Ознака: акција
Црна хроника 28.07.21 | 11:31

Приведени се 12 лица, а меѓу нив и еден полицаец: Голема полициска акција во Скопје

Голема полициска акција се спроведува од рано изутрината во Сингелиќ и на други локации, за апсење на лица вмешани во трговија со дрога и оружје, потврдуваат за МИА извори...

Црна хроника 30.06.21 | 10:21

Aкција во Тетово: Уапсени 13 лица што во стан приредување игри на среќа

Во Тетово вчера се приведени 13 лица во периодот од 13.50 часот до 16.40 часот, за приредување игри на среќа без лиценца. Полициски службеници од СВР Тетово, во содејство со...

Црна хроника 15.06.21 | 10:55

Плантажа со 890 стебла канабис во охридско, приведени две лица

Полицијата во текот на вчерашниот ден приведе две лица откако во нива во охридско, според првичните информации, се откриени 890 стебла канабис. Од МВР за МИА потврдуваат...

Црна хроника 11.04.21 | 17:27

Еден месец притвор за шесте осомничени во акцијата кај Прилеп

Судија на претходна постапка го прифати предлогот на Обвинителството и на сите шест осомничени кои беа спроведни во судот и им определи мерка притвор во траење од 30...

Македонија 11.04.21 | 13:15

СДСМ тврди дека ВМРО-ДПМНЕ лаже за акцијата на ДЕА што ја потврди и американската амбасада

По три дена молк, СДСМ се јави за акцијата на ДЕА и го обвини ВМРО-ДПМНЕ. Пропадна уште една гнасна лага на ВМРО-ДПМНЕ фејк њуз, нема никава поврзаност на семејството Заеви...

Црна хроника 10.04.21 | 22:13

Запленети многу пари кај прилепскиот началник Кире Спиркоски, во Битола запленети пари украдени од банкомат

Во акцијата на Секторот за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи, во соработка со Одделот за спречување на организиран и сериозен криминал и Специјалната...

Црна хроника 10.04.21 | 15:59

Пронајдено оружје во станот на возачот на Заеви, уапсен во акцијата со запленетата дрога

МВР во денешното соопштение потврди дека меѓу уапсените е Александар Ушилковски, возачот на Трајче Заев, братучедот на Зоран Заев. Во станот на Ушилковски е пронајдено...

Црна хроника 10.04.21 | 15:19

Детали од МВР за уапсените и акцијата во која запленета е дрога вредна над 800.000 евра

Денеска ОВР Кавадарци до Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје поднесе кривична пријава за организирана криминална група,...

Црна хроника 09.04.21 | 11:07

Единствената успешна акција на Спасовски – фатен украдениот коњ

Полициските службеници од Гази Баба го пронајдоа украдениот коњ и му го вратија на сопственикот. Професионално тренираниот коњ, чија вредност се проценува на 50.000 евра,...

Црна хроника 26.03.21 | 13:00

Акцијата беше пробиена, наркобосовите од Грчец и Гази Баба се во бегство: Русковска откри детали за случајот „Планина“

Шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска, имаше прес-конференција во врска со спроведената акција во...

Црна хроника 25.03.21 | 13:03

Русковска за акцијата во Грчец: Цела година собиравме докази, имаше и ПИ-мерки и следење

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска соопшти дека акцијата во Грчец и во други делови во Скопје, која сѐ уште е во...

Црна хроника 25.03.21 | 11:20

Приведени 21 лице, запленети дрога, пари, автомобили, мобилни телефони

Приведени се 21 лице, пронајдена и запленета е дрога, пари, автомобили, мобилни телефони, во денешната полициска акција во Грчец, Гази баба, Чаир и Синѓелиќ. Извори од истрагата...

Црна хроника 21.03.21 | 17:42

Филмска потера и пукотници кај Росоман, приведени двајца дилери со 200 кг марихуана

Вчера полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога, Специјалната антитерористичка единица – Тигар и Одделот...

Црна хроника 08.02.21 | 10:45

Засега притвор и кривични за четворица од прилепчаните уапсени во нарко-акцијата

Основното јавно обвинителство од Прилеп почна истражна постапка против четири лица од Прилеп за кои постои основано сомневање дека набавувале, пренесувале, држеле...

Црна хроника 06.02.21 | 11:50

МВР со детали за акцијата во Прилеп: Одземени три возила и пари за кои постојат докази дека се од продажба на дрога

Во текот на вчерашниот ден извршени се претреси на 16 локации во Прилеп, а лишени се од слобода шест лица и одземени три возила, пари за кои постојат докази дека потекнуваат...

Црна хроника 06.02.21 | 11:40

Акцијата во Прилеп продолжува викендов, меѓу уапсените седуммина полицајци и менаџери на локали и хотели

Полициската акција која започна вчера попладне во Прилеп, продолжува и викендов, а до сега уапсени се седуммина од групата која се разбива и е осомничена за трговија...

Фудбал 28.01.21 | 21:48

Купи билет за спас на Вардар, „Комити“ ја почнаа акцијата

Најверните навивачи на Вардар, „Комитите“ вечерва ја започнаа претходно најавената акција за спас на најтрофејниот фудбалски колектив во Македонија кој има огромни...

Црна хроника 21.01.21 | 23:12

Голема акција вечерва во Визбегово: Се апсат дилери на кокаин

Вeчерва во тек е голема полициска акција во Визбегово, дознава 24 Инфо. Неофицијално, се апсат членови на банда шверцери на кокаин. Според извори на 24 Инфо на терен, ангажирани...

Црна хроника 28.12.20 | 13:30

Подготвувале напади и самоубиствени појаси: Приведени осум терористи по голема акција во Скопје и Куманово

По спроведена повеќемесечна истрага, вчера се приведени осум лица за сторено кривично дело „терористичка организација“, соопшти МВР. Одделот за сузбивање на организиран...

Црна хроника 07.12.20 | 23:01

Дали акцијата во Арачиново е поврзана со кражбата на марихуаната во Јосифово?

Дел од медиумите големата полициска акција што вечерва се случува во Горно Мојанци, општина Арачиново ја поврзуваат со украдената марихуана која пред два дена исчезна...