Ознака: Александар Тортевски
Македонија 24.09.21 | 22:34

Тортевски: А, како тоа веднаш откриja дека дрогата била заборавена?

По вчерашното соопштение на МВР дека пронајдената дрога на албанско-црногорската граница во автомобил управуван од полициски службеници била заборавена, со реакција...

Македонија 06.09.21 | 13:36

Стојанче му врати на Тортевски: Да ја ислушаш мојата прес-конференција бара 19-минутен интелектуален напор, вака градоначалник не се станува

Не можам да поверувам дека Стојанче изјавил дека очекува утринската роса да го изгаси пожарот на Галичица, реагира адвокатот Александар Тортевски, на изјавата извадена...

Македонија 06.09.21 | 08:54

Тортевски: Не црна листа, ѕид ќе ни подигнат за да немаат работа со нас.

Не црна листа, ѕид ќе ни подигнат за да немаат работа со нас, вели адвокатот Александар Тортевски, кандидат за градоначалник на Скопје, коментирајќи само дел од последните...

Македонија 03.09.21 | 10:04

Тортевски: Да не обезбедиш брзи тестови за учениците може само ако си изразито глуп идиот или партиски војник

Да започнеш учебна година со физичко присуство, а да не обезбедиш брзи тестови за учениците, барем за повисоките класови, може само ако си изразито глуп идиот или партиски...

Македонија 31.08.21 | 22:15

Тортевски: Еден политичар нема што не качил 20 кила откако седнал на функцијата

Кандидатот за градоначалник на Град Скопје, Александар Тортевски во гостувањето на „Сител“ во „Тема на дено“т рече дека службениците треба да бидат слуги на народот. Четири...

Скопје 28.08.21 | 21:34

И адвокатот Александар Тортевски кандидат за градоначалник на Град Скопје

По прилогот на ТВ21 „Кој ќе менаџира со Град Скопје?“, кој се однесува на тоа кои се кандидатите за градоначалници за претстојните локални избори, на Твитер се огласи...

Македонија 24.06.21 | 09:26

Тортевски: Дајте да ги смениме граѓаните, власта си е одлична

Адвокатот Александар Тортевски реагира на последното од низата оправдувања на власта во која главна вина носат граѓаните. Спасовски: Нема застој, туку луѓето не виделе...

Македонија 16.06.21 | 11:32

Тортевски за неговата „јахта“: На СДСМ многу му пречи што имам чамец од 12.000 евра

Адвокатот Александар Тортевски објави фотографија од чамецот, за кои некои лица јавно побарале да се испита потекло на имот. На СДСМ многу му пречи што имам чамец од...

Македонија 18.04.21 | 21:11

Херојство е здрав да отидеш и да помагаш на инфективно, болен да одиш на работа е кривично дело

Адвокатот и член на партијата „Твоја“, Александар Тортевски, го коментира инцидентот во кој инфицирани пратеници отидоа во Собранието во скафандери. Една од пратеничките...

Македонија 27.03.21 | 16:02

На Саем во Белград ги примаат Македонците со љубезност, нашите ќе казнувале ако тргнете пред пет

На српска граница со широка насмевка прашуваат на вакцина или ревакцина. На саем во Белград со неверојатна љубезност не примија со зборовите: „Добро што дојдовте денеска,...

Македонија 14.03.21 | 15:19

Тортевски за путерот на Николовски: Не е возможно да е толку глуп

Љупчо Николовски, вицепремиерот за борба против корупција, вчера информираше дека е пронајден и запленет путер со поминат рок на употреба, кој инаку би го довел во опасност...

Твитови 31.12.20 | 11:28

Заев им даде гасовод, а они се тепаат пред банка за 100 евра

Заев им даде гасовод а они се тепаат пред банка да земат по 100 евра помош од државата. — Aleksandar Tortevski (@atortevski) December 31, 2020

Македонија 28.12.20 | 17:17

Тортевски: За да обезбеди вакцини Владата требало да потпише договор, а тие испратиле само необврзувачка изјава

Македонија ќе биде една од земјите во Европа што последни ќе добијат вакцини против ковид-19 поради неажурноста на Владата, обвинува адвокатот Александар Тортевски. Како...

Македонија 21.10.20 | 19:43

Тортевски: Магарето не се тренира да дава млеко и да стане крава

Адвокатот Александар Тортевски кој беше обвинет од Лидија Димова дека се одмаздува поради недобиени пари од агенцијата, во емисијата 24 анализа, изјави дека сериозно...

Твитови 06.08.20 | 14:33

Тортевски за Саше Политико: Ми се гади од ботовите на СДСМ што мочаат у гаќи и со радост објавуваат текстови од Никола Поповски и Никола Тодоров

Не ме чуди што Политико со огромна радост објавува текстови од Никола Поповски и Никола Тодоров. Ми се гади од ботовите на СДСМ што мочаат у гаќи сега кога ќе ги прочитаат...

Твитови 16.07.20 | 09:07

Тортевски: Само Левица е вистински победник на овие избори

Објективно, само Левица е вистински победник на овие избори. Им ја честитам победата. — Aleksandar Tortevski (@atortevski) July 15, 2020

Македонија 29.05.20 | 13:38

Toртевски: СДСМ се мрзливи, кога ќе заседнат во фотелјите ги интересира само добар пијалок

Во синоќешнот огостување на „Клик плус“, откако професорот Љубомир Фрчкоски рече дека бил симпатизер на СДСМ, адвокатот Александар Тортевски му возврати дека таа...

Црна хроника 29.05.20 | 11:03

Тортевски: Поднесовме кривична пријава против Сулејман Реџепи

Адвокатот Александар Тортевски вели дека поднеле кривична пријава до сега веќе поранешниот поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи, бидејќи се...

Македонија 18.01.20 | 18:30

Му се поклонува целиот свет, а тој го избришал и како уметник и како човек: Тортевски се истрча да се истакне

Никој не може да го оспори фактот дека Симон Трпчески е меѓународно истакнат и признат македонски класичен пијанист. Тој е еден од најафирмираните македонски изведувачи...

Скопје 11.12.19 | 11:25

Тортевски: Не се нервирајте, Шекеринска ќе потсети дека само што не влеговме во НАТО

Адвокатот Александар Тортевски, кој од неодамна е и основач на партијата Твоја, сподели видео од скопските улици, класична приказна кога ќе наврне малку повеќе дожд. За...