Ознака: адолф хитлер
Калеидоскоп 09.08.22 | 14:50

Го купил Евреин од Европа: Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Часовникот на поранешниот нацистички лидер, Адолф Хитлер, е продаден на аукција во американската сојузна држава Мериленд за 1,1 милион долари. Аукциската куќа „Alexander...

Свет 22.05.22 | 08:50

Путин ја прави истата грешка како Хитлер

И покрај сите драматични, но и бизарни вести кои доаѓаат за војната во Украина, една можеби привлече помалку внимание отколку што заслужува. Неделава западни воени извори...

Свет 03.10.21 | 15:57

Следбеник на Хитлер планирал масовни убиства во Франција

 Како што јави Радио Франсе, 19-годишно момче завчера е приведено и обвинето за планирање насилничка акција во своето поранешно средно училиште и во џамија во Поморска...

Балкан 16.09.21 | 12:00

Бугарите во карикатури ја споредуваат Меркел со Хитлер

Бугарската редакција на Дојче веле објави текст за германската канцеларка во заминување Ангела Меркел во кој таа е прикажана низ очите на светските карикатуристи во...

Калеидоскоп 03.02.21 | 19:43

За само 20.000 долари: Се продава ВЦ даската на Хитлер

Даската за ВЦ шоља која му припаѓала на Адолф Хитлер се продава на аукција. Цената се верува дека ќе достигне и до 20.000 долари. Даската ја користел Фирерот за време на...

Македонија 15.12.20 | 12:51

Захариева го спореди Тито со Хитлер, вели Македонците ги негираат правата на Бугарите

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева Софија повторно со став дека Бугарија не го негира јазикот и идентитетот на Македонците, туку, таа смета дека...

Македонија 26.11.20 | 13:28

Јордановска: На крај Хитлер ќе излезе самостоен национален координатор на административците

Аман нека го запре некој, да не зборува веќе на темава! На крај Хитлер ќе излезе самостоен национален координатор на административците. Аман нека го запре некој, да...

Свет 03.08.20 | 22:01

Во напуштен бунар во Полска: Масоните ја открија локацијата каде што е скриено богатството на Хитлер?

Тајно друштво зад кое стојат масони ја откриле тајната локација каде што Адолф Хитлер непосредно пред падот на Берлин го сокрил нацистичкото богатство.Ова би можело...

Калеидоскоп 30.07.20 | 08:40

Автомобилот што беше идеја на Хитлер: На денешен ден се произведе последната „Буба“

На денешен ден во 2003 година последната „буба“, најпопуларнот германски патнички автомобил, се симнала од производствената лента во Мексико – „фолксваген“ број 21.529.464,...

Твитови 29.06.20 | 13:31

Од Хитлер на Влечки си патимеКалеидоскоп 17.12.19 | 22:34

Што им е заедничко на Тито, Хитлер, Сталин, Троцки и Фројд?

Во јануари 1913 година од полски Краков со воз во Виена пристигнал човек на кој во пасошот му било испишано името Ставрос Пападопулос. Тој имал потемен тен, густи мустаќи...

Свет 15.11.19 | 17:29

„HH 1933“: Германија ги забрани регистарските таблички што потсетуваат на Хитлер

Виш управен суд во Минстер забрани употреба на автомобилските регистарски таблички со ознака „HH 1933“ (ХХ 1933), бидејќи премногу асоцира на периодот на националсоцијализам...

Македонија 06.02.19 | 11:06

Хитлер ѝ го понудил Солун на Југославија

Германскиот новинар Михаел Мартенс, во статија за весникoт „Катимерини“, открива дека во 1939 година Адолф Хитлер му понудил на Кралството Југославија да го добие Солун...

Скопје 02.02.19 | 17:01

Магнети со ликот на Хитлер се продаваат во центарот на Скопје

На влезот во Старата скопска чаршија има голем број тезги на кои се изложени сувенири, а меѓу нив има и магнети со ликовите на Мајка Тереза, Тито, Сталин, Александар Македонски....

Свет 31.12.18 | 17:10

„Ле Монд“ се извини што го споредил Макрон со Хитлер

Францускиот весник беше принуден да се извини за насловната страница од саботата со која наводно, била направена визуелна паралела меѓу претседателот Емануел Макрон...