Ознака: 5Г мрежа
Македонија 15.06.21 | 10:44

Заев не ги сака Кинезите да ја градат 5Г мрежата

Македонија е целосно на линија на развиените демократии, не се споредувам тука со земјите од западен Балкан, туку со соработката што ја има Америка со Кина, една Германија,...

Македонија 23.10.20 | 18:24

Македонија потпиша меморандум со САД за 5Г мрежа, Заев тврди дека таа ќе донесе попозитивни ефекти отколку појавата на струјата

Кога зборуваме за дигитализација како за четврта револуција, 5G-мрежата ќе предизвика многу попозитивни ефекти отколку појавата на електричната енергија и ќе биде инструмент...

Македонија 23.09.20 | 15:13

Советот за безбедност дискутираше и за воведувањето 5г мрежа

Безбедносната состојба во земјава и регионот е стабилна и нема индиции дека би можел да биде загрозен територијалниот интегритет. Најголемата криза со која и денес...

Калеидоскоп 15.07.20 | 22:57

Душко од Србија го докажа дали жицата од маската е антена за 5G

Пандемијата на коронавирус, исто така, предизвика теорија на заговор во кој многумина сè уште веруваат – дека мрежата 5G (и Бил Гејтс) се виновни за сè. Еден Србин реши...

Скопје 31.05.20 | 19:13

Шетав низ цела држава ниту видов некој да да кашла, ниту ми кажал дека има корона

Група граѓани денеска се собраа на протест против како што велат лажната пандемија, принудното вакцинирање и монтирањето на 5G антените. Велат дека власта ги крши правата...

Технологија 30.05.20 | 10:23

Македонски страници за лажни вести, кои пишувале за 5Г и Бил Гејтс, отстранета од „Фејсбук“

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на „Фејсбук“ е забранет од платформата поради користење т.н. трол-фарми од Македонија и Филипините, соопшти „Фејсбук“. Издавачот...

Балкан 25.05.20 | 13:59

5Г технологијата веќе се тестира во Словенија

Во словенечкиот приморски град Копер почна да се тестира 5Г мрежата, како дел од поголем европски проект финансиран од Европската комисија, јави дописникот на МИА од...

Македонија 17.05.20 | 18:55

Денешниот протест против 5Г мрежата, вакцините и полицискиот час беше откажан поради вонредната состојба

Прoтестот закажан за денеска во 13 часот против полициcкиот час, 5Г мрежата и задолжителната вaкцинa против корoнавирусот, е откажан, соопшти Драган Угриновски, претседател...

Технологија 24.04.20 | 08:51

АЕК ги утврдува условите за одобренија за 5Г, тендер на крајот на годината

Домашни оператори, заинтересирани странски компании и граѓани до 20 месецов, кога истече рокот, доставиле мислења и забелешки до Aгенцијата за електронски комуникации...

Технологија 15.04.20 | 12:47

Германски физичар е убеден: 5Г мрежата го забрзува ширењето на корона вирусот

Зрачењето на 5Г мрежата делува како гориво за ширење на пандемијата со корона вирусот. Влијанието на оваа модерна технологија отвора калциумски канали во човечкиот...

Свет 01.04.20 | 22:32

Мрежата 5G лајт почна со работа во Белгија, не и во Брисел

Телекомуникацискиот оператор „Проксимус“ лансира 5G лајт мрежа низ цела Белгија. Мрежата опфаќа повеќе белгиски градови, но не и Брисел, бидејќи таа мрежа не ги исполнува...

Македонија 28.03.20 | 16:36

МИОА: Македонија нема пуштено во употреба 5Г мрежа

Од Министерството за информатичко општество и администрација ги демантираа информациите дека деновиве во Македонија се прават тестирања за 5Г мрежа. Владата на Република...