Ознака: 8 Септември
Македонија 09.09.21 | 11:14

Заев и Пендаровски пак се скрија од народот: На прославата на независноста седеа само одбрани и проверени

Помина прославата на Денот на независноста а со тоа неминовно почнаа коментарите но и споредбите како се славеше 8 септември изминатите години. За време на вчерашната...

Македонија 08.09.21 | 18:18

Арсовска: Секој следен 8 Септември ќе биде поинаков за Скопје!

Независниот кандидат за градоначалник на градот Скопје Данела Арсовска преку статус на Фејсбук и видео обраќање и ја честиташе независноста на нашата татковина Македонија. -Пред...

Вести 08.09.21 | 17:28

Со премиерната изведба на симфонијата „Убави денови“ почнува свечената програма по повод 30 години независност

Свечената програма по повод 30-годишнината од независноста денеска ќе започне пред Собранието на Република Македонија во 17:15 часот со премиерната изведба на симфонијата...

Македонија 08.09.21 | 17:20

Поранешниот претседател Иванов: Да се биде Македонец не е само право, туку и обврска!

Поранешниот претседател на Македонија, Ѓорѓе Иванов, до јавноста упати честитка по повод 30-годишниот јубилеј од независноста на земјата, кој ви го пренесуваме во...

Македонија 08.09.21 | 14:31

Трајановски: Македонија со СДСМ е во застој, затоа да се избориме за победа на ВМРО-ДПМНЕ да се подобрат условите за живот

Локалната самоуправа е многу значајна во развојот на една држава, Европа се темели на локален и регионален развој, за жал кај нас не е така, изјави поранешниот претседател...

Македонија 08.09.21 | 13:35

Димитриевски: После 30 години подеми и падови не ги научивме грешките

„Да ви честитам на вас сите, и на сите граѓани и граѓанки на Македонија слободна, суверена и самостојна Македонија“. Овие беа зборовите на нашиот прв претседател на...

Македонија 08.09.21 | 13:22

Пендаровски: Cеверна Македонија, може да напредува, само, ако сите нејзини граѓани ја чувствуваат како своја татковина

Почитувани Македонци, Албанци, Турци, Срби, Бошњаци, Роми, Власи и сите други граѓани, нека ни е честита 30-годишнината од независноста на нашата заедничка држава, порача...

Македонија 08.09.21 | 13:18

Тренески во маичка од најбитниот референдум порача: Власта го испогани најсветлиот датум на Македонија!

Нека ни е честит и вековит 8-ми Септември, Денот на независноста на Република Македонија. Како непосреден учесник во тие историски настани пред 30 години, сакам да споделам...

Македонија 08.09.21 | 13:11

Милошески: Да гласаме и сега за подобро утре, да излеземе од темницата во која сме, го гледам светлото

30 години се многу малку за една држава, но многу се за нас, затоа што почнувавме да ја правиме државата, а се организираше и ВМРО-ДПМНЕ, рече првиот градоначалник на општина...

Македонија 08.09.21 | 12:53

Пендаровски додели орден „8 Септември“ за првиот претседател на Собранието Андов и пратеници во мандатниот период од 1990 – 1994 година

Претседателот Стево Пендаровски со орден „8 Септември“ денеска ги одликува Стојан Андов, прв претседател на првото повеќепартиско Собрание, како и пратениците во...

Македонија 08.09.21 | 11:51

Данела Арсовска им оддаде почит на претседателите Глигоров и Трајковски, но не го одмина и првиот премиер Кљусев

Независната кандидатка за градоначалник на град Скопје, Данела Арсовска, по повод 8 Септември – Денот на независноста на Македонија, денеска оддаде почит и положи свежо...

Македонија 08.09.21 | 11:50

ВО ЖИВО: Трибина на ВМРО-ДПМНЕ „30 години се грижиме за Македонија“

ВМРО-ДПМНЕ под мотото „30 години се грижиме за Македонија“, денес во Битола ќе го одбележи јубилејот од независноста на Република Македонија. „30 години се грижиме за...

Македонија 08.09.21 | 10:12

Честитка од Заев за Денот на независноста

Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод 8 Септември, Денот на независноста. Денот на независноста е еден од најсветите и најсветлите датуми од историјата на Северна...

Македонија 08.09.21 | 09:04

Стојан Андов исчезна кога требаше да се потпише Декларацијата за независност, јас го сторив тоа со гордост

На Дек­ла­ра­ци­ја­та за не­за­вис­ност стои пот­писот на првиот потпретседател на Собранието, а не на то­гаш­ни­от пре­тсе­да­тел на Со­бра­ни­е­то. Во интервју...

Македонија 08.09.21 | 08:54

30 години независна, обезличена и безимена – битката за Македонија допрва почнува!

Република Македонија денеска одбележува 30 години од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена Република Македонија. Убедливо...

Македонија 07.09.21 | 15:27

ВМРО-ДПМНЕ под слоганот „30 години се грижиме за Македонија“ свечено ќе прославува независност во Битола

ВМРО-ДПМНЕ под слоганот „30 години се грижиме за Македонија“, утре во Битола ќе го одбележи јубилејот од независноста на Република Македонија, соопштија од партијата. „30...

Македонија 31.08.21 | 14:46

Каква бедна прослава за Денот на независноста подготвуваат Заев и Груби?

Историската одлука што на 8 септември 1991 година, граѓаните на тогашна Република Македонија ја донесоа глaсајќи за независност и за суверенитет беше храбро и одлучно...

Македонија 16.08.21 | 11:00

ГОБ „8 Септември“ и модуларната болница на Инфективна од денеска се отвораат за ковид пациенти

Болницата „8 Септември“ и модуларната болница на Инфективна клиника од денеска се отвораат за прием на нови ковид пациенти. Растот на бројот на позитивни пациенти...

Македонија 19.07.21 | 15:20

Владата на Денот на независноста ќе ја промовира албанската нација

Оваа година Република Македонија бележи јубилејни 30 години независност, сувереност и самостојност. Изминатите 30 години Македонците и Албанците имаат испишано...

Економија 07.07.21 | 17:36

Владата се подготвува за 8 Септември: Над 100 јавни настани посветени на 30-годишнината од независноста

Заменик-претседателот на Владата на Република  Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи и генералниот...