Ознака: аерозагадување
Македонија 05.12.19 | 19:54

Вечерва се дише само во Лазарополе

Концентрацијата на ПМ10 честичките во воздухот и вечерва е многупати повисока од дозволената. Најзагаден е воздухот во Куманово, со концентрација 60 пати повисока од...

Здравје 17.11.19 | 14:43

На што да внимавате кога купувате маска за заштита од загадениот воздух?

Кога нема чист воздух на видикот, барем одберете соодветна маска за заштита од загадениот воздух. Апликацијата МојВоздух нуди неколку совети за тоа како да изберете...

Скопје 10.11.19 | 21:28

Татко и син од Скопје измислија евтин филтер, кој максимално ги апсорбира ПМ честичките од печките на дрва

Испровоциран од сè поголемото аерозагадување во земјава, машинскиот инженер Пандо Петковски од Скопје заедно со неговиот татко пред една година почнале да прават...

Скопје 09.11.19 | 10:40

Во Гази Баба денес се дише смрт

Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички утрово во Гази Баба изнесува смртоносно високи 998 микрограми. Мерните станици и денеска се обоени во аларманта црвена...

Скопје 06.11.19 | 13:09

Богдановиќ: Не се плашам од загадениот воздух, но тој проблем не се решава веднаш!

Општина Центар во текот на зимата е една од најзагадените општини во главниот град Скопје. Првиот човек на Центар, Саша Богдановиќ порача дека проблемот со аерозагадувањето...

Скопје 06.11.19 | 09:37

Жестоко во Општина Ѓорче: Кафана мајстору, нудевте алпски воздух, ама до провизиите ви било

Што е многу, многу е! Кафана мајстору, претера! Не дојде на седница на совет, а ребаланс на буџет се носеше! Сакавме да поразговараме за загадувањево, бидејќи први сме...

Македонија 05.11.19 | 22:59

Димитриевски: Помало загадување има во песочна бура отколку во Куманово

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски на денешната дебата ,,Овој дом верува дека државата (не) презема соодветни мерки за справување со загадувањето” во...

Македонија 05.11.19 | 22:56

Ако сум директор на депонија и јас сакам чиста животна средина

Директорот на депонијата Дрисла, Горан Ангелов на денешната дебата ,,Овој дом верува дека државата (не) презема соодветни мерки за справување со загадувањето” во Кино...

Македонија 05.11.19 | 22:27

Макрадули: 90 отсто од граѓаните од земјите на ЕУ дишат загаден воздух

Заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули на дебатата за загадувањето „Овој дом верува дека државата (не) презема соодветни мерки за справување со загадувањето”...

Скопје 05.11.19 | 19:01

Гинекологија Чаир и зимава ќе се грее на мазут и ќе загадува

Гинеколошката клиника „Мајка Тереза“, во Чаир и оваа зима ќе се грее на мазут. И покрај тоа што овој котел стар 50 години е меѓу најголемите загадувачи на воздухот, ниту...

Македонија 02.11.19 | 15:12

Спасовски: И пешки ќе одиме на работа ако тоа го направи воздухот почист

Полицијата заедно со инспекторите на терен ќе ги ловат загадувачите. Ова го соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по координативниот состанок во...

Економија 31.10.19 | 13:58

Заев: Скопскиот воздух ќе го исчистиме со изградба на трамвајска линија

Поради енормното загадување на воздухот што во изминатите деновиве се случува во Скопје и во Куманово, но и во другите градови во земјата формирани се тимови со седум...

Македонија 30.10.19 | 12:09

Граѓански организации бараат Пендаровски да ја активира Армијата за да се спречи загадувањето

Група невладини организации со отворено писмо побараа од претседателот, Стево Пендаровски, да ја активира Армијата, а  Заев, да ја активира полицијата во заштита на...

Македонија 25.10.19 | 21:50

Вечерва измерени над 1000 ПМ честички во Куманово

1028 ПМ честички на 100 микрограми се измерени вечерва во Куманово, покажува апликацијата Мој воздух. На социјалните мрежи деновиве граѓаните се пожалија дека во вечерните...

Скопје 25.10.19 | 21:37

Куновска: Време е за граѓанска тужба за одговорност!

Ало, Министерство за животна средина, има ли некој на место со умот таму? Молам некој адвокат да објасни каква тужба може да се поднесе за поединци во министерството....

Македонија 18.09.19 | 08:42

Отворен ден во Владата за иницијативи на НВО против аерозагадувањето

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот. Целта на настанот е владини...

Скопје 16.09.19 | 16:17

Шилегов: Загадено ќе биде и зимава и уште неколку години

Не можеме или не треба да очекуваме дека аерозагадувањето може да се реши така брзо, вели скопскиот градоначалник Петре Шилегов во интервју за „МКД“, во кое зборува...

Калеидоскоп 07.09.19 | 12:17

Палат камионски гуми за да добијат вар: Зоран и малолетниот Мане од Струмичко не се плашат казните

Додека во македонската јавност често се јавуваат недоумици поради зголеменото загадување со канцерогени честички и ненадејните појави на густ црн чад во разни населени...

Црна хроника 06.09.19 | 15:13

РЕК Битола и ЕЛЕМ на суд за загадување на воздухот

Основното јавно обвинителство Битола до Основниот суд во Битола поднесе Обвинителен акт против едно одговорно лице за кривично дело – Загадување на животната средина...

Скопје 28.08.19 | 11:03

Скопје е концентрационен камп

Градов СМРДИ од изгорени ТОКСИЧНИ, КАНЦЕРОГЕНИ материјали. Како да е малку жештината и мирисот од асфалтот и ѓубрето кое корне, овој добро познат мирис кој преку ЦЕЛА...