Ознака: ајкула
Балкан 11.06.21 | 15:51

Ајкула долга два метра се појави во плиткото на Корчула

Ајкула долга повеќе од два метра се појави во плиткиот дел од морето на островот Корчул во Хрватска. Како што бјави хрватски РТЛ, станува за модрулја, вид на ајкула кој...

Свет 14.01.21 | 10:21

Човек изгризан од ајкула во река

Маж е повреден по напад на ајкула во реката Свон, во крајбрежната зона во близина на Перт во Австралија, прв ваков случај од 1969 година. Несреќниот пливач го каснал ајкула...

Калеидоскоп 05.12.20 | 23:06

Ѝ ги заби забите во рамо: Снимен моментот кога ајкула напаѓа нуркачка

Една Германка била нападната од ајкула додека нуркала во Црвеното Море, а со камера е снимено како ајкулата ѝ ги забива забите во рамото. Жената ја спасил инструктор...

Калеидоскоп 28.10.20 | 10:22

Ајкула му ја одгризала раката на 12-годишен турист во Шарм Ел Шеик во Египет

Малолетно момче, турист од Украина, ја загуби раката, а туристичкиот водич ја загуби ногата во редок напад на ајкула во близина на одморалиште Шарм Ел Шеик, во Египет,...

Калеидоскоп 04.07.20 | 20:30

20-годишен нуркач загина во напад на ајкула во Австралија

20-годишен нуркач загина при напад од голема бела ајкула во близина на островот Фрејзер во државата Квинсленд во Австралија, објави АП. Нападот се случил денеска околу...

Калеидоскоп 04.07.20 | 19:10

Шок снимка: Орел се спушти на површината од океанот и зграпчи ајкула од 2 метра

Посетителите на плажата во Јужна Каролина присуствуваа на скоро неверојатен настан – тие видоа орел што „зграпчи“ ајкула од океанот, летајќи со неа како да е шега. Видеото,...

Калеидоскоп 03.07.20 | 12:23

Орел зграпчи ајкула од морето: Фасцинантна снимка од плажата

Посетителите на плажа во Јужна Каролина присуствувале на речиси неверојатна случка – видел орел кој од океанот зграпчил ајкула и како лета со неа, како од шега. На...

Патувања 24.06.20 | 12:01

Аларм на плажата во Дубровник, се појави ајкула

Капачите кои одлучиле викендот кој измина да го поминат на една од најомилените плажи Копакабана во Дубровник, изјавиле дека ја изгубиле волјата и храброста да влезат...

Фудбал 11.01.20 | 18:56

Ајкули го растргнале телото на младиот германски фудбалер

Австралиската полиција го пронашла беживотното тело на 21-годишниот германски фудбалер Ерик Биригити, кој бил на одмор во Австралија со пријателите и во текот на една...

Балкан 10.12.19 | 09:54

Ајкула од половина тон уловена кај Шибеник

Близу Шибеник, Хрватска, вчера била фатена ајкула тешка половина тон, а била во мрежата заедно со други риби од уловот. Ајкулата му припаѓа на видот Хеxанчус грисеус и...

Балкан 30.09.19 | 16:40

Ајкула долга два метри уловена кај Валона

Албански рибари уловија ајкула од опасниот вид „дем“. Пленот кој „паднал“ во мрежите на рибарите од јужното градче Химара, околија Валона, долг е два метра а тежок...

Калеидоскоп 13.08.19 | 20:07

Редок вид ајкула уловен во Јонско море

Во близина на областа Радиме, кај Валона, во рибарските мрежи денеска e уловена ајкула долга 1,5 метри. Во мрежите на албанските рибари во последните две години уловени...

Балкан 31.07.19 | 12:58

Паника на популарната плажа, ајкула во водите на Јонско Море

Туристите на плажата кај Дерми во Албанија, биле изненадени кога во непосредна близина забалежале ајкула. Кога им се доближила, тие биле во морето. Месноста Дерми се...

Балкан 06.07.19 | 18:41

Паника на познатата плажа во Будва: Капачите се разбегаа кога во морето се појави ова

Паника помеѓу капачите на познатата црногорска плажа Јаз, кај Будва. Инцидентот се случил денеска околу пладне, кога посетителите на плажата помислиле дека во морето...

Балкан 12.06.19 | 11:27

После Макарска, ајкула забележана и кај Корчула

Откако пред неколку дена во водите на Јадранското Море кај хрватскиот град Макарска беше видена мала ајкула, забележана е уште една, но сега во Корчуланскиот Канал. И...

Балкан 30.12.18 | 16:25

Во близина на Драч уловена ајкула тешка 340 килограми

Во мрежите на албанските рибари од пристанишниот град Драч, уловена е ајкула тешка 340 килограми. Пленот е уловен на длабочина од околу 100 метри, и претставува една од...