Ознака: Александар Митовски
Вести 04.08.20 | 21:10

Митовски: Децата му плачеле од мене…А, си се запрашал ли Зоран колку деца плачеа од твоите политики?

Јас не знам кои медиуми пишувале од штабот на ВМРО, ама знам кои новинари еднаш неделно јадат ручек со Заев, реагира новинарот Александар Митовски по денешната прес-конференција...

Македонија 04.06.20 | 22:52

Митовски до Филипче: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема да те зборат? Вчера,...

Македонија 26.05.20 | 20:38

Заев ја расплакал Нина, тензичен состанок во Министерството за финансии

До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди расплакано?, пишува новинарот Александар Митовски од „Инфомакс“ на „Фејсбук“, објавувајќи дека според неговите информации...

Македонија 11.05.20 | 23:28

Митовски: Соговорникот во снимките на Заев верojатно е негов близок пријател

Александар Митовски, уредник на „Инфомакс.мк“, кој ги објави последните снимки на Зоран Заев вели дека не знае кој е лицето со кое тој зборува, но оти веројатно се работи...

Македонија 06.05.20 | 16:53

Прашање за милион евра: Кој го кpиe записникот клучен во истpaгата за „Peкет“ и „Peкет 2“?

Уредникот на потралот Инфомакс, Александар Митовски пореку свој Фејсбук статус постави прашање со кое ја заинтригира јавноста, односно Митовски прашува: Кој го кpиe...

Македонија 05.05.20 | 22:31

Митовски: Ден Дончев си даде оставка, а уште нема истрага за неговата вмешаност во Рекетот заедно со ЗЗ, ВЗ и еден дедо од манастир

Ден Дончев си даде оставка од функцијата. Во меѓувреме, нема истрага за неговата вмешаност во Рекетот заедно со ЗЗ, ВЗ и еден дедо од манастир. Нема истрага за тоа колкав...

Македонија 06.03.20 | 23:34

Милошоски е единствениот политичар од опозицијата кој на Твитер е следен од Заев

Антонио Милошоски е единствениот политичар од опозицијата кој на Твитер е следен од Зоран Заев. Според главниот уредник на Инфомакс, Александар Митовски, причината...

Македонија 05.03.20 | 13:19

АВМУ: Изрекувањето на затворски казни за новинари може да доведе до автоцензура

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги изразува загриженост во врска со шестмесечната условна затворска казна за главниот и одговорен уредник на „Инфомакс“,...

Македонија 05.03.20 | 12:43

Главните „ѕверки“ во „Рекет“ ќе останат нечепнати, но затоа новинар осуден на затворска казна

Вчерашната пресуда на новинарот на „Инфомакс“, најдиретно ја покажа спрегата на релација власт-судство-обвинителство. Александар Митовски е осуден на шест месеци...

Македонија 04.03.20 | 23:27

Целта на казната за Митовски е да се заплаши и тој лично, но и оние кои мислат да објават нешто против Владата

Сум бил мета на разни напади, лични напади, но никогаш не сум се осудил да тужам новинар или медиум – вели поранешниот вицепремиер за европски прашања, Васко Наумовски...

Македонија 04.03.20 | 19:37

МАН: Заканата кон новинарите е јасна и директна

Денес Македонија се соочи со исклучително силен удар врз новинарската професија, јавниот интерес и основното граѓанско право да се знае вистината за работата на јавните...

Македонија 04.03.20 | 14:43

Митовски осуден на 6 месеци затвор: Власта сака да ги замолчи нашите новинари

На само 40 дена пред избори на овој начин власта на СДСМ се обидува да не замолчи нас, да ги замолчи нашите новинари, да го замолчи Инфомакс, но тоа нема да се случи џабе...

Македонија 03.03.20 | 21:46

Бидете тука бидејќи не се знае кој од вас следен ќе му стапне на нога на „шефо“

Можете да нè тужите, судите, неправедно обвинувате ама нашиот производ е вистината, тоа е она кое „Инфомакс“ го нуди на пазарот, ние не знаеме како да работиме да ви...

Македонија 03.03.20 | 17:37

Митовски: Да не беа можеби толку посветени на рекет и цената на „слободичката“ денеска можеби ќе живеевме во нормална и богата држава

Можеби е првпат во историјата на Република Македонија во исто време сите водни површини во државата (природни или вештачки) да се на својот биолошки минимум, а дел од...

Македонија 11.02.20 | 17:48

Ако утре излезе снимка на која Заев 3ема „пoд pака“ милион, два или 4.5 милиони евpа таа нeмa да биде дoкaз?

Новинарот и уредник на „Ифомакс“, Александар Митовски во текст објавен на порталот ја опишува прес-коференцијата која денеска ја одража лидерот на СДСМ Зоран Заев...

Македонија 29.10.19 | 23:11

Според Рускоска се знае што не смее новинар да објави, во меѓувреме кртот никој не го лови

Ние побрзавме со кривичнa пријава затоа што новинарот зacлужи, изјави вечерва шeфицaтa на oбвинитeлcтвoтo за opгaнизpaн криминaл Вилма Русковска на ТВ24, зборувајќи за случајот...

Македонија 09.10.19 | 20:23

Знае ли Заев дека целиот случај не го снимале само жртвите на „Рекет“? Знае ли дека снимале и две странски служби? 

„Одговорно тврдам дека нема вмешано политичари во случајот“, рече државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали се точни...

Македонија 04.10.19 | 14:15

Службите од Владата извршија селекција: МВР одговори зошто Митовски беше прогласен за „безбедносен ризик“

Новинариот Александар Митовски и снимателот Борислав Стоилковиќ од порталот „Инфомакс“ вчера беа одбиени за акредитации за да ја проследат посетата на американскиот...

Македонија 03.10.19 | 18:08

„Инфомакс“ без акредитација за посетата на Помпео – за МВР се безбедносен ризик

Безбедносен ризик за американскиот државен секретар Мајк Помпео во Република Македонија претставуваат новинариот и снимателот на „Инфомакс“ Александар Митовски...

Македонија 26.09.19 | 19:05

На „чуварите на правдата“ не им е проблем криминалот, туку новинарите кои го откриле

Коментирајќи ги последните случаи на политички прогон на новинари и медиуми кои се осмелиле да откријат криминал на власта за кои ораните не биле баш заинтересирани,...