Ознака: Ал каеда
Свет 15.09.21 | 10:14

Американски разузнувачи: Ал Каеда во Авганистан повторно ќе биде закана за САД за година-две

Шефот на американската Одбранбена разузнавачка агенција, Скот Бериер, предупреди дека за една до две години Ал Каеда повторно може да биде закана за САД од Авганистан. На...

Свет 30.04.21 | 18:44

Ал Каеда не се откажува од војна со САД

Војната против САД е далеку од завршена и ќе продолжи на сите фронтови се додека не бидат протерани од остатокот на „исламскиот свет“, тврдат двајца лидери на терористичката...

Свет 05.02.21 | 08:57

Лидерот на Ал Каеда на Арапскиот Полуостров е уапсен во Јемен, потврдуваат од ООН

Во извештај на Обединетите Нации се потврдува дека минатиот октомври во Јемен бил уапсен лидерот на Ал Каеда на Арапскиот полуостров, Калид Батарфи. Батарфи, познат...

Свет 03.02.21 | 17:56

Се појави во Франција: Ал Каеда не е мртва

Директорот на ДГСЕ (дирекцијата за надворешна безбедност), Бернард Емие го прикажа и коментираше видеото, на кое може да се распознаат тројцата главни водачи на Ал-Каеда...

Свет 25.10.20 | 10:16

Вториот човек на Ал Каеда убиен во Авганистан

Авганистанските безбедносни сили го убиле Абу Мухсин ал-Масри, еден од водачите на Ал Каеда, кој се наоѓа на списокот на најбарани терористи на ФБИ. Како што објави Дирекцијата...

Свет 08.10.19 | 19:47

Убиен еден од водачите на Ал Каеда

Водачот на терористичката мрежа Ал Каеда за јужна Азија Асим Умар е убиен во заедничка авганистанско-американска воена акција. Како што јавува „Би-би-си“, Умар, кој...