Ознака: 5Г
Економија 28.05.22 | 09:30

Три домашни компании искажале интерес за учество на новиот тендер на АЕК за 5Г

Неотел, А1 Македонија и Македонски Телеком до Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) доставиле писма за искажување интерес на објавената намера за спроведување...

Економија 01.01.22 | 10:56

Годинава ќе добиеме 5Г-услуги и нов мрежен мобилен оператор

Според најавите на надлежните институции за годинава, новина на пазарот за електронски комуникации, треба да овозможи планираното нудење услуги од петтата мобилна...

Економија 26.11.21 | 12:29

Сo опрема за 5Г досега покриени 11 градови, одобренија за користење од АЕК во првото тромесечје од 2022 година

Телекомуникациската компанија „Телеком“ соопшти дека продолжува со активности за поставување 5Г мрежа на целата територија на државава. Како што информираат од комапнијата,...

Економија 25.11.21 | 16:56

АЕК објави тендер за одобренија за 5Г

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) објави тендер за доделување одобренија за користење радиофрекфенции за петтата мобилна генерација 5Г. Рокот за доставување...

Македонија 06.09.21 | 14:16

Груби: И проблемот со 5Г произлегува од корупција, таа е пострашна и од ковид

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, денеска, од првиот панел на меѓународната конференција во Скопје порача дека...

Економија 12.07.21 | 08:38

Четири компании искажале интерес за учество на тендерот за 5Г

Компаниите Неотел, Битстрим Мобиле, Македонски телеком и А1 Македонија до Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) испратиле писма за искажување интерес за учество...

Свет 23.10.20 | 20:20

Италија стави вето на договорот за употреба на Хуавеј опрема во својата 5Г мрежа

Италија ја спречи телекомуникациската компнанија „Фаствеб“ да потпише договор со „Хуавеи“ за снабдување опрема за својата 5Г основна мрежа, велат два извори блиски...

Економија 05.08.20 | 12:59

АЕК: Постапка за 5Г до крај на годината преку аукција

Двата постоечки оператори поради условите предизвикани од Ковид – 19, се за одложување на постапката на доделување радиофреквенции за 5Г за следната година, додека ЕОЛО,...

Свет 14.07.20 | 14:35

Велика Британија забрани употреба на Хуавеј опрема во својата 5Г мрежа

Велика Британија ќе започне со спроведување на забраната за мрежите Хуавеј 5Г во земјата кон крајот на 2020 година, изјави секретарот за култура Оливер Дауден пред пратениците...

Вести 28.03.20 | 16:00

МИОА: Македонија нема пуштено во употреба 5Г мрежа

Од Министерството за информатичко општество и администрација ги демантираа информациите дека деновиве во Македонија се прават тестирања за 5Г мрежа. – Владата...

Економија 03.12.19 | 20:15

Кинескиот удел во македонската 5Г мрежа е проблематичен за НАТО, Владата ќе реагира

Иако не е услов за членството на ѓМакедонија во НАТО се отвораат прашања околу безбедноста и кинеското влијание во развојот на 5Г мрежата и дигиталната инфраструктура...

Свет 06.06.19 | 22:09

„Хуавеј“ потпиша договор за развој на 5Г мрежа во Русија

Кинескиот технолошки гигант „Хуавеј“ потпиша договор со руската телекомуникациска компанија МТС за развивање технологија на мобилни мрежи за новата генерација 5Г...