Ознака: александар прокопиев
Култура 13.10.21 | 15:32

Промоција на книгата „222 антиупатства за лична употреба од Александар Прокопиев во Битола

В четврток (14.10.2021), со почеток од 19 часот, во културниот центар и кафе-книжарница „Везилка“ во Битола, ќе се одржи промоција на книгата „222 антиупатства за лична употреба...

Култура 07.09.21 | 10:17

Александар Прокопиев на книжевен фестивал „Врисак“ во Риека

Македонскиот автор Александар Прокопиев е еден од почесните гости на 14. Саем на книгата и фестивал на автори „Врисак“, што од 1-24 септември се одржува во Риека (Хрватска). Во...

Култура 04.07.21 | 20:36

„Љубовни аматери (Двонасочни новели)“ – ново дело на Александар Прокопиев

Книгата „Љубовни аматери (Двонасочни новели)” од Александар Прокопиев излезе од печат во издание на издавачката куќа „Прозарт медиа“. Се работи за, како што вели Фиона...

Култура 28.06.21 | 10:53

„Прозарт медиа“ ја објави „Љубовни аматери (Двонасочни новели)” од Александар Прокопиев

Книгата „Љубовни аматери (Двонасочни новели)” од Александар Прокопиев излезе од печат во издание на издавачката куќа „Прозарт медиа“. За книгата Наташа Аврамовска...

Култура 29.04.21 | 15:19

Александар Прокопиев: Димитар Солев беше психолог кој проникнува во човековата душа, а тоа се гледа и во „Зора зад аголот“

Опишувајќи го како автор кој знае да проникне во психата и душата на своите ликови без притоа да морализира, писателот Александар Прокопиев го истакна Димитар Солев...

Култура 27.04.21 | 08:45

Онлајн-разговор со писателот Александар Прокопиев за реиздавањето на романот „Зора зад аголот“ од Димитар Солев

Култните македонски дела „Зора зад аголот“ и „Кратката пролет на Моно Самоников“ од писателот Димитар Солев неодамна беа реобјавени во ново руво со специјално дизајнирани...

Култура 24.09.20 | 13:00

Објавена студија на Дејан Ајдачиќ за бајките за љубовта на Александар Прокопиев

Најновата книга книжевни истражувања „Одблесоците на словенската фантастика“ на Дејан Ајдачиќ, во издание на српската издавачка куќа „Алма“, е произлезена од повеќемесечниот...

Култура 08.05.20 | 11:25

Словенечка „Апокалипса“ ја објави „Делфинот“ на Прокопиев

Деновиве книгоиздателството „Апокалипса“ од Љубљана го објави словенечкиот превод на книгата раскази „Делфинот (приказни за видливото и невидливото)“ од македонскиот...

Култура 13.03.20 | 13:50

„222 антиупатства за лична употреба (1978-2018)“- нова книга од Александар Прокопиев

Книгата „222 антиупатства за лична употреба (1978-2018)“ од Александар Прокопиев излезе од печат во издание на издавачката куќа Авант прес од Скопје. Книгата претставува...

Култура 08.05.19 | 10:01

Александар Прокопиев гостува на книжевниот фестивал на автори „Врисок“ во Риека

Македонскиот писател Александар Прокопиев е гостин на 12-то издание на Саемот на книгата и книжевниот фестивал на автори „Врисок“ што ќе се одржи во Риека, Хрватска...

Култура 05.12.18 | 16:00

Раскази на Александар Прокопиев во словенечкото списание за култура „Апокалипса“

Во најновиот број на познатото, авангардно словенечко списание за култура, „Апокалипса“, објавени се преводи на два подолги раскази, „Писмо“ и „Полковникот Тик“...