Ознака: алексис ципрас
Балкан 23.12.19 | 13:14

Ципрас: Договорот од Преспа беше една од причините што ги изгубивме изборите

Кога решавав за Договорот од Преспа некои се прашуваа луд ли е овој, зошто го прави тоа, ќе ги загуби изборите, но донесов одлука со целосно сознание дека е итно да се...

Балкан 11.12.19 | 16:17

Ципрас: Мицотакис со три раце ќе потпишеше договор како тој од Преспа

Знам дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис апсолутно знае дека да беше тој и да имаше еден таков договор ќе го потпишеше со три раце, а не со две – вели поранешниот...

Балкан 22.11.19 | 12:24

Ципрас го обвини Мицотакис дека ја фаворизира елитата

Лидерот на главната опозициска партија „Сириза“, Алексис Ципрас, го обвини денеска грчкиот премиер, Киријакос Мицотакис дека ги фаворизира „паразитската олигархија...

Балкан 01.11.19 | 15:32

Ципрас: Горди сме што наместо турски, грчки авиони ќе го надлетуваат воздушниот простор на Македонија

Поранешниот премиер на Грција, а сега лидер на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас за време на расправата за новиот закон за азил во грчкиот Парламент, говорејќи за...

Балкан 01.11.19 | 10:45

Ципрас до пратениците на Мицотакис: Вашиот лидер ќе го моли лидерот на ВМРО да не случајно го отфрли договорот што го потпишавме

Поранешниот премиер на Грција, а сега лидер на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас за време на расправата за новиот закон за азил во грчкиот Парламент, говорејќи за...

Балкан 22.10.19 | 12:23

Се надевам ЕУ набрзо ќе сфати дека направи историска грешка

Ирационално е она што го стори Европската Унија и се надевам дека набрзо ќе сфатат оти направија историска грешка, која не треба да стане фатална, изјави лидерот на СИРИЗА...

Балкан 21.10.19 | 09:31

Ципрас ја најави победата на ВМРО ДПМНЕ

Во моментот кога ЕУ е соочена со последиците од трагичната одлука да не даде зелено светло за интегративен процес на Македонија, Грција се чини дека е целосно...

Македонија 17.10.19 | 09:31

Ципрас до Јункер: Прашање на кредибилитетот на ЕУ е да одлучи за почеток на преговори со Македонија

Прашање на меѓународниот кредибилитет на ЕУ е да одлучи за почеток на пристапни преговори со Македонија, му рекол поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас...

Балкан 03.10.19 | 11:31

Ципрас: Ставот на Мицотакис за штрајкот е радикална конзервативна перцепција за уставно гарантираното демократско право

Она што го објави господинот (Киријакос) Мицотакис за штрајкот е типичен пример на радикална конзервативна перцепција за уставно гарантираното демократско право на...

Вести 01.10.19 | 22:30

Заев и Ципрас се уште се надеваат на Нобелова награда

На кафе со нашиот пријател Alexis Tsipras. Големи се шансите наредната недела кога комитетот за нобелова награда ќе ги обзнани имињата на нобеловците за оваа година и веруваме...

Македонија 30.09.19 | 22:54

Со Заев во еден момент ги фрливме пенкалата, рековме нема шанси да постигнеме договор

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас вечерва е во Скопје, а во интревју за емисијата „360 степени“ првпат откри детали за преговорите меѓу Македонија и Грција. Ципрас...

Македонија 30.09.19 | 21:00

Ципрас во Скопје: Преспанскиот договор ја смени реалноста меѓу двете земји

Преспанскиот договор ја заслужува севкупната поддршка од двете земји, нагласија на вечерашната средба, премиерот Зоран Заев и поранешниот премиер на Грција Алексис...

Македонија 30.09.19 | 12:16

Заев и Ципрас попладнево ќе се сретнат во Скопје

Поранешниот грчки премиер и лидер на СИРИЗА, Алексис Ципрас денеска пристигнува во Скопје, а во попладневните часови ќе има средба со премиерот Зоран Заев, соопштуваат...

Македонија 24.09.19 | 22:02

Ципрас доаѓа во Скопје на први октомври

Поранешниот грчки премиер и актуелен лидер на СИРИЗА, Алаксис Ципрас, на 1 октомври доаѓа во Скопје на конференцијата за Западен Балкан што ја организира „Економист“. Самитот,...

Македонија 24.09.19 | 10:04

Ципрас следниот вторник повторно доаѓа во Македонија

Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, следниот вторник, на 1 октомври ќе биде во Скопје, на конференцијата посветена на Западен Балкан што...

Балкан 15.09.19 | 09:29

Ципрас: За Договорот од Преспа, Мицотакис се надмина себе си во хипокризијата и демагогијата

Онаму каде што навистина господинот Мицотакис и Владата се надминаа себе си во хипокризија и демагогијата е Договорот од Преспа, порача лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас...

Македонија 21.07.19 | 15:08

Заев: Јас сум човекот кој ќе остане запаметен дека го сменил името на нашата земја

Господинот Мицотакис е искусен политичар и сигурно ѝ мисли добро на својата земја и на своите соседи, па и на целиот балкански регион, вели премиерот Зоран Заев во интервјуто...

Балкан 21.07.19 | 09:44

Ципрас до Мицотакис: Сега е добар Договорот од Преспа?

Господине Мицотакис, драго ми е што како премиер решивте да ја задржите националната линија за еден национално корисен договор, за еден историски договор што ја надградува...

Твитови 09.07.19 | 09:13

Логично прашање на денот

Ауууу, ја чудим…дали “господин Заев” уопште телефонски разговарал со Ципрас некад? Може русиве го заебале со Преспанскиов договор преку телефон, па затоа Ципрас...

Вести 08.07.19 | 13:48

Штом загуби Ципрас, тоа значи дека Заев ќе победи

Опозицијата да не се надева дека премиерот Зоран Заев и СДСМ ќе загубат на следните парламентарни извори само затоа што вчера Алексис Ципрас и СИРИЗА ја загубија власта...