Ознака: афера мафија
Македонија 10.05.21 | 11:04

Мицкоски: Одговорот на тоа зошто обични службеници добија симболични казни за „Мафија“ следи во видеото во кое Пекер открива дека бил кај Заев дома

Споделувајќи го видеото на кое турскиот мафијаш Седат Пекер, еден од оние кои добија македонски пасош со лажен идентитет, открива дека не само што е добар пријател со...

Македонија 10.05.21 | 09:15

Пасош добил и Фуат Јусуф, бегалец осуден на 15 години затвор зa грабежот од Пошти во 2008 година

Меѓу оние кои нелегално добиле пасош со украдени лични податоци е и Фуат Јусуф, учесник во разбојничката кражба на транспорт на пари на Пошти во 2008 година, објави „КОД“. Иако...

Македонија 09.05.21 | 09:15

ВМРО-ДПМНЕ: За „Мафија“ правда нема, има само жртвени јагниња за да не одговара Спасовски

Скандалот „Мафија“ и третманот од страна на надлежните на истиот покажува дека во Македонија правда нема. Оваа власт предводена од Заев и СДСМ не знае што е правда...

Македонија 07.05.21 | 13:19

Обвинителството не знае колку пари зеле вработените во МВР за пасошите дадени на мафијата

Соочени со доказите на обвинението мислам дека можеби во очекување ќе бидеме и на следно признание на вина, изјави обвинителката Спасенка Андонова, по денешното рочиште...

Црна хроника 07.05.21 | 11:11

Година и седум месеци затвор за вработен во МВР кој призна дека издавал пасоши на криминалци

Основниот кривичен суд во Скопје изрече казна затвор од една година и седум месеци на уште еден од вработените во МВР за издавање на пасоши во случајот „Двојник“, кој...

Македонија 06.05.21 | 20:14

Македонија е балкански рај за производство на дрога, а најблиските пријатели на премиерот шверцуваат дрога

Политичкиот дијалог е неопходен и е корисен за подобро на државата. Во ситуацијата е лошо што другата страна кај нашиот политички противник имаме тотална декаденција,...

Македонија 05.05.21 | 16:25

Мицкоски: Одговорност за аферата „Мафија“ ќе има веднаш по смената на власта

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ најавува дека ќе има одговорност за аферата „мафија“ која тој ја обелодени, веднаш по смената на власта. Кога ја објавив аферата...

Македонија 05.05.21 | 15:27

Дали пасоши од „Мафија“ имаат и луѓе вклучени во нарко картелот од „Планина“ и зошто уште не се поништени?

Како е можно да бидат сè уште важечки издадените пасоши од случајот „Мафија“. Како е можно да тече судски процес за издадени пасоши, а тие се уште да бидат во употреба, прашува...

Црна хроника 05.05.21 | 12:41

Четворица од МВР и посредникот признаа дека изработувале македонски пасоши за странски криминалци

Петмина од обвинетите за нелегално издавање пасоши на странски државјани за случајот „Двојник“ признаа вина, на денешното рочиште пред Основниот кривичен суд во Скопје. На...

Македонија 04.05.21 | 20:36

Трајанов: Во „Мафија” се вклучени високи функционери од МВР

Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и коалициски партнер на СДСМ и Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 говорејќи...

Македонија 22.04.21 | 10:39

ДЕА не е од вчера, цел „Фејсбук“ е полн со фотографии од функционери на СДСМ со наркодилери

Заеднички именител на акцијата на заплена со дрога која ја спроведе ДЕА и аферата со лажните пасоши е полицијата и тоа го тврди не било кој туку обвинителството, вели...

Македонија 19.04.21 | 22:20

Пасошите на Спасовски се уште се во посед на мафијашите, може се уште ги користат

Вечерва во Клан телевизија во интервју претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во врска со издадените пасоши од МВР и скандалот, истакна дека истите се сеуште...

Македонија 17.04.21 | 09:17

Заев да каже со кои лица имал тајни средби мафијашот Седат Пекер во зградата на Владата

Зошто Седат Пекер го бара Турција, а Спасовски не?, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Седат Пекер алијас Џадин Ахмедоски имал лична карта со украден идентитет. Воедно видовме...

Македонија 16.04.21 | 20:20

Со тоа што пола балканска мафија тука зеде лични документи, Спасовски признава недостатоци во своето работење како министер

Материјалите околу аферата „Мафија“ ги имав веќе неколку месеци и тоа ми беа доставени од свиркач. И јас го повикувам Оливер Спасовски, подготвен сум да одговарам за,...

Македонија 16.04.21 | 19:32

Мицкоски: Зошто Пекер е протеран во Косово, а не во Турција? Не демантираат дека се среќавал со луѓе од власта

Да оговорат од власта дали мафијашот Седат Пекер имал средби со луѓе од владата, побара вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во „Само интервју“ зборувајќи...

Македонија 15.04.21 | 23:46

Оној што издавал лажни пасоши нема да биде ослободен од одговорност, вели Спасовски

За многу кратко време, за неколку дена, ќе излезевме со акција на апсење, не со информација, доколку опозицијата не го обелоденеше случајот со пасошите во јавноста, истакна...

Македонија 15.04.21 | 19:28

Ковачки: Ризикуваме да бидеме оквалификувани како земја-спонзор на тероризам

Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за целиот случај поврзан со извадавање на пасоши на терористи и...

Македонија 15.04.21 | 14:15

Вукотиќ како Ѓорѓи Андонов во 2020 купил компанија во Бугарија од близок на Заеви, опфатен во акцијата на ДЕА

Не е прашање дали ќе падне оваа влада, туку Заев треба да размислува што понатаму откако ќе падне оваа влада, вели Мицкоски во најавата на уште една афера во која се замешани...

Македонија 14.04.21 | 15:49

Пекер три месеци се среќавал со македонски политичари, а Вукотиќ летал од скопскиот аеродром

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со претставниците на МАСИТ а веднаш по средбата даде изјава за медиумите каде што даде одговор...

Вести 13.04.21 | 21:20

Пандов: Македонија поради Заев стана дувло на мафија и организиран криминал

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ вечерва при своето гостување во емисијата „Само вистина“ истакна дека откако Заев е на власт...