Ознака: акција 21
Македонија 09.03.21 | 14:46

Со „Европа дома“ владата ќе ги имплементира европските стандарди и вредности во Македонија

Владата денеска ја усвои Агендата „Европа дома“ во која што се преточени принципите и заложбите поставени како приоритет во владината акција 21 со која, како што објави...

Македонија 03.01.21 | 13:06

СДСМ најави “Стоп за дезинформации”, ВМРО-ДПМНЕ обвини дека тие шират лаги и манипулации

„Стоп за дезинформациите” е еден од 10 приоритети во стратешката владина рамка “Акција 21” – за европски стандарди дома. СДСМ како одговорна партија целосно е посветена...

Економија 03.01.21 | 09:44

СДСМ: Oтвораме можности за искористување нови економски потенцијали

Од СДСМ велат дека како одговорна и државотворна партија, посветна на европскиот пат, преземале сериозни чекори во обезбедување на подобар живот на македонските граѓани...

Македонија 23.12.20 | 11:44

СДСМ: Со приоритетите од Акција 21 ја носиме Европа дома, за подобар живот на сите граѓани

СДСМ како одговорна партија, во наредниот период со уште поголема верба и мотивираност ќе работи да ги донесе европските стандарди дома, во нашата татковина, велат од...

Македонија 21.12.20 | 13:34

„Арбер, ако не се лажам“ – Заев заборави кој беше министер

Зборувајќи за промените во образованието, на денешната прес-конференција на која ги претстави приоритетите на Владата за 2021, премиерот Зоран Заев го заборави името...

Македонија 21.12.20 | 13:14

Заев: Ќе се ревидираат цели досиеја, секој судија ќе биде оценуван

Прочистувањето на правосудството е прв од десетте приоритети на Владата следната 2021 година, наречени „Акција 21“, кои денеска на прес-конференција ги претстави премиерот...

Македонија 21.12.20 | 12:24

Заев: Македонија ќе биде лидер во изнаоѓањето на решенија во борбата со дезинформациите

Како Влада имаме голема обврска и одговорност да се спротивставиме на дезинформациите и да ги спречиме штетите кои ги нанесуваат лажните вести. Затоа еден од нашите...

Македонија 21.12.20 | 12:13

Наместо хартија, пописот ќе се спробеде со електронски уреди, најави Заев

Македонија нема организирано попис 18 години, со што е единствена држава во регионот и пошироко без спроведена ваква статистичка операција. Ова дефинитивно ќе го смениме...

Македонија 21.12.20 | 11:53

Ова се 10. приоритети на „Акција 21“

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција ги презентираше проектите и програмите од владината „Акција 21 – за европски стандарди дома!” за 2021 година. Премиерот...

Македонија 21.12.20 | 11:39

Премиерот ја претстави „Акција 21“, со 10 приоритети со кои владата ќе прави „европски реформи“

Прочистување на правосудството, борбата против корупцијата, борба против лажните вести и говорот на омраза и заштитата на животната средина, се дел од 10-те приоритети...