Ознака: Алберт Муслиу
Македонија 22.03.22 | 22:43

Алберт Муслиу: Заминувањето на младите има позитивен ефект, цената на трудот ќе почне да расте

Преселувањето ќе има позитивен ефект, ќе ја зголеми вредноста на работата – ќе ги натера младите да се вратат во земјата. Заминувањето на младите предизвикува недостиг...

Економија 14.03.22 | 08:22

Штедачите на Еуростандард: Алберт, извини должиш 800.000 евра и што си до гуша вмешан во пустошењето на банката

За организираниот криминал во Еуростандард банка сеуште нема одговорност од никого. И после толку многу наши објави во медиуми, одржани прес конференции и телевизиски...

Македонија 18.02.22 | 09:14

Зошто од влада демантираат само за Бесмира, а не и за синот на Алберт Муслиу?

Владата администрирана од Пиунот Ковачевски се заплетка со скандалот за именување на конзули во Њујорк и Чикаго, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Додаваат дека откако неколку медиуми...

Македонија 16.02.22 | 13:50

Синот на Муслиу генерален конзул во Чикаго – испратен врз база на блиски врски со функционери на ДУИ

Бесмира Ејупи ќе биде пратена за македонски генерален конзул во Њујорк, откако синоќа Владата на затворена седница, по предлог на Министерството за надворешни работи,...

Македонија 13.12.21 | 17:19

Муслиу: Доктрината на ВМРО-ДПМНЕ носи сериозни промени, говорот на Мицкоски добро осмислен, со добри поенти, најинтересен е општествениот договор

Алберт Муслиу политичкиот аналитичар денеска во вестите во Телма телевизија во врска со пораките на Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ од вчерашниот Конгрес...

Македонија 08.12.21 | 23:44

Муслиу: Преговорите за нова Влада може да се комплицираат, излез би биле предвремени избори

И покрај постигнатиот договор со Алтернатива и зголемување на парламенатрното мнозинство неизвесно е дали новиот мандатар ќе успее во преговарачкиот процес за распределба...

Економија 02.12.21 | 09:13

Алберт Муслиу и брат му вкупно ѝ должат на Еуростандард 780.000 евра, се вмешало и Обвинителството од Гостивар

Додека вниманието на пошироката јавност во врска со случајот Еуростандард банка е свртено кон судовите, дел од многуте актери во КРИМИНАЛОТ наречен Еуростандард банка,...

Македонија 27.04.21 | 11:55

Муслиу: Кој не почитува хиерархија нека си направи свој инспекторат

Политичкиот аналитичар Алберт Муслиу смета дека директорот на ДПИ Стојко Пауновски ја прекршил хиерархијата во Владата и дека не го почитувал системот на субординација,...

Македонија 27.05.19 | 23:33

Аналитичарите очекуваат Заев да го врати мандатот, за полесно да го реконструира кабинетот

Дали премерот Заев подговотвува терен за враѓање на мандатот и избор на нов состав на Владата? По вчерашната партиска чистка и најавата за смена на најмалку 3ца министри,...

Македонија 03.04.19 | 19:36

Муслиу: Tреба да се зголемат казните за изборен криминал

Аналитичарот Алберт Муслиу во вечерашнoто гостување во Отвореното студио на Алфа, упати порака до политичарите каде што ги охрабрува да ги зголемат казните за изборен...

Македонија 26.02.19 | 20:38

Муслиу: Со поднесување на оставка и 11 дисциплински за претепувањето на Јанакиески и Ристоски не завршува процесот, со таков однос не одиме кон ЕУ

Алберт Муслиу, политичкиот аналитичар при своето гостување во дебатната емисија „Само вистина“ говореше и за случката со претепување на бившите министери Миле Јанакиески...