Ознака: албански општини
Македонија 18.08.23 | 20:11

Астеруд: Преку „таквото“ веќе, ма слободно барајте си пат!

Преку „таквото“ веќе, ма слободно барајте си пат!, изнервирано реагира професорката од Правниот факултет, Каролина Ристова-Астеруд на скандалозната изјава на независниот...

Македонија 25.02.23 | 16:39

Алтернатива бара „Заедница на албански општини во Македонија“

Во времето кога Косово се наоѓа пред финалниот договор за нормализација на односите со Србија и кога западните дипломати доаѓаат во Приштина го повторува рефренот...

Македонија 17.10.21 | 14:15

Ниска излезноста во општините со албанско население: Во Кичево гласале 17,60%, во Липково 11,65%

Критично ниска е излезноста во општините со доминантно албаснко население. До 13 часот на гласање излегле околу 13 отсто од запишаните гласачи. Најголема е излезноста...

Македонија 05.05.19 | 14:25

Тетовските општини до 13 часот со помала излезност од онаа во првиот круг од претседателските избори

Излезност од 10,42 отсто денеска се бележи во општина Тетово до 13 часот, додека на 21 април во истиот период имаше 16,71 отсто. Во општина Желино и во вториот круг до 13 часот...