Ознака: Ацо Шопов
Култура 26.08.23 | 21:49

Шелева: Да беше роден во моќна западноевропска земја, Ацо Шопов ќе беше тамошна школска лектира

Одбележување на сто години од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов се одржа во црквата „Св. Софија“ во Охрид во рамки на 62. издание на фестивалот „Струшки вечери...

Култура 24.08.23 | 10:43

Изложба во чест на 100 години од раѓањето на Ацо Шопов денеска на СВП

Ацо Шопов: Струшкиот фестивал е величенствен поетски мост што ги поврзува сите континенти Во организација на НУМ Струшки вечери на поезијата и на Фондацијата Ацо Шопов...

Култура 17.08.23 | 09:32

Излезе од печат критичко-есеистичката книга „Сто години Шопова светлина“ од проф. д-р Кристина Николовска

Во издание на издавачката куќа „Панили“ од Скопје излезе од печат критичко-есеистичката книга „Сто години Шопова светлина“ од проф. д-р Кристина Николовска, во која...

Филм 11.08.23 | 20:08

Четири анимирани филмови на Жарко Иванов, Крсте Господиновски, Иван Ивановски и Владимир Лукаш инспирирани од поезијата на Ацо Шопов го отворија Флипбук фестивалот

Во знак на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов, вчера во Кинотека стартуваше Флипбук филм фестивал, културен настан којшто веќе четири години по ред го воздигнува...

Култура 10.08.23 | 12:51

„Флипбук филм фестивал 2023“ во знак на 100-годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов

Фестивалот за европски авторски анимирани филмови „Флипбук филм фестивал 2023“ ќе се одржи од 10 до 13 август 2023 година, во летното кино на Кинотеката на Македонија. Оваа...

Култура 23.05.23 | 14:24

Ацо Шопов во литературното списание „Апулеј“, Париз

Вчера, 22 мај 2023 година, во просториите на издавачката куќа „Зулма“ од Париз, беше промовиран осмиот број на годишното списание за литература „Апулеј“ во кое еден блок...

Култура 21.03.23 | 20:29

Поезијата на Шопов е моќен глас на македонската култура која денеска одекна во УНЕСКО, рече министерката за култура која престојува во Париз

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска престојуваше во Париз, Франција, каде што во седиштето на УНЕСКО се одржа културна програма по повод...

Култура 21.03.23 | 08:54

Следете во живо: УНЕСКО во Париз ја чествува 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, денеска (21 март) ќе се одржи целодневна програма во чест на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската лирика,...

Култура 20.03.23 | 13:38

Костадиновска-Стојчевска ќе се обрати во седиштето на УНЕСКО во Париз

Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, утре (21 март) ќе започне програмата за чествување на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската лирика, Ацо Шопов,...

Култура 20.03.23 | 08:39

Прогласување на лауреатите на СВП и поетско читање по повод 21 март, Светскиот ден на поезијата

НУМ „Струшки вечери на поезијата“, Македонскиот П.ЕН Центар, Друштвото на писатели на Македонија и Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“...

Култура 15.03.23 | 08:51

Песните на Ацо Шопов и денес зрачат и побудуваат емоција и размисла кај читателите, рече Соња Стојменска Елзесер на одбележувањето на 100 години од раѓањето на поетот

Творечкиот опус на Ацо Шопов е еден од столбовите на македонската модерна поезија. Неговите песни и денес, после цело столетие од неговото раѓање, зрачат и побудуваат...

Култура 20.12.22 | 09:14

Поетско-музичко патешествие „Молитва на моето тело“ инспирирано од поезијата на Ацо Шопов вечерва во Штип

Во Народниот театар во Штип вечер ќе биде изведено поетско-музичко патешествие насловено „Молитва на моето тело“ инспирирано од поезијата на Ацо Шопов. Ацо Шопов е...

Култура 13.12.22 | 08:59

Чествување на Ацо Шопов по повод 40 години од неговата смрт

Во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје денеска напладне ќе се одржи чествување на Ацо Шопов, по повод 40 години од неговата смрт. За великанот на современата...

Култура 18.11.22 | 14:03

Книжевниот гласник „Синтези” посветен на делото на Ацо Шопов во чест на 100 години од раѓањето на великанот

Во пресрет на националното одбележување на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов (1923-2023), новиот, 54 број на книжевниот гласник „Синтези”, целосно е посветен на делото...

Култура 20.05.22 | 10:09

Филолошкиот факултет одбележа 70 години од објавувањето на стихозбирката „Стихови за маката и радоста“ и 40 години од смртта на поетот Ацо Шопов

Во организација на Катедрата за македонска книжевност и култура при Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, се одржа...

Култура 23.04.22 | 11:00

„Денови на Шопов“ по повод 40 години од смртта на поетот

Одбележувањето на 40 години од смртта на великанот Ацо Шопов се одвива со низа активности. Штипската библиотека „Гоце Делчев“ во роднокрајното одделение кое го носи...

Култура 14.04.22 | 11:52

На 20 април се навршуваат 40 години од смртта на Ацо Шопов: МАНУ и Фондацијата на Ацо Шопов поднеле проект до УНЕСКО за финансирање на еднодневен меѓународен колоквиум

На 20 април се навршуваат 40 години од смртта на Ацо Шопов еден од најголемите македонски поети и втемелувачите на современата македонска поезија, преведувач и дипломат.     Тоа...

Култура 20.12.21 | 11:23

Римското списание „Нуови аргоменти“ во чест на Ацо Шопов

По повод 98 години од раѓањето на Ацо Шопов, еден од основоположниците на македонската современа поезија, престижното италијанско списание за литература „Нуови аргоменти“...

Култура 03.01.19 | 12:07

Внуката на Ацо Шопов: Освен во бетон, ќе нѐ удавите во простотилак

Мила Шопова, внука на еден од најголемите македонски литерати Ацо Шопов, реагира на одлуката на градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ и советниците во...