Ознака: Александар Тортевски
Македонија 17.09.19 | 22:41

„Рекет“ е проблем за паѓање на цела влада, секој што се сликал со Боки 13 има одговорност

СЈО селективно спроведува правда, еве Катица е во притвор. Јас бев советник на СЈО до јули 2017, и ми беа понудени 50.000 евра мито, еве барам да ми го издадат документот дека...

Македонија 17.09.19 | 22:35

Ја ставивте Катица во притвор за да ви ги предаде предметите?

Ја ставивте Катица во притвор да ви ги предаде предметите?! Ова трае подолго време. Зошто таа не го напиша писмото претходно? Не знаеше, не го знеше законот или некој во...

Твитови 16.09.19 | 22:09

Многу е битно од сепса да се умре во двојазична болница

Многу е битно од сепса да се умре во двојазична болница. — Aleksandar Tortevski (@atortevski) September 16, 2019

Македонија 14.09.19 | 14:14

Нормално е што Катица бара да и се олесни положбата, не е нормално што за тоа се обраќаат кај Заев

Нормално е што Катица преку бранителката бара да и се олесни положбата. Не е нормално што за тоа се обраќаат кај премиерот. Уште по ненормално е што тој прифаќа да разговара...

Македонија 10.09.19 | 14:04

Тортевски: Заев ѝ се јавил на Катица да ги ослободи осумтемина… и тука се прекршила

Заев ѝ се јавил на Катица да ги ослободи осумтемина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за уставните измени. Катица го искористила тоа и преку Боки влегува во сета корупциска...

Македонија 03.09.19 | 14:50

Тортевски за Ордановски: Толку ли е во паника дека ќе му се открие криминалот со измислена иновација

Адвокатот Александар Тортевски извесно време е во твитер војна со братот на новинарот Сашо Ордановски, Ванчо Ордановски, кој на твитер го користи името @mindplumber. Имено,...

Македонија 30.08.19 | 18:20

ОЈО: Ги cлeдиме cитe информации за поткупот за кој зборува Тортевски

Адвокaтот Александар Тортевски во интервју за неделникот „Фокус“ откри дека му бил понуден поткyп од 50.000 евра, додека бил ангажиран како советник во СЈО. За случајот...

Македонија 30.08.19 | 12:08

Тортевски: Ми нудеа поткуп од 50.000 евра додека бев советник во СЈО!

Адвокатот Александар Тортевски во интервју за најновиот број на неделникот „Фокус“ открива шокантна информација, односно дека додека била ангажиран како советник...

Македонија 25.08.19 | 16:48

Тортевски: З.З. на најтешкиот начин разбра дека промената на името е залудна без правна држава

Адвокатот Александар Тортевски, на социјалните мрежи ја коментираше актуелната ситуација. З.З на најтешкиот начин разбра дека почитувањето на правото е највисокиот...

Македонија 21.08.19 | 22:50

Тортевски: За 5.000 евра мебел не треба притвор, туку Демир Хисар

Не стивнуваат реакциите на јавноста за сумата за која е приведена и осомничена специјалната обвинителка Катица Јанева -од милионските цифри, до мебел вреден не повеќе...

Македонија 21.08.19 | 14:58

Дека Катица ќе завлезе во ваков криминал, не сум помислувал ниту во најлошиот сон

И јас и речиси целиот тим на СЈО од почеток знаевме дека жената нема капацитет за таа позиција. Заради големата слика и мисијата што ја имаше и премолчуваме. Но дека ќе...

Македонија 19.08.19 | 15:22

Тортевски: Боки не можел да го изврши земањето на парите без сигнал од Катица

Адвокатот Александар Тортевски смета дека рекетарската мрежа не би можела да биде изведена без амин од специјалната јавна обвинителка. Според него двајцата осомничени...

Македонија 10.08.19 | 12:41

Тортевски: Ако Катица се врати на работа, сите од СЈО треба да си отидат

Адвокатот Александар Тортевски порачува дека доколку специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, некогаш се врати на работа, нејзините колеги од СЈО треба...

Црна хроника 08.08.19 | 12:14

Тортевски: Обвинителството да испита дали Јанева постапувала како што говори Боки 13

Спомeнувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од страна на првосомничениот во предметот „Рекет“ Јовановски – Боки 13, кој, како што се слуша во снимката...

Македонија 20.07.19 | 14:38

При толку истражувачки новинари, никој не праша шефе од кај ти се парите: Тортевски му ја затвори устата на Чом!

Адвoкатот Александар Тортевски во своето вклучување во емисијата Стадион на Канал 77 му постави нeзгодно прашање на новинарот Александар Чомовски, како при толку ,,cилни...

Твитови 17.07.19 | 09:48

ОК, а сега да видиме кои се поединците

Адвокатот Тортевски на Твитер. Ленче Ристевска “Дејства на поединци не го карактеризираат целото СЈО”. ДОБРО ЗА ПОЧЕТОК, СЕГА САМО ДА ВИДИМЕ КОИ СЕ ПОЕДИНЦИТЕ. —...

Македонија 15.07.19 | 23:48

Тортевски: За Јанева е најдобро да се спроведе сериозна истрага

Адвокатот Александар Тортевски за Фокус вели дека за Катица Јанева е најдобро да се спроведе сериозна истрага која ќе ги расчисти сите сомнежи во јавноста. -Немам информации,...

Македонија 13.07.19 | 12:03

Индиска компанија го обвинува Ванчо Орданоски дека претставил нивни уред за мерење на загадувањето како свој

Претставници на индиската команија Оизом, базирана во градот Ахмедабад, за Република потврдуваат дека Фондот за иновации и технолошки развој спонзорирал компанија...

Македонија 05.07.19 | 09:07

Тортевски: Братот на Орданоски земал 350.000 евра од Владата за измислена иновација

Адвокатот Александар Тортевски објави индиции за сериозен криминал. Тој вели дека братот на Сашо Ордановски, Ванчо, кој на Твитер го користи името @mindplumber од државата...

Македонија 16.05.19 | 13:36

Тортевски: Павле се истрча со статусот, можеше да рече дека нарачувал пола јагне или прасе

На пратеникот Павле Богоевски, му се заканува минимум една година затворска казна со тоа што потврди дека му овозможил на друг да користи дрога. Богоевски денеска треба...