Ознака: аеродроми
Здравје 01.07.20 | 10:22

Од денеска се отвораат аеродромите во Скопје и во Охрид, патниците треба да пристигнат три часа пред летот

Министерството за здравство информира дека согласно одлуката на Комисијата за заразни болести, денеска се отвораат аеродромите во Скопје и во Охрид. Протоколот донесен...

Економија 24.06.20 | 13:48

Патниците да пристигнат три часа пред летот, на влез ќе им се мери температура: Од први јули се отвораат аеродромите

Согласно Одлуката на Владата на Република Македонија донесена на 23 јуни 2020 година, за повторно отворање на Меѓународниот Аеродром Скопје и Аеродромот Свети Апостол...

Балкан 23.06.20 | 13:43

На четири аеродроми во Хрватска во април вкупно 20 патници

Четирите најголеми јадрански аеродроми во Хрватска – Сплит, Задар, Дубровник и Ријека, имале во април годинава вкупно 20 патници, пишува хрватскиот портал „Новац“. Тоа...

Балкан 22.06.20 | 14:44

Грција подготвена да ги прими туристите: Од 1 јули се отвораат сите аеродроми

Од 1 јули се отвораат сите аеродроми во земјата за летови од странство и целосно сме подготвени да ги примиме посетителите. Бараме поголем дел од јасно помалата пита...

Македонија 15.06.20 | 14:53

Владата форсира датум за избори, а нема став кога ќе ги отвори границите и аеродромите

Владата сè уште нема став околу евентуалното отворање на границите и аеродромите, истакна министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, коментирајќи ја одлуката...

Патувања 15.06.20 | 12:27

„Виз Ер“ ја продолжи до 13 јули суспензијата на сите летови од и до Македонија

Нискобуџетна авиокомпанија Виз Ер денеска најави дека како резултат на продолжените рестрикции за патување наменети за сите странски летови од и до Македонија ја продолжува...

Економија 06.06.20 | 11:51

Тунтев: Не трeба да се очекува аеродромите да се отворат пред 15 јуни

Директорот за Агенцијата за цивилно воздухопловство Томислав Тунтев смета дека не треба да се очекува аеродромите во земјава да бидат отворени пред 15 јуни. Моментално...

Економија 08.05.20 | 17:34

Уште е рано да размислуваме за отворање на аеродромите, рече Филипче

Сметам дека е се уште рано да размислуваме за отворање на аеродромите заради тоа што тоа отвора понатаму сериозни прашања за тоа од каде доаѓаат луѓето, голем број на...

Економија 29.04.20 | 20:17

Сугарески апелира граѓаните да не купуваат авиобилети додека не се отварат аеродромите

Транспортот на стоки и услуги во ниеден момент, освен случајот до пред извесен период со Република Турција, нема никакви проблеми. Тоа беше добро координирано и со МНР...

Македонија 25.03.20 | 21:11

Се срамам што сум Македонец и што државата не третира само како бројка, гневни наши сограѓани останаа по аеродромите и амбасадите

Откако Владата денеска најави дека селективно ќе враќа 915 македонски државјани од Германија на трошок на патниците, со реакции на социјалните мрежи се јавија и стотици...

Свет 02.06.19 | 15:58

Путин ги смени имињата на 40 аеродроми во Русија

Рускиот претседател Владимир Пуитин донесе декрет со кој се предвидува промена на имињата на десетици аеродроми во земјата, од Владивосток на исток до Мурманск на запад,...