Ознака: аболиција
Македонија 31.01.23 | 14:25

Во февруари Стразбур ќе ја објави одлуката дали важи аболицијата на Иванов!

Судот за човекови права во Стразбур на 16 февруари ќе ја соопшти одлуката за тоа дали важат аболициите на експретседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, дознава „А1он“...

Македонија 18.11.20 | 13:19

Уставен ја запре постапката за оценување на аболицијата на Иванов

Уставните судии со пет гласа „за“ и три против на денешната седница донесоа одлука да се запре постапката за оценување на уставноста на членот 11-а Законот за дополнување...

Македонија 06.11.20 | 10:21

Аболицијата на Иванов ги скара уставните судии: Уште не почната, седницата беше прекината

Осумтемина уставни судии не се договорија да се одлучува за аболицијата на Иванов со која во 2016-та година беа опфатени високи владини и партиски функционери. Судијата...

Македонија 28.10.20 | 19:23

Маричиќ: На Стразбур ќе му одговориме навремено за тужбите со аболицијата на Иванов

Не можам да го коментирам случајот, се уште сме во првата фаза и затоа е рано, течат рокови, правиме анализи и пред да истече рокот ќе излеземе со став. Ова е комплексен...

Македонија 04.10.20 | 17:23

Maричиќ вели дека е лажна вест оти Стразбур бара повлекување на аболициите од Иванов

Mинистерот за правда Бојан Маричиќ на Фејсбук објави дека информацијата објавена во некои медиуми дека Судот за човекови права во Стразбур одлучил дека аболицијата...

Македонија 04.10.20 | 13:27

Судот во Стразбур реши: Паѓаат судењата на СЈО, аболицијата важи!

Вечер.мк дознава дека Судот за човекови права во Старзбур одлучил дека аболицијата на тогашниот претседател Ѓорѓи Иванов, од април 2016 година, со која од прогон се аболицирани...

Балкан 07.09.20 | 11:52

И Ѓукановиќ како Заев ќе бара аболиција?

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ чија партија загуби на изборите се подготвува да побра аболиција. Аболицијата би ја барал од новата власт како гаранција дека...

Македонија 01.12.19 | 13:33

Николоски: Иницијативата на СДСМ во Собранието е со грешка

Потпретседателот на ВМРО- ДПМНЕ И и пратеник, Александар Николоски смета дека иницијативата за измени на Законот за амнестија, поднесена од СДСМ има грешка. Николоски...

Македонија 01.12.19 | 10:32

Ако Заев продолжи со притисоци врз судската власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со граѓаните на протести

Зоран Заев преку Уставниот суд создава можност по поразот на предвремени парламентарни избори да биде амнестиран за сите коруптивни афери и зделки познати во јавноста,...

Македонија 30.11.19 | 20:21

Претседателот Пендаровски и Министерот Спасовски да не вршат отворен притисок врз уставните судии

За аболицијата и нејзиното преиспитување по три години, професорот по Кривично право Гордан Калајџиев со анализа во вестите на Сител.

Македонија 30.11.19 | 13:29

Пандов: Остана само Уставниот да одлучи дека Заев и Верушевски се слободни луѓе, а единствени виновници во Македонија се патриотите од 27 април

Беше тоа крајот на јануари 2015 година кога тогашниот премиер на Република Македонија Никола Груевски излезе на прес-конференција на која обзнани дека имал неколку средби...

Македонија 30.11.19 | 13:17

Одлуката на Уставниот суд е политичка, а не е правна: Само на политичар-криминалец може да му текне да ја злоупотреби аболицијата во овој момент

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски на прес-конференција одржана денеска го изнесе ставот на партијата по однос на отворањето на прашањето за амнестиите во...

Македонија 29.11.19 | 12:08

Само тројца уставни судии биле против да се расправа за повлечената аболиција на Иванов

Уставниот суд со 6 гласа за и 3 против донесе одлука да се преиспита уставноста на актот со кој беше повлечена аболицијата на Иванов за 56 тогашни функционери. Против поведување...

Македонија 09.07.19 | 09:05

Сите амнестии од Зоран Заев за неговите функционери

Македонија е загубена држава со Зоран Заев на власт. Зоран Заев и криминалната влада која ја води ја претворија државата во дувло на криминал и корупција. Наместо кривични...

Македонија 06.05.19 | 10:51

Иванов има уште пет дена да си замине со крената глава и како храбар патриот

Завршија изборите и се избра претседател. Мандатот на сеуште актуелниот претседател завршува во недела на 12 мај. Оние кои добија претседател, прославија за него. Оние...

Македонија 12.04.19 | 12:55

Заев и неговата селективна правда – аболицијата за мене е добродојдена, за другите забранета

Актуелниот премиер Зоран Заев е упорен со својот став дека претседателот Ѓорге Иванов не смее да аболицира. До Кабинетот на претседателот Иванов минатата недела пристигна...

Македонија 11.04.19 | 14:38

Џолев: Претседателот на државата има право да донесе аболиција

Судот досега нема добиено никакво барање за аболиција, ниту од обвинет, ниту од осудено лице, изјави денеска на брифинг со новинари претседателот на Кривичниот суд Иван...