Ознака: 4 февруари
Македонија 10.02.23 | 10:29

Oд ЕК порачуваат Бугарија и Македонија да промовираат „атмосфера на дијалог“

Бугарија и Македонија да промовираат атмосфера на дијалог и да избегнуваат непотребни тензии, соопшти Европската комисија во врска со последните случувања во односите...

Македонија 05.02.23 | 16:22

Николовски или е политички неписмен или свесно го пиша името на полицаецот, во секој случај – треба да си замине

Пендаровски и Ковачевски да кажат, дали Љупчо Николовски е дел од структурите кои шират антимакедонско расположение во односите со Бугарија, бара пратеникот Бране...

Вести 04.02.23 | 17:39

Лично Демерџиев им забранил на Џамбаски и Костадинов да дојдат во Скопје

Бугарскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи кој ја предводеше бугарската делегација на одбележувањето на 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев изрази...

Македонија 04.02.23 | 17:28

Делегација на Левица положи цвеќе на гробот на апостолот Гоце Делчев

Официјална делегација на Левица, составена од пратеникот Борислав Крмов, генералниот секретар Јована Мојсоска и членот на Президиумот Бранко Ристов, положи цвеќе на...

Двоглед 04.02.23 | 12:28

Спасовски: Тепачите останаа зад полициските барикади, мирно го прославивме роденденот на Гоце

Изоставањето на „Република“ и „Пресинг ТВ“ од владиниот список на медиуми на кои делумно ќе им биде дозволено да го следат чествувањето на Гоце Делчев во црквата...

Македонија 04.02.23 | 11:54

Владина делегација оддаде почит пред споменикот на Гоце Делчев

Делегација на Владата на Република Македонија предводена од заменик-министерот за финансии Филип Николоски заедно со Роберт Алаѓозовски, Национален координатор...

Македонија 04.02.23 | 11:53

БНТ: 14 бугарски државјани на црната листа за влез во Македонија

На списокот на македонското МВР на лица на кои денеска не би им бил дозволен влез во земјава се 14 бугарски државјани, јавува Бугарската национална телевизија. Во објавата...

Македонија 04.02.23 | 11:47

Мицкоски се поклони пред гробот на Гоце Делчев, надвор останаа стотици граѓани

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со тричлена партиска делегација денеска се поклони пред гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев на 151 година од неговото...

Македонија 04.02.23 | 11:32

Претседателот Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Претседателот Стево Пендаровски денеска присуствуваше на државниот свечен настан и одбележувањето по повод раѓањето на Гоце Делчев. (фото: Кабинет на претседателот...

Македонија 04.02.23 | 11:13

ССНМ: Владата покажа елементарно непознавање на системот на работа и потребите на новинарските екипи

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) бара итна реакција од владините служби за овозможување услови и пристап за соодветна работа на новинарите...

Македонија 04.02.23 | 11:09

Додека другите чекаат да влезат, делегацијата на СДСМ положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Немаат сите делегации иста среќа да ги минат полициските барикади и да положат свеќе на гровот на македонскиот великан Гоце Делчев. Делегацијата на СДСМ предводена...

Колумни 04.02.23 | 11:03

Народе македонски, кој сон го сонуваш?

Ламбе Арнаудов Еден од најголемите борци во историјата за правата и слободата на својот народ, признат патриот и родољуб кој повеќе од 35 години од својот овоземен живот...

Македонија 04.02.23 | 10:43

„Си го продадовте името за 5 стотинки“: Тензично е на граница откако паднаа системите, Стојанов се кара со полицијата

Тензично е на граничниот премин „Деве Баир“, каде падна системот за контрола и во моментот се работи на негово оспособување. Бугарски државјани кои утрово тргнаа кон...

Македонија 04.02.23 | 10:34

Мицкоски: Разочаран сум што чествувањето поминува во атмосфера на поделеност

Денеска е голем ден за секој чесен, честит Македонец кој што може на ваков начин да го одбележи денот на раѓањето на титанот, на великанот Гоце Делчев. И ние како ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 04.02.23 | 10:30

Апасиев: Ах, тие прекрасни европски плодови од договорите на нашите визионери Заев, Таче и СДС

Прв роденден на Гоце со специјалци, барикади и полициски хеликоптери, коментира лидерот на Левица Димитар Апасиев за денешните скандали околу честувањето на 151 година...

Македонија 04.02.23 | 10:23

Ќе има ли реакции дека е намерно? Падна системот за контрола на граничните премини

На граничните премини падна системот за контрола и во моментот се работи на негово оспособување. МВР информира дека системот на граничните премини  не се во функција,...

Македонија 04.02.23 | 10:22

На граничниот премин Ново Село нема поголема фреквенција на возила и патници

Од утрово од 6 часот граничниот премин Ново Село, на македонско-бугарската граница, го преминаа 10-ина автомобили, најголем дел од нив се упатуваат кон Струмица каде денеска...

Македонија 04.02.23 | 10:17

ВО ЖИВО: Стотици граѓани пред барикадите на „Свети Спас“, не се знае дали ќе влезат

Следете во живо: Стотици македонски граѓани маршираат кон Свети Спас

Македонија 04.02.23 | 10:10

Засилена контрола на граничниот премин Деве Баир, нема организирани групи за влез во државата

На граничниот премин кон Бугарија, „Деве Баир“, од утрово има засилена полициска и гранична контрола, но протокот на патници за влез во државата е речиси минимален,...

Македонија 04.02.23 | 10:08

Стотици македонски граѓани маршираат кон Свети Спас

Стотици македонски граѓани со знамња и пароли со „Гоце е Македонија“ утрово се собираa на плоштадот пред зградата на ВМРО-ДПМНЕ и на плоштадот Македонија, од каде веќе...