Ознака: 30 години независност
Македонија 27.09.21 | 17:34

Македонците најмногу им веруваат на Германија и Турција, Договорот со Бугарија најнепопуларен

Придружувајќи се кон одбележувањето на трите децении независност и самостојност на денешна Република Македонија, Фондацијата Конрад Аденауер во соработка...

Македонија 08.09.21 | 11:51

Данела Арсовска им оддаде почит на претседателите Глигоров и Трајковски, но не го одмина и првиот премиер Кљусев

Независната кандидатка за градоначалник на град Скопје, Данела Арсовска, по повод 8 Септември – Денот на независноста на Македонија, денеска оддаде почит и положи свежо...

Македонија 08.09.21 | 10:12

Честитка од Заев за Денот на независноста

Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод 8 Септември, Денот на независноста. Денот на независноста е еден од најсветите и најсветлите датуми од историјата на Северна...

Македонија 08.09.21 | 10:08

Претседателот Пендаровски им оддаде почит на покојните претседатели Киро Глигоров и Борис Трајковски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември – Денот на независноста, денеска положи свежо цвеќе на вечните почивалишта на покојните претседатели Киро Глигоров...

Македонија 08.09.21 | 09:21

Мицкоски: Среќен роденден татковино, да е жива и вечна Македонија!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски 1 го честита 30-тиот роденден на татковината со една од најубавите песни отпеани за Македонија, „Земјо мила“ од Никола...

Твитови 08.09.21 | 09:02

Нив од партија не ги оставаат „Македонија” да напишат, независност ќе славеле…

Нив од партија не ги оставаат “Македонија” да напишат, независност ќе славеле… – Божидар Божиновски

Култура 08.09.21 | 08:25

Со изложбата „Ликовни блесоци“ започна одбележувањето на Денот на независноста во Кабинетот на Претседателот

По повод чествувањето на 30 години независна македонска држава, во организација на Кабинетот на Претседателот на Република Македонија вечерва се одржа првиот...

Македонија 07.09.21 | 18:37

На утрешната прослава „30 години независност“ може да дојдат само вакцинирани и прележани граѓани, треба да се пријават

Владата ги поканува граѓаните на Македонија да учествуваат на централната манифестација по повод јубилејот „30 години независност“, 8 Септември – Денот на независноста,...

Скопје 07.09.21 | 10:36

Центарот се затвора во 11 часот: Два дена блокади за прославата на независноста

Поради подготовки за настанот по повод Денот на независноста денеска почнувајќи од 11:00 часот во централното градско подрачје ќе има изменет сообраќааен режим. Затворени...

Македонија 06.09.21 | 12:27

Промовирана поштенска марка по повод 30 години од независноста

По повод 30 години од независноста на Македонија, А.Д. „Пошта“– Скопје издаде пригодна поштенска марка, која денеска беше промовирана во главната шалтер сала на Дирекцијата...

Македонија 05.09.21 | 22:04

Кабинетот на претседателот организира низа културни настани по повод 30 години независност

По повод чествувањето на 30 години независна македонска држава, во организација на Кабинетот на претседателот на Република Македонија ќе се одржат низа културни настани...
Македонија 23.03.21 | 22:35

Оваа година се одбележува 30 години од независноста на Македонија, Владата почнува со подготовки

Владата на денешната седница донесе одлука да отпочнат подготовки за спроведување серија активности по повод 30-годишнината од независноста на Република Македонија. Во...