Ознака: ајакс
Фудбал 31.07.21 | 16:21

Трагично загина 16-годишен фудбалер на Ајакс

Младиот фудбалер од академијата на Ајакс, Ноа Гесер, загинал во трагична сообраќајна несреќана само 16-годишна возраст. Веста ја потврдува холандската новиска агенција...

Фудбал 02.11.20 | 17:17

Единаесет фудбалери на Ајакс позитивни на Ковид-19

Фудбалскиот клуб Ајакс се најде во сериозни проблеми откако дури 11 фудбалери се позитивни на Ковид-19. Како што објави „Де Телеграф“, позитивните фудбалери се од...

Фудбал 27.04.20 | 19:22

Сите се незадовлни: Холандските тимови ќе ја тужат федерацијата поради запирањето на сезоната

Пред само неколку дена, официјално беше прекинат холандскиот шампионат, што, сосема очекувано, предизвика бран незадоволство кај клубовите. Запирање на кампањата на...

Фудбал 26.03.20 | 23:02

Фудбалер на Ајакс се разбуди по повеќе од две години поминати во кома

Холандско-мароканскиот фудбалер Абделхак Нури се разбуди од кома по две години и девет месеци. Откако на мечот Вердер во 2017-та година овој играч се сруши на теренот и...

Фудбал 17.05.19 | 13:59

Над 100 000 навивачи ја славеа титулата на Ајакс

Екипата на Ајакс во средата со победата над Де Грапшаф (1-4) ја обезбеди 34 титула во домашното првенство. Со овој трофеј Ајакс ја осигураа двојата круна по победата во...

Фудбал 15.05.19 | 23:43

Ајакс по 4 сезони пауза ја освои титулата во Холандија

Ајакс вечерва стигна до шампионската титула на Холандија по победата со 4-1 над Де Графшап во последното коло од „Ередивизи“. На овој начин, гигантот од Амстердам освои...

Фудбал 08.05.19 | 23:33

Хет-трик на Моура за победа на Тотенхем и сензационален пресврт за англиско финале во ЛШ

Лукас Моура постигна хет-трик за сензационална победа со пресврт на Тотенхем над Ајакс од 3-2 на гости, со која англискиот премиерлигаш се пласира во финалето на фудбалската...

Фудбал 04.05.19 | 22:12

Тен Хаг: Доколку клубот ми каже „не“, би можел да си заминам

Екипата на Ајакс е најпријатното изненадување сезонава во ЛШ која по елиминацијата на Реал Мадрид и Јувентус е на чекор до финалето откако нивните фудбалери победија...

Фудбал 01.05.19 | 21:16

Де Лихт: Игравме на ист начин со Баерн, Реал и Јувентус

Дефанзивецот и капитен на Ајакс, Матаис де Лихт истакна дека тимот е во одлична ситуација, бидејќи синоќа минимално победи како гостин во првиот меч од полуфиналето...

Фудбал 01.05.19 | 20:38

Ерик Тен Хаг: Штета што не постигнавме втор гол

Тренерот на Ајакс, Ерик тен Хаг по победата над Тотенхем (0-1) во првото полуфинале од Лигата на шампионите истакна дека резултатот е брилијантен. Брилијантна вечер и...

Фудбал 29.04.19 | 17:00

Играчите на Ајакс во авион си играат „Не лути се човеку“

Ајакс има доста млад тим, а дека уште се „деца“ и не се разликуваат премногу од своите врсници, потврдува и однесувањето на дел од нив во авионот, пред полетувањето за...

Фудбал 27.04.19 | 12:31

Новиот голман на Ајакс мораше 100 пати да напише „Ајакс е најдобар клуб во Холандија“

Холандски Ајакс на интересен начин го одбележа доаѓањето на своето прво засилување за следната сезона. Договор со клубот потпиша голманот Кјел Шерпен кој стигна од...

Фудбал 18.04.19 | 14:40

Ајакс му нуди нов договор на Тен Хаг

Раководството на холандскиот гигант, Ајакс сака да го продолжи договорот на менторот Ерик Тен Хаг. Веста доаѓа само неколку дена по успехот над Јувентус во Лигата на...

Фудбал 17.04.19 | 13:27

Ерик Тен Хаг: Го почувствувавме моментот и тргнавме во напад

Екипата на синоќа Ајакс направи сензација во Лигата на шампионите и со победа од 1-2 го исфрли италијанскиот шампион Јувентус среде Торино. Младите фудблалери на Ајакс...

Фудбал 17.04.19 | 11:26

ЛШ: Ајакс го изненади Јувентус во Торино, Барселона до лесна победа над Јунајтед

Екипата на Ајакс синоќа издвојува изненадувачка победа во Торино и со 1-2 го совлада италијанскиот шампион и обезбеди полуфинале во Лигата на Шампионите. Роналдо го...

Фудбал 06.03.19 | 10:43

Трет пораз на „Бернабе“ за шест дена: Реал прегазен и од Ајакс

Ајакс синоќа и стави крај на тригодишната доминација на Реал Мадрид во Лигата на шампионите откако Холанѓаните ги победија „кралевите“ со 1-4 во реваншот од осминафиналето...

Фудбал 23.01.19 | 20:22

Френки Де Јонг за 75 милиони евра ќе го замени Ајакс за Барселона

Тимот на Барселона официјално го објави ангажманот на Френки Де Јонг од Ајакс за сума од 75 милиони евра, со бонуси вклучени за уште 11 милиони евра. Дваесет и едно годишниот...

Фудбал 13.12.18 | 10:27

Хорор старт во Амстердам: Крампоните на Милер завршија во главата на Таљафико

Фудбалерите на Ајакс и Баерн Минхен синоќа одиграа натпревар супер ефикасен натпреваар кој на „Амстердам Арена“ по низа пресврти и два црвени картони, заврши нерешено,...