Ознака: Абазовиќ
Балкан 14.07.22 | 23:48

Абазовиќ: Подготвен сум да поднесам оставка под одредени услови

Премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, во интервју за телевизијата „Вијести“ изјави дека начелно го поддржува ставот на Претседателството на Демократска Црна Гора...

Балкан 15.06.22 | 21:47

Рама и Абазовиќ на средба со Зеленски, Ковачевски се приклучи со видео врска

Претседателот на Украина Володимир Зеленски во Киев се сретна со премиерите на Албанија и Црна Гора, Еди Рама и Дритан Абазовиќ, а на средбата преку видео врска се приклучи...

Балкан 13.06.22 | 11:14

Абазовиќ: Можно е „Свети Стефан“ да се врати во државна сопственост и да се прогласи за посебно добро кое што не може да се отуѓи

Премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, најави дека Владата се бори да најде одржливо решение за атрактивната туристичка дестинација „Свети Стефан“. Најлошата опција...

Македонија 25.05.22 | 09:58

Пендаровски на средба со црногорскиот премиер Абазовиќ

Претседателот Стево Пендаровски, за време на учеството на Светскиот економски форум во Давос оствари средба со претседателот на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ. На...

Балкан 29.04.22 | 10:04

Новата црногорска влада ќе ја води Дритан Абазовиќ, прв Албанец на највисоката извршна функција во Подгорица

На 36-години, Дритан Абазовиќ, за еден ден, успеа да внесе многу новитети на црногорската политичка сцена. Сепак нема да стане најмлад премиер на Црна Гора. Таа позиција...

Балкан 29.12.20 | 20:26

Абазовиќ објави: Уапсен е црногорскиот амбасадор во Полска, нема недопирливи

Поранешниот црногорски министер за здравство и актуелен амбасадор во Полска, Будимир Шегрт, денеска е уапсен, соопшти потпретседателот на владата Дритан Абазовиќ. Го...