Ознака: аба лига
Кошарка 22.04.21 | 14:16

МЗТ Скопје и следната сезона нема да игра во АБА лигата

Тимот на МЗТ Скопје Аеродром попладнево забележа победа над Младост Земун со 92:86, но разликата од шест поени не беше доволна да се анулира негативата од 20 поени од првиот...

Кошарка 07.03.21 | 18:43

МЗТ Скопје со пораз го заврши АБА 2 турнирот во Сараево

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром загуби попладнево во неизвесен натпревар од екипата на Младост Земун со 82:75, завршувајќи го настапот на турнирот...

Кошарка 29.06.20 | 19:52

Кошаркарската АБА лига сезоната ќе ја започне на 19 септември

На денешното Собрание на клубовите од регионалната кошаркарска АБА лига одржано преку видео-врска, донесена е одлука новата сезона да започне на 19 септември. Основниот...

Кошарка 30.12.19 | 12:27

Ги симнаа од авион: Безбедносните служби на Србија не им дозволија на кошаркарите на Црвена Ѕвезда да заминат во Црна Гора

Затегнатите односи меѓу Црна Гора и Србија поради законот за слобода на вероисповест се одрази и на спортот. Кошаркарите на Црна Гора денеска требаше да одиграат натпревар...

Кошарка 22.04.19 | 20:51

Играч на Будуќност ги испровоцира: Делии влетаа на терен да го тепаат

Мајсторката на финалето на АБА-лигата меѓу Црвена звезда и Будуќност започна со еден час задоцнување по хаосот што настана во салата „Пионир“ кој го направија домашните...