дека полицијата со својата реакција на денешниот протест провоцирала инцидент. Денес, кога беше предвидено да се одржи...

Македонија 28.01.21 | 13:22

Реџепи: Џафери ја блокира работата на албанската опозиција во Парламентот

Пратениците од Алијанса на Албанците и Алтернатива кои денеска на седницата за поставување пратенички прашања застанаа пред говорницата и побараа еден час пауза незадоволни...

Македонија 21.01.21 | 17:53

Алијанса на Аалбанците: Заев ја излажа и БЕСА

Покрај континуираните измами кон граѓаните, Зоран Заев го лаже и Движењето Беса, како партнер на коалицијата „Можеме“, се вели во соопштението на Алијанса за Албанците. Новиот...

Македонија 07.01.21 | 18:21

Погребалните служби ја злоупотребуваат пандемијата

„Покрај загубата на нивните најблиски, голем број на граѓани се принудени да платат огромни суми на пари за погреб на починатите како последица на Kовид-19.Граѓаните...

Македонија 08.11.20 | 20:07

Николоски: Со Алијансата за Албанците и Алтернатива нѐ поврзува справувањето организирианиот криминал и корупцијата

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, вечерва гостуваше во дневникот на телевизија Сител каде што една од темите за кои зборуваше беше и соработката...

Македонија 14.09.20 | 08:44

АА го потсети Груби дека СДСМ му нудел да создаде етнички проблеми на Кале во 2011 година

Алијансата за Албанците денеска потсети на минатато на првиот вицепремиер Артан Груби.Тогаш тој ги предводеше протестите на Кале.Груби не сакаше да се гради црква-музеј...

Македонија 24.08.20 | 10:38

Зијадин Села домаќин на претставници на Самоопределување од Косово

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, се сретнал со високи претставници од Движењето Самоопределување од Косово. На средбата одржана во Струга присуствувале...

Економија 02.08.20 | 14:28

Алијанса за Албанците и Алтернатива бараат струјата да не поскапува

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива реагира на поскапувањето на цената на електричната енергија. За жал, дури и во време на пандемија, владата преку регулаторните...