Ознака: администрација
Македонија 29.08.20 | 13:25

Манчевски најави чистка во администрацијата

Досегашниот министер за информатичко општество, Дамјан Манчевски, на прес –конференција на новинарско прашање одговори дека оние вработени во администрацијата, кои...

Скопје 24.08.20 | 12:21

Шилегов згрижува 200 партиски војници и покрај ветувањето на Заев за кратење на администрацијата

Скоро 200 лица ќе бидат вработени во Град Скопје оваа и следната година, кога завршува и мандатот на скопскиот градоначалник Петре Шилегов. Со годишниот план за вработување...

Македонија 15.08.20 | 17:06

Министерството за политички систем со 0% транспарентност, но и 9 милиони евра за плати за 1.406 вработени

Повеќе од една година беше потребно да се направи веб-страница на новото Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците. Откако е оформено, постои „црна...

Економија 12.07.20 | 23:58

Заев најави кратење на администрацијата за 20%

И во вечерашното интервју за „Канал 5“, лидерот на СДСМ Зоран Заев најави дека во наредниот мандат ќе ја намалат администрацијата за 20 отсто. Според него, и покрај тоа,...

Економија 01.07.20 | 09:28

Аминистрацијата ќе биде соодветно и платена за нивната работа, порача Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски му се обрати на сите вработени во администрацијата, ветувајќи им дека ќе бидат соодветно платени за нивната работа. Времето...

Македонија 27.06.20 | 10:27

Села: Нема да има отпуштање на администрацијата, туку прераспределба

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива во рамките на предизборната кампања со мотото „Сега е време“ вчера го отвори општинскиот штаб во Кичево. Претседателот...

Економија 23.06.20 | 17:00

20% од административците одат во приватните фирми доколку Заев се врати на власт

Доколку СДСМ победи на предвремените парламентарни избори се планира намалување на една петтина од администрацијата, најави претседателот на партијата Зоран Заев...

Македонија 22.06.20 | 14:55

Заев призна, ако остане на власт 20% од администрацијата ќе оди во приватен сектор

Зоран Заев, претседателот на СДСМ, на денешната прес-конференција најави дека во следниот мандат доколку владеачката партија победи на предвремените парламентарни...

Економија 18.05.20 | 21:29

Ангеловска: Администрацијата нема каде да ги потроши парите, не работи и затоа платата треба да им се намали

Нина Ангеловска при своето гостување на телевизија Телма јасно покажа дека не се откажува од идејата да се намалат платите на администрацијата. Јас останувам на ставот...

Економија 08.05.20 | 19:44

Ангеловска не се откажува од намалување на платите на администрацијата

Нина Ангеловска при своето гостување на „Отворено студио“ јасно покажа дека не се откажува од идејата да се намалат платите на администрацијата. Единствената правична...

Македонија 22.04.20 | 23:15

Од утре вработените во Владата и министерствата ќе работат по 8 часа

Владата ја усвои Одлуката за утврдување распоред на работното време во Владата, министерствата и другите органи на државната управа. Се утврдува дека работното време...

Македонија 24.03.20 | 13:41

Експертите и синдикатите едногласни: Нема законска основа за минималец за администрацијата, нека се крати платата на министрите

Експертите и синдикатите не поддржуваат намалување на платите на вработените во јавната администрација, а уште помалку тие да се сведат на минималец од 14.500 денари,...

Колумни 26.02.20 | 13:11

Антиреформа на државната администрација

Петар Поп-Арсов Реформи во администрацијата. Вечна тема. Тема која што постојано е тука, меѓу нас. Ненаметливо вметната меѓу мноштвото политички теми кои на дневна основа...

Економија 04.02.20 | 18:23

И администрацијата ќе добива К-15

Колективниот договор за државната администрација помина на денешната владина седница, а во него, меѓу другото е предвидена исплата на К-15. Ова е прв грански колективен...

Македонија 30.01.20 | 13:36

Хибридниот режим на централно и на локално ниво продолжува со самоволие и со силување врз институциите

Не запира партизацијата и политизацијата на администрацијата, што е една од главните забелешки на ЕУ за определување датум за почеток на преговори со Република Македонија....

Економија 26.01.20 | 18:54

Работниците едвај го поминуваат месецот, а огласите за вработување во администрацијата не стивнуваат

Агенцијата за вработување има објавено дваесеттина огласи за вработување во јавната администрација иако се наближува датумот за предвремени парламентарни избори....

Македонија 23.01.20 | 19:02

Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да си вдомат свои партиски...

Економија 19.01.20 | 19:40

Административците следната недела ќе добијат колективен договор

Претседателот на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани (УПОЗ) Пеце Грујовски, денеска одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија 18.01.20 | 10:01

Нема функционер на СДСМ кој што не си ја вработил целата фамилија вo администрација

СДСМ го цеди буџетот и безмилосно ги троши парите на граѓаните за вработување сопруги, тетки, деца, братучеди, блиски и далечни роднини на партиските функционери, велат...

Интима 26.12.19 | 23:30

Работела во администрација, а денес опасно заработува со бујните гради

Руби Меј секојдневно ги почестува своите милиони следбеници на Инстаграм со провокативни фотографии на кои претежно се прикажани нејзините огромни гради. Оваа 23-годишна...