Ознака: 8 Септември
Вести 10.09.20 | 18:35

За Бигорскиот манастир нема Македонци туку граѓани на Северна

Во честитката од манастирот Свети Јован Бигорски по повод Денот на независноста 8. септември, што ја добија многу граѓани, не постојат Македонци, туку се наведува дека...

Македонија 08.09.20 | 21:44

Тасевски: Говеда без итегритет кои се срамат да изговорат Македонија дури и на денот на нејзината независност

Актерот Сашо Тасевски, на социјалните мрежи реагира за тоа што за време на активностите за прослава на Денот на независноста – 8. Септември, припадниците на влста...

Македонија 08.09.20 | 15:23

Ахмети: За 29 години поминавме долг и тежок пат, сè уште се соочуваме со предизвици

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети испрати честитка по повод Денот на независноста. За овие 29 години државност, поминавме долг и тежок пат, а сепак...

Македонија 08.09.20 | 09:25

Врачување на државната награда „8 Септември“

Одборот за доделување на државната награда „8 Септември“ денеска во Собранието ќе врачи една награда за животно дело и четири награди за остварување во областа на...

Македонија 08.09.20 | 08:43

Македонија денеска одбележува 29 години независност

Во земјава денеска се одбележуваат 29 години од независноста, односно од успешно спроведениот референдум во 1991 година на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна...

Македонија 07.09.20 | 21:41

Путин му испрати честитка на Пендаровски за Денот на независноста

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин. На средбата, соопшти Кабинетот на претседателот, двајцата соговорници...

Здравје 18.08.20 | 15:25

Од први септември почнува со работа болницата „8-ми септември“ и за прегледи и операции

Од први септември почнува со работа болницата „8-ми септември“ и за прегледи и операции. Во моментов во болницата ослободени се шест оддели од десет оддели каде имаше...

Здравје 11.07.20 | 15:37

Филипче: Дел од ГОБ „8 Септември“ ќе почне да се ослободува за другите пациенти

Министерот за здравство Венко Филипче оствари средба со синдикатот на ГОБ „8 Септември“ и претседателот на самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална...

Здравје 04.07.20 | 14:03

ГОБ „8-ми Септември“ демантира дека постои листа на чекање за итни хируршки интервенции

ЈЗУ ГОБ „8-ми Септември“ – Скопје најостро демантира, во врска со информациите во одредени медиуми, дека постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. Оттаму...

Здравје 30.06.20 | 13:26

Вo ГОБ „8 Септември“ денеска примени 18 новозаразени во тешка состојба: 100 пациенти се на кислородна поддршка

Само во последното деноноќие во ГОБ „8 Септември“ се примени 18 нови пациенти заразени со корона вирусот, а според директорот на болницата, д-р. Христијан Костов, тие...

Македонија 25.06.20 | 08:47

Критично во „8 Септември“: Над 100 заболени на кислородна поддршка

Повеќе од 100 пациенти заразени од Ковид 19 се на кислородна поддршка во Градската болница „8 Септември“, потврди за „Фокус“ директорот доктор Кристијан Костов. Кај...

Здравје 15.06.20 | 10:03

На Инфективна клиника и во ГОБ „8 Септември ќе помагаат 54 медицински сестри и двајца интернисти од другите градови

Целиот здравствен систем е активиран и мобилизиран со цел успешно справување со ковид-19, соопшти министерот за здравство Венко Филипче преку својот профил на Фејсбук. Инфективната...

Македонија 27.04.20 | 15:50

ГОБ „8 Септември“ почнува со озонирање на крвта кај болни од ковид-19

Од денеска во ГОБ „8 Септември“ пренесен е апаратот за озонирање на крвта, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Оваа метода во други земји се покажала како...

Македонија 07.04.20 | 20:25

Почина 45-годишен скопјанец заразен со Ковид-19 на пат кон болницата „8 Септември“

Според дополнителната информација од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), 45-годишен пациент од Скопје, тестиран и потврден позитивен на Ковид-19 преку Ветеринарен факултет,...

Здравје 27.09.19 | 14:02

Костов: Немало физички инцидент, ниту протест во болницата „8 Септември“

Директорот на градската болница „8 Септември”, Христијан Костов, вели дека вчера немало физички инцидент, туку вербален конфликт помеѓу докторите на Одделот за интензивна...

Здравје 27.09.19 | 10:31

Нов напад врз доктори: Персоналот на болницата „8 Септември” на итен протест

Персоналот од Одделот за интензивна нега на болницата „8 Септември” утрово протестира пред канцеларијата на директорот Христијан Костов. Причината е напад врз персоналот...

Македонија 09.09.19 | 17:04

Палењето знамиња и макети на Заев и Шекеринска не се одлика на патриотизам

Владата го осуди палењето на макети на премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана Радмила Шекеринска како и палењето на знамињата на Бугарија и Грција пред конзулатот...

Македонија 09.09.19 | 15:18

Неморално е да ја фарбате историјата пред очите на оние кои на 8 септември 91 биле на бината на плоштадот „Македонија“

„Зарем сегашната власт ја ослободи Македонија, на 8-ми септември 2019 година, па измислува нови бои „на независноста“?, прашува професорката од Правниот факултет, Гордана...

Македонија 09.09.19 | 15:07

Сашо Тасевски: Следниот Осми септември да се раздава блага пченица

Хепенингот на Владата организиран по повод Денот на независноста на Република Македонија во Градскиот парк на Школка не им се допадна на многумина, но не затоа што се...

Македонија 09.09.19 | 14:30

Наследниците на комунизмот ниту тогаш сакаа, ниту сега сакаат независна Македонија

Пред неполни три години „Република“ разговараше со Драги Арсов, првиот потпретседател на македонското собрание, кој почина на 82-годишна возраст на 17 јули годинава.Поради...