Ознака: Ал Багдади
Свет 01.11.19 | 13:23

ИСИС ја потврди смртта на Ал-Багдади

Исламска држава прогласи наследник на својот лидер Ал-Багдади, по американскиот упад во неговото скривалиште, со што официјално потврди дека озлогласениот терористички...

Свет 31.10.19 | 10:46

Пентагон објави детали и видео од ликвидацијата на ал-Багдади

Шест милитанти, вклучително и четири жени, биле ликвидирани во текот на операцијата против челникот на џихадстичката организација Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади,...

Свет 31.10.19 | 08:55

„Американскиот херој“ е лага, сликата што ја објави Трамп е фотошопирана

Многу медиуми објавија вест дека американскиот претседател Доналд Трамп одликувал куче по име Конан, кое учествувало во акцијата во која беше убиен лидерот на Исламска...

Свет 29.10.19 | 11:55

Ал Багдади разоткриен по долната облека

Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди виш спветник...

Свет 29.10.19 | 09:21

Втората жена на Ал Багдади: Во 2008 година се омажив за нормален човек, универзитетски професор

Лидерот на Исламската држава Абу Бакр ал Багдади беше убоен викендов, а покрај него биле убиени и две жени кои носеле елеци со експлозив и три деца. За виената операција...

Свет 28.10.19 | 23:07

Полесно е рането: Oва е кучето што учествуваше во ликвидацијата на Ал Багдади

Кучето од армијата на САД кое беше рането додека го бараше лидерот на „Исламска држава“  Ал Багдади е повторно на должност. Доналд Трамп објави фотографија од кучето...

Свет 27.10.19 | 21:47

Вечерва во нова акција убиен и вториот човек во ИД

Во заедничка акција на Курдите и американски сили во северна Сирија вечерва е убиен и портпаролот на џихадистичката група Исламска држава и еден од најблиските соработници...

Свет 27.10.19 | 18:30

Кој беше Ал Багдади: Кошмар за САД, „калиф“ на сите муслимани

Абу Бакр ал-Багдади, ирачки џихадист, кој се прогласи за „калиф“ на сите муслимани како водач на сунитска Исламска држава (ИД), беше цел на воената операција на САД во...

Свет 27.10.19 | 17:46

Умре викајќи и плачејќи: Трамп раскажа за смртта на Ал Багдади

Абу Бакр ал-Абдади е мртов, изјави на денешната прес-конференција американскиот претседател Доналд Трамп. Тој истакна дека изминатата ноќ САД донеле „правда за најголемиот...