Ознака: Алфа ТВ
Македонија 30.07.20 | 18:21

Вечерва во 22 30: Мицкоски гостин во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа ТВ

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва ќе гостува во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа ТВ. Вечерва во 22:30 часот гостувам во емисијата "Што не е јасно"...

Македонија 06.03.20 | 17:18

Тасевски: Од каде З.З. знае за истрагата, а во „Алфа“ немаат поим?

Сега сте гласачи на власта и драматично е колку ништо не разбирате за слободата и демократијата, сè она за кое до вчера го плукавте ВМРО, вели актерот Сашо Тасевски, коментирајќи...

Вести 17.02.20 | 21:18

Море Јовановски пие вода на екранот

Соговорникот на новинарот од Алфа Телевизија го снема од екран. Новинарот остана збунет со микрофонот во рака, а неговиот гостин со кој имаа вклучување во живо заминал...

Македонија 03.12.19 | 11:31

Анализа за „Рекет“: Се прават обиди да се забошоти случајот, ќе има ревизија по 12 април

Адвокатот Панче Тошковски во утринската анализа на „Алфа“ со новинарот Христо Ивановски го анализираа случајот „Рекет“ пред денешниот почеток на процесот. Според...

Македонија 28.11.19 | 15:21

„Алфа“ ја продолжува аферата „Вирус“: Се обидоа да ме заплашат зaшто пријавив функционер за рекет

Затворањето на фирмата не бил единствениот удар на институциите што на своја кожа ја почувствувал Марјан Бојковски, сопственикот на „Гео фарм“, кој пријавил дека луѓе...

Скопје 21.11.19 | 19:13

Алфа: Екоцентар 97 ќе продолжи да го чисти хемискиот отпад во Охис

„Екоцентар 97“ ќе продолжи да чисти отпад во Охис уште 4 месеци. Ваква одлука донесе судот, бидејќи „за“ гласале мнозинството од доверителите. За адвокатот на поранешните...

Економија 08.11.19 | 19:30

„Алфа“: Што сè се плаќало со службените картички на Министерството за информатичко општество?

Каде завршиле 683.000 денари кои Министерството за информатичко општество ги потрошило лани? Што плаќал министерот Манчевски со народни пари преку картичка не е познато,...

Македонија 26.10.19 | 12:21

Синдикатот на Клинички немало да тргува со гласовите на лекарите, а изборите ќе го одложат покачувањето на 100.000 денари

Претседателот на Синдикатот на Клинички д-р Горан Беговиќ ја повлече изјавата дека ако има повисоки плати за лекарите ќе има и гласови за СДСМ. Беговиќ пред камерата...

Калеидоскоп 11.10.19 | 11:48

Оваа недела новата сезона на „Пет за Pet“

Денеска во новата емисија „Добар ден, секој ден со Искра” од новото студио на „Алфа Телевизија“ дознајте ги ексклузивно деталите за новата сезона на „Пет за Pet“...

Македонија 11.10.19 | 10:31

Погледнете го новиот изглед на „Алфа“, телевизијата целосно ребрендирана

Целосно ребрендирање и надградување на телевизискиот формат на „Алфа телевизија“. Од денеска со нов лик и нови квалитетни содржини, на „Алфа“ ќе може да следите вести...

Македонија 26.08.19 | 20:03

Притисокот на власта и преку државните институции: Инспектори од УЈП наместо во „Рекет“ испратени во Алфа ТВ

Инспектори од Управата за јавни приходи денеска влегоа во едниствената критичка телевизија во Македонија, ТВ Алфа. И додека целата јавност очекуваше УЈП да ги чешла...

Македонија 07.05.19 | 15:29

Основана меѓународна медиумска алијанса- „Курир“ започна нова соработка на европско ниво

Започна нова соработка на европско ниво во областа на градежништвото благодарение на медиумската конференција, која беше организирана од унгарска иницијатива, а со...