Ознака: адолф хитлер
Македонија 26.11.20 | 13:28

Јордановска: На крај Хитлер ќе излезе самостоен национален координатор на административците

Аман нека го запре некој, да не зборува веќе на темава! На крај Хитлер ќе излезе самостоен национален координатор на административците. Аман нека го запре некој, да...

Свет 03.08.20 | 22:01

Во напуштен бунар во Полска: Масоните ја открија локацијата каде што е скриено богатството на Хитлер?

Тајно друштво зад кое стојат масони ја откриле тајната локација каде што Адолф Хитлер непосредно пред падот на Берлин го сокрил нацистичкото богатство.Ова би можело...

Калеидоскоп 30.07.20 | 08:40

Автомобилот што беше идеја на Хитлер: На денешен ден се произведе последната „Буба“

На денешен ден во 2003 година последната „буба“, најпопуларнот германски патнички автомобил, се симнала од производствената лента во Мексико – „фолксваген“ број 21.529.464,...

Твитови 29.06.20 | 13:31

Од Хитлер на Влечки си патимеКалеидоскоп 17.12.19 | 22:34

Што им е заедничко на Тито, Хитлер, Сталин, Троцки и Фројд?

Во јануари 1913 година од полски Краков со воз во Виена пристигнал човек на кој во пасошот му било испишано името Ставрос Пападопулос. Тој имал потемен тен, густи мустаќи...

Свет 15.11.19 | 17:29

„HH 1933“: Германија ги забрани регистарските таблички што потсетуваат на Хитлер

Виш управен суд во Минстер забрани употреба на автомобилските регистарски таблички со ознака „HH 1933“ (ХХ 1933), бидејќи премногу асоцира на периодот на националсоцијализам...

Македонија 06.02.19 | 11:06

Хитлер ѝ го понудил Солун на Југославија

Германскиот новинар Михаел Мартенс, во статија за весникoт „Катимерини“, открива дека во 1939 година Адолф Хитлер му понудил на Кралството Југославија да го добие Солун...

Скопје 02.02.19 | 17:01

Магнети со ликот на Хитлер се продаваат во центарот на Скопје

На влезот во Старата скопска чаршија има голем број тезги на кои се изложени сувенири, а меѓу нив има и магнети со ликовите на Мајка Тереза, Тито, Сталин, Александар Македонски....

Свет 31.12.18 | 17:10

„Ле Монд“ се извини што го споредил Макрон со Хитлер

Францускиот весник беше принуден да се извини за насловната страница од саботата со која наводно, била направена визуелна паралела меѓу претседателот Емануел Макрон...