Ознака: активна блокада на собранието
Македонија 20.06.22 | 10:02

Aктивната блокада на Собранието продолжува и летово, можни се и блокади на патишта

Активната блокада продолжува летово, ако нема договор за избори преминува во целосна блокада на институциите, СДСМ и ДУИ мора да паднат.Во текот на летото ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 02.06.22 | 23:38

Премиер кој дрско се однесува, заслужува блокада во Собранието и протести на улиците

Илија Димовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека не може премиерот преку дрзок речник да одбива средба со лидерот на опозицијата, во момент кога...

Македонија 18.05.22 | 23:21

Стојаноска: Активната блокада беше повеќе од успешна, на 18 јуни ќе се случи масовен протест, граѓаните се заситени од сивилото на власта

Блокадата во Собранието не да беше успешна туку беше повеќе од тоа, бидејќи видовте како заврши минатата работна недела,а за сметка на тоа пак оваа недела апсолутно...

Македонија 18.05.22 | 12:04

Стоилковски: Најавуваме цел месец активности пред протестот на 18 јуни

Најавуваме цел еден месец којшто ќе биде проследен со низа други активности пред протестот закажан за 18-ти јуни, како предвесник за активната блокада на Собранието,...

Македонија 15.05.22 | 19:53

Николоски: Утре ВМРО-ДПМНЕ ќе расправа за следни чекори насочени кон власта

Доколку утре премиерот Димитар Ковачевски не одговори на повикот од ВМРО-ДПМНЕ за лидерска средба на која би се разговарало да се постигне договор за предвремени избори...

Македонија 14.05.22 | 15:43

Ковачевски упорен да ја симне блокадата на Собранието, треба да се гласаат уставни судии

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски во одговор на новинарско праша истакна дека е апсолутно неодговорно во услови на криза да се врши бојкотирање и блокирање...

Македонија 14.05.22 | 15:33

Ковачевски: Опозицијата итно да го деблокира Законот за тутунарите во Собранието

Премиерот Ковачевски во одговор на новинарско прашање за субвенциите за тутунарите, одговори дека средствата во буџетот се обезбедени и дека останува, како и секоја...

Македонија 13.05.22 | 09:37

Блокадата на Собранието – ефикасна битка или неуспешен обид за предвремени избори

Работата на Собранието на Македонија изминатите три дена се одвива со најавените активности на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за активна блокада, преку реплики, барања за...

Македонија 12.05.22 | 15:26

Пренџов: Македонија нема финасиска стабилност

На денешната седница во собранието на Република Македонија пратеникот од коалаицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Пренџов истакна дека во Македонија нема финансиска стабилност,...

Македонија 12.05.22 | 12:28

Лефков: Со активната блокада покажавме колку е нестабилно парламентарното мнозинство

Започнавме со активна блокада во Собранието и се гледа како тоа успеа да го вознемири парламентарното мнозинство, практично со покажавме колку е нестабилна и на што...

Македонија 12.05.22 | 10:24

„Ало, чекајте љуѓе, ооооо“: ДУИ и СДСМ својата агенда ја спроведуваат преку однесувањето на Талат Џафери во Собранието

Граѓаните можеа вчера да видат како Деловникот беше самоволно толкуван од Талат Џафери, практично ДУИ и СДСМ својата агенда ја спроведуваат преку однесувањето на Џафери,...

Македонија 11.05.22 | 22:00

Тензично во законодавниот дом, ВМРО-ДПМНЕ му порача на Џафери: Не е ваше Собранието

Заврши вториот ден од активната блокада во Собранието на Република Македонија, која помина тензично и со видлива нервоза кај пратениците од власта, но и кај претседателот...

Македонија 11.05.22 | 21:44

Мицкоски: Активната блокада значи дека нема да блокираме закони кои се во интерес на граѓаните

Активната блокада значи дека ВМРО-ДПМНЕ нема да ги блокира законите кои значат подобрување на животниот стандард на граѓаните, тврди претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Македонија 11.05.22 | 21:31

Мисајловски: Ќе бидеме во Собранието од утро до вечер и ќе го блокираме секој штетен закон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски во емисијата ,,Што не е јасно” на „Алфа“ зборуваше и за активната блокада во Собранието на Република Македонија која...

Македонија 11.05.22 | 20:11

Мицкоски за следните чекори: Нема да се страшни за граѓаните, туку за власта на СДСМ и ДУИ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостување во емисијата „Топ тема“ на  Телма, потенцираше дека следите чекори на ВМРО-ДПМНЕ во однос на најавената активна...

Македонија 11.05.22 | 20:11

Изгласан дневниот ред на 71. седница на Собранието, продолжение утре напладне

Со 61 глас „за“, 39 „против“ и без „воздржани“ Собранието вечерва го усвои дневниот ред на 71. седница, постапка што почна од вчера од кога и стартуваше активната блокада...

Македонија 11.05.22 | 10:05

ВМРО-ДПМНЕ: Активната блокада е ефективна

Активната блокада е ефективна, откако СДСМ не го поддржа законот за АРМ предлог на ВМРО-ДПМНЕ, не можеа да донесат ниту дневен ред, велат во партиското соопштение од...

Македонија 10.05.22 | 20:28

Власта нема мнозинство во Собранието ни за дневен ред

Собранието денеска работеше по нова 71 седница, за која, и по целодневна расправа, сè уште не е утврден дневниот ред. За збор се пријавени 37 пратеници од опозицијата, а...

Македонија 10.05.22 | 20:01

Мицевски: Собранието ќе го напуштиме само кога ќе изгласаме одлука за распуштање и распишување на предвремени парламентарни избори

Оваа неспособна и нефункционална влада се пресликува и во македонското собрание и денеска во една показна вежба им покажавме што ќе следи во наредниот период, вели...

Македонија 10.05.22 | 19:51

Активна блокада на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ: Собранието не го утврди дневниот ред на новата 71 седница

Собранието денеска работеше по нова 71 седница, за која, и по целодневна расправа, сè уште не е утврден дневниот ред. За збор се пријавени 37 пратеници од опозицијата,...