Ознака: александар чеферин
Фудбал 10.07.21 | 11:57

Чеферин си ја призна грешката: Еуро 2020 не беше фер, никогаш нема да се повтори!

Првиот човек на УЕФА, Словенецот Александар Чеферин, призна форматот на овогодинешното Европско првенство беше грешка и дека иако системот на натпреварување во 12 градови...

Фудбал 29.05.21 | 20:11

Лигата на шампиони ќе се игра со Фајнфор како Евролигата во кошарка

Претседателот на УЕФА Александар Чеферин ја повторни заложбата за промени во форматот во завршницата во Лигата на шампиони (ЛШ) и организирање фајналфор по примерот...

Фудбал 13.05.21 | 15:05

Чеферин потврди дека финалето на ЛШ наместо во Истанбул ќе се игра во Порто

Претседателот на Европската фудбалска федерација, Александар Чеферин зборуваше за преместувањето на финалето во Лигата на шампионите помеѓу Манчестер сити и Челзи...

Фудбал 22.04.21 | 11:31

Реал нема да биде исфрлен од оваа сезона на ЛШ, но за следната не се знае

Претседателот на Европската фудбалска асоцијација, Александар Чеферин не очекува откажување на натпреварот Реал – Челзи. – Веројатноста Реал Мадрид да биде исфрлен...

Фудбал 22.04.21 | 09:13

Флорентино Перез имаше право: Објавена е платата на Чеферин, нависина е висока

Oтако претседатеот на Реал Флорентино Перез побара објавена е плата на првиот човек на УЕФА Чеферин. Словенецот добива 2,19 милиони евра годишно. Само минатата година,...

Фудбал 21.04.21 | 11:03

Чеферин: Господа, некој ќе рече дека сте алчни, друг дека сте арогантни, но се уште има време да се предомислите

Претседателот на УЕФА, Алекданр Чеферин, испрати порака до клубовите кои се организатори на новонајавената Суперлига. Тој им порача дека за развој на фудбалот себичноста...

Фудбал 20.04.21 | 15:00

Првиот човек на УЕФА: Пред 30 години во Суперлига ќе беа Црвена Звезда, Стеауа, Порто а не Реал и Јуве

Првиот човек на УЕА Чеферин остро им одговори на тимовите кои сакаат да формираат приватна лига.Тој вели дека богатите клубови се грижат само за банкарските сметки....

Фудбал 19.04.21 | 15:26

Чeферин: Кој игра во суперлига, нема да игра на ЕП и СП

Конечно околу новонастанатата ситуација, и официјализацијата на суперлигата од страна на дванеаесетре моќни клубови, се огласи и првиот човек на УЕФА, Александр Чеферин,...

Фудбал 16.10.20 | 09:49

УЕФА најави воведување Фајнл-фор за Лигата на шампионите

Идната недела почнува новата сезона во Лигата на шампионите, а челниците на УЕФА размислуваат за промена на форматот на елитното натпреварување. УЕФА и унијата на фудбалски...