Ознака: Александар Петличковски
Македонија 10.08.22 | 19:12

Сомнителен сучај за мајмунски сипаници во Македонија: Се проверува дали пациент од Кичево е заразен со болеста

До Институтот за јавно здравје во текот на денот треба да пристигне примерок за тестирање на сомнителен случај на мајмунски сипаници. Пациентот е од Кичево, во добра...

Македонија 22.07.22 | 21:44

Петличковски : Се уште сме на дискусии за набавување на новите лекови како „Паксловид“

Во овој момент немаме никаков значаен притисок врз здравствениот систем. Иако бројот на случаи со Ковид-19 рапидно расте, до болница стигнуваат малку луѓе и уште помал...

Здравје 15.04.22 | 21:05

Петличковски: Сега сме во безбедна зона, но треба да се подготвиме за евенутален нов бран

Мислам дека сега сме во многу безбедна зона и дека тука ќе останеме барем неколку месеци. Сепак, мора да бидеме внимателни и да се подготвиме за евентуален нов бран на...

Здравје 01.02.22 | 12:37

Петличковски нов претседател на Комисијата за заразни болести

Директор на Институтот за имунологија, доктор Александар Петличковски, е поставен за нов претседател на Комисијата за заразни болести, дознава „Фокус“ од извори во...

Здравје 21.01.22 | 19:45

Петличковски: Треба да размислуваме за укинување на ковид-сертификатите

Директорот на Институтот за имунобиологија, д-р Александар Петличковски укажува дека треба да размислуваме кон насока на укинување на ковид-сертификатите. Сега сме...

Македонија 05.04.21 | 21:32

Д-р Петличковски: Кога прашината ќе спласне, „АстраЗенека“ повторно ќе биде во редот на безбедни вакцини

Директорот на Институтот за имунобиологија и хумана генетика, д-р Александар Петличковски, во гостувањето на „Сител“ изјави дека само комбинирање на мерките, односно...