Ознака: Александар Василевски Нинџа
Македонија 05.02.21 | 12:35

Кољо го запознал Нинџа со Атанасовски во теретана

Никола Митревски Кољо во денешното сведочење проговори за неговиот однос со поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски. Тој рече дека со Атанасовски се знаат...

Македонија 05.02.21 | 11:40

Кољо: Со Нинџа сме најдобри другари и кумови, никогаш не ми кажал дека на 27 април бил во некоја партија

Никола Митевски говореше за неговиот однос со Александар Василевски. Кољо и Нинџа биле најдобри другари и кумови и ги делеле тајните. Тој не сакаше да говори за настаните...

Македонија 05.02.21 | 11:25

Чавков: Го знаев Нинџа како дел од криминалното милје, но до судењето не сум го сретнал

Денеска за собраниските настани сведочеше поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков. Тој истакна дека на 27 април 2017 бил директор на БЈБ и дека тој ден не...

Македонија 01.02.21 | 12:23

Бојковски: Нинџа никогаш не присуствувал на состаноците на ОК Гази Баба

Тони Бојковски, претседател на ОК Гази Баба на ВМРО-ДПМНЕ  во судот беше прашан за Александар Василевски-Нинџа. Тој никогаш не присуствуваше на состаноците на ОК Гази...

Македонија 24.12.20 | 09:21

Русковска е демантирана дека телефоните на Нинџа биле исклучени

По сведочењето на вештакот Мирослав Котевски стана повеќе од јасно дека Александар Василевски Нинџа не бил во штабот на ВМРО-ДПМНЕ на 27 април 2017 година.  Ова вештакот...

Македонија 23.12.20 | 15:34

Невини седат во затвор, лажен исказ доволен судот на Заев да му верува на Нинџа

На последното рочиште за “27-ми април“ сведочеше вештак, според кој доказите кои ги приложила обвинителката Вилма Рускоска пред судот не биле запечатени, односно заштитени...

Македонија 23.12.20 | 10:18

Реформираното судство на Заев им даде легитимитет на лажните сведоци и политичките пресуди

Вчерашното рочиште за настаните „27 април“ би можело да биде клучно за овој случај. Вештакот Мирослав Котевски, ангажиран од одбраната потврди дека клучниот човек на...

Македонија 22.12.20 | 17:01

На Рускоска не ѝ се допадна сведочењето на вештакот кој докажа дека Нинџа не бил во седиштетото на ВМРО-ДПМНЕ на „27 април“

Обвинителката Вилма Рускоска беше видно нервозна по денешното сведочење на вештакот Мирослав Котевски кој со анализа на телефонските броеви на Александар Василевски...

Македонија 22.12.20 | 13:11

Нинџа не бил во штабот на ВМРО-ДПМНЕ на 27 април, вештак потврди дека омилениот сведок на Рускоска лажел

Според анализата на базните станици и мобилните телефони кои ги поседувал Александар Василевски – Нинџа, станува сè појасно и појасно дека „дежурниот сведок“ на...

Македонија 19.06.20 | 18:05

Последниот сведок на Русковска го демантираше Нинџа: Никогаш не работел за УБК

Нов сведок на обвинителството го демантираше исказот на претходниот сведок повикан од истото обвинителство. Ако пред десетина дена, Александар Василевски Нинџа на...

Македонија 10.06.20 | 22:56

Миланов: Има сомнежи дека Нинџа се спогодувал со Обвинителството

Адвокатот на неколку од осомничените за случајот 27ми април, Еленко Миланов во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија за сведокот Александар Василевски – Нинџа...

Македонија 09.06.20 | 17:00

Илиевски: Ќе има правда, и Божја и судска

Само во Македонија, Северна Кореја, ерата на Сталин и во некои племенски заедници во Африка (не во сите, сигурен сум) може да има ситуација во која еден криминалец со илјадници...

Македонија 09.06.20 | 15:13

Четири различни искази, четири верзии: Судот дозволи споредба на лажните сведочења на Нинџа за „27 април“

Откако на денешното рочиште обвинетиот Александар Василевски Нинџа даде најнова „ажурирана“ четврта верзија на настаните на 27-ми април, Судот дозволи во судницата...

Македонија 09.06.20 | 14:03

Дали постои договор меѓу Рускоска и Нинџа за да не и пропадне обвинението?

По денешното сведочење на Никола Василевски- Нинџа се поставува прашањето дали постои договор меѓу него и Обвинителката во случајот „27 април“, Вилма Рускоска. Нинџа...

Македонија 09.06.20 | 11:16

Одбраната на обвинетите бараше, судијата одби да се одложи сведочењето на Нинџа за „27 април“

Судијата во случајот „27 април“ го одбри барањето на одбраната на обвинетите, да се одложи денешното сведочење на Александар Василевски-Нинџа. Одбраната се сомнева...

Македонија 09.06.20 | 10:59

Адвокатите од „27 април“ бараат одложување на сведочењето на Нинџа поради сомнеж дека повторно тргува со обвинителството како во случајот „Ровер“

Одбраната на обвинетите во случајот „27 април“ денеска побараа одложување на сведочењето на Александар Василевски-Нинџа. Причина за тоа е сомнежот кој постои дека...

Црна хроника 09.06.20 | 10:42

„Омилениот сведок” и „Последна шанса” на Русковска денеска сведочи за организаторите на 27 април

Во пресрет на денешнто сведочење на Александар Василевски Нинџа во случајот за т.н. „организатори“ на настаните на 27-ми април, јавноста се прашува дали Василевски-Нинџа...

Македонија 08.06.20 | 18:28

Миланов: Очекувам Нинџа да го повтори исказот што го даде како обвинет дека ВМРО-ДПМНЕ нема никаква поврзаност со „27 април“

Утре продолжува судењето за настаните од „27 април“. Предвидено е да сведочи  Александар Василевски-Нинџа еден од првично обвинетите во овој случај. На претходните...

Црна хроника 28.05.20 | 16:16

По „третманот“ од Рускоска и Кацарска, дали соработникот Нинџа очекува „прегратка“ и од Апелација?

Александар Василевски Нинџа, осуден на 8 години затвор за настаните на 27-ми април денес се наоѓа во Апелациониот суд во Скопје каде заедно со 15 други неправосилно осудени...

Црна хроника 15.05.20 | 14:23

Нов пораз на Рускоска: Сведокот Младеновски потврди дека упадот во Собранието било организарно од Нинџа

Сведокот Стефан Младеновски во своето сведочење меѓу другото кажа дека се било координирано од Нинџа и упадот во Собранието се случил по негов налог. Младеновски никаде...