Ознака: алергии
Здравје 17.05.22 | 20:38

Ако имате некој од овие симптоми, можеби сте алергични на одредена храна

Различни овошја, бадеми, кикирики – секоја храна може да предизвика алергии, покажа студијата на Националниот институт за здравје. Некои знаци дека сте алергични на...

Здравје 24.09.21 | 09:19

Фризери во Велика Британија пријавуваат алергии кај луѓе по Ковид-19

Фризери ширум Велика Британија пријавуваат дека некои од нивните клиенти, кои прележале Ковид-19, имаат нови, сериозни алергиски реакции, како што се осип и црвенило...

Македонија 23.08.21 | 22:05

Д-р Баловски: Неблагодарно е да се прогнозира кога ќе биде пикот на четвртиот бран, но треба да се подготвиме и за ламбда сојот

Пулмологот Марјан Баловски од ГОБ „8 Септември“ во вестите на ТВ 24 ги повика граѓаните кои првично сметаат дека имаат симптоми на алергија да се изолираат поради можноста...

Здравје 12.03.21 | 21:12

Д-р. Докиќ: Само оние кои имале анафилактички шок не треба да се вакцинираат против Ковид -19

Директорот на клиниката за пулмологија, Дејан Докиќ, во вечерашната Топ Тема , појасни дека стравувањата за можни алергиски реакции при примањето на вакцините треба...

Здравје 12.05.20 | 13:25

Пролетните алергии земаат замав, како да ги разликувате од симптомите на коронавирус

Црвени и насолзени очи, повторувачкото кивавање без прекин го означија периодот од годината кога пролетните алергии земаат замав и со тоа дополнително ја зголемуваат...

Здравје 27.04.20 | 21:52

Природни лекови против пролетните алергии

Пролетта е најубаво годишно време, но со себе носи и голем број алергии. Најчести симптоми кои ги предизвикуваат сезонските алергии се кивавица, солзење на очите, како...

Здравје 11.05.19 | 22:44

Како да препознаете дека сте интолерантни на храна?

Кога некои работи редовно се појавуваат и ви создаваат проблеми, и тоа набрзо откако ќе се најадете, тоа би можело да значи дека сте интолерантни на некои намирници. Еве...

Здравје 18.03.19 | 14:54

Настинка или алергија? Како да ги препознаете симптомите!

До календарската пролет има уште неколку дена, но алергите веќе започнаа. Кивање, протекување, црвени очи се само некои од симптомите. Тестови не треба да се изведуваат...

Здравје 09.01.19 | 11:59

Исхраната во бременоста не влијае на појавата на алергии кај бебето

Одбегнувањето на одредени видови храна за време на бременоста не го намалува ризикот од алергии на храна кај детето, покажуваат најновите истражувања. За потребите...