Ознака: албанско знаме
Македонија 28.11.20 | 23:48

Тетово „гореше“ вечерва во црвено за денот на албанското знаме

Вечерва Тетово е обоено во црвено.Но, грешите ако мислите дека се навива за македонската репрезентација.Таму се прославува денот на албанското знаме, со бакљи, огномети...

Македонија 28.11.20 | 19:51

Сонцето во Тетово не грее – градот преплавен со албански знамиња

Тетово обоено црвено-црно. Македонското знаме никаде го нема. Денеска дефиле со автомобили со албански знамиња, накитени згради, тераси, кафулиња, улици. Јарболите преплавени...

Македонија 17.09.20 | 14:26

Со албанско знаме ги пречека странските гости – министер од ДУИ грубо прекршува закон

Министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири, вчера грубо го прекршил законот за знамињата, пренесува „Дијалектика“, посочувајќи дека претставниците...

Македонија 26.08.20 | 20:01

Со ниту едно македонско знаме одбележана 110-годишнината од раѓањето на Мајка Тереза

Свечената академија по повод 110-годишнината од раѓањето на Мајка Тереза, кој денеска се одржа на плоштадот Македонија, преплавена со албанска орнаментика и знамиња,...

Македонија 23.07.20 | 16:28

Знамето на Голема Албанија леташе и над Гостивар

На социјалните мрежи се спроделуваат фотографии од Гостивар, на кои покрај албанското знаме поставено на Саат кулата, со дрон се вее и знамето на Голема Албанија. pic.twitter.com/o3saiWTdS0 —...

Твитови 22.07.20 | 13:01

Албанско знаме на Саат кулата во Гостивар

Знамево мистериозно се појави на Саат Кулата во Гостивар. Гостивар е мултиетнички град а не град само на еден одреден етникум. Македонскиот народ е гневен од ваквиот...

Македонија 12.07.20 | 21:39

Албански знамиња го освоија Скопје, пред Влада врие за митингот на Села и Гаши

Илјадници лица во моментот пред владата во центарот на Скопје го следат митингот на коалицијата меѓу Алијанса за Албанците и Алтернатива. Претходно, младите активисти...

Балкан 17.11.19 | 19:48

Албанец протеран од Црна Гора зошто развиорил албанско знаме на манифестација во Бар

И. Д.(64) по националност Албанец е протеран од Црна Гора во траење од еден месец и казнет со 300 евра поради незаконско истакнување и виорење на знамето на Република Албанија...

Македонија 05.05.19 | 21:23

Албанско знаме, македонско оро: Пред СДСМ зурли и тапани за Стево

Пред седиштето на СДСМ вечерва веќе се слави извесната победа на Стево Пендаровски за нов претседател на државата. Албанците го избираат новиот претседател на Македонија Со...

Македонија 02.05.19 | 15:22

Пендаровски: Казната за човекот кој го постави албанското знаме во Охрид можеби е превисока

Претседателскиот кандидат поддржан од владеачката коалиција, Стево Пендаровски по барање на новинарите да го коментира инцидентот со поставувањето на знамето на Република...

Македонија 02.05.19 | 12:34

Бошњаковски: Законот за знамињата важи за сите

Сѐ што е утврдено во Законот за употреба на знамињата треба да го почитуваат сите, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. По настанот во Охрид кога на...

Македонија 02.05.19 | 10:12

Османи повикува: Поставете го албанското знаме каде сакате, нема да имате проблеми

Вицепремиерот Бујар Османи го оправдува чекорот на играорците од Косово кои поставија албанско знаме на Самоиловата тврдина во Охрид за што беа парично казнати. Според...

Македонија 02.05.19 | 08:55

Османи: Нема ништо спорно во албанското знаме на Самоиловата тврдина

Вицепремиерот Бујар Османи вчера за време на гостувањето на ТВ 21 го искоментира поставувањето на албанското знаме на Самоиловата тврдина. Според него знаме може да...

Македонија 30.04.19 | 13:12

Косовецот кој го закачи знамето: Охрид е албански град!

По ослободувањето од полицијата, албанската новинска агенција ИНА (Ilirya News Agency), направи интервјуто со еден од четворицата Албанци кои вчера предизвикаа огромен скандал...

Македонија 29.04.19 | 21:15

Алијанса за Албанците: Реакциите за албанското знаме се ,,дискриминаторски елемент од комунистичкиот систем“

,, Истакнувањето на албанското национално знаме, според информациите со кои располагаме, не било насочено како провокација против никого, туку било дел од сценографијата...

Двоглед 29.04.19 | 16:38

Пендаровски: Јасно е дека Груевски го постави албанското знаме во Охрид

Кандидатот на СДСМ за претседател Стево Пендаровски го посочи експремиерот Никола Груевски како човекот кој го поставил албанското знаме на самоиловата тврдина во...

Црна хроника 29.04.19 | 14:45

Детали за инцидентот во Охрид: Четворица приведени

Фолклорно играорна група од Косово утрово го поставила знамето на Република Албанија на Самоиловата тврдина во Охрид. Како што дознава редакцијата ОхридСкај играорците,...

Македонија 29.04.19 | 13:45

Група од Косово ги поставила албанските знамиња на Самоиловата тврдина

Група од Косово која престојувала во Струга ги поставила знамињата на Самоиловата тврдина во Охрид и тука снимала видеоматеријал кој понатаму треба да се монтира и...

Македонија 29.04.19 | 12:05

Албанско знаме се вее на Самоиловата тврдина

Пред малку огромно албанско знаме е поставено на Самоиловата тврдина, објави порталот „Охриднет“. Веднаш под македонското знаме четворица непознати сторители поставуваат...

Останати спортови 24.04.19 | 20:17

На Европско првенство во борење во Романија, нашиот селектор и репрезентативецот се сликаа со знаме на Албанија

Селекторот во борење Љуљзим Вранези и репрезентативецот Елмедин Сејфулау беа дел од Европското првенство во борење во Букурешт (Романија), каде Македонија освои бронза...