Ознака: 24 Мај
Балкан 24.05.22 | 12:59

Петков: 24 мај е најсветлиот празник што нè прави горди што сме Бугари

Бугарскиот премиер Кирил Петков им го честита Денот на Светите браќа Кирил и Методиј, бугарската азбука, образованието и културата и словенската литература, пренесуваат...

Македонија 24.05.22 | 10:52

Честитка од Џафери по повод 24 Мај – Денот на Свети Кирил и Методиј

Претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери упати честитка по повод денешниот празник – 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил...

Македонија 24.05.22 | 10:44

Мицкоски: Сесловенските просветители Кирил и Методиј со своето дело се втемелија во великаните на европската и светската цивилизација

Денес Македонија го чествува празникот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, кои со своето дело се втемелија во великаните на европската и светската...

Балкан 24.05.22 | 10:29

Радев: На 24 мај сите сме Бугари

На 24 мај сите сме Бугари. Вака ја започнал честитката претседателот Румен Радев до бугарскиот народ по повод 24 мај – Денот на Светите браќа Кирил и Методиј и, – според...

Македонија 24.05.22 | 08:34

Ден на сесловенските просветители: Солунските браќа Кирил и Методиј го описменија целиот словенски свет

Денеска се одбележува Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј, кои се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни...

Македонија 23.05.22 | 08:43

Ковачевски во Ватикан и Рим во чест на св. Кирил и Методиј

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на посетата на Рим и Ватикан, по повод одбележување на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј,...

Култура 15.05.22 | 15:06

Изложба и предавање на тема „Современ македонски роман“ во Москва по повод чествувањето на сесловенските просветители

По повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј, руската преведувачка и афирматорка на македонската култура Олга Панкина до крајот на месецов...

Македонија 13.05.22 | 14:14

Македонска делегација ќе патува во Рим за 24 Мај, потврди Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски денеска повтори дека македонска делегација ќе оди во Ватикан по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители и учители Кирил и Методиј. Да,...

Македонија 24.05.21 | 18:59

Одбележан патрониот ден и 72-годишнината од основањето на УКИМ

Делегација на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, предводена од ректорот проф. д-р Никола Јанкуловски, а составена од проректорите проф. д-р Биљана Ангелова,...

Македонија 24.05.21 | 18:57

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ положи цвеќе пред споменикот на св. Кирил и Методиј

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ во состав претседател на Унијата на млади сили – Сергеј Попов, претседател на Градски комитет – Владимир Нелоски и Весна Јаневска – претседателка...

Македонија 24.05.21 | 18:52

Царовска и во бело недостојна: Не ви личи да се поклонувате пред македонските просветители

Министерката за образование Мила Царовска беше во владината делегација за одбележување на празникот 24 Мај, Денот на сесловенските просветители. Иако за оваа пригода...

Македонија 24.05.21 | 17:48

Груби: Јазикот и идентитетот не може да се спорат со политички спорови и договори

Првиот вицепремиер Артан Груби им го честита на граѓаните 24 мај – Денот на Свети Кирил и Методиј. Денес, кога го одбележуваме Денот на словенската писменост се соочуваме...

Култура 24.05.21 | 10:18

Проф. Наташа Котлар: Ретко кога ќе прочитаме рамни на апостолите и заштитници на Европа, како што се Кирил и Методиј

Треба да споменам едни проучувачи тоа е Хрватот, Ватрослав Јагиќ и Словенецот исто така Ватрослав Облак кои што потекнуваат од таа позната славистичка школа и кои што...

Македонија 24.05.21 | 10:00

Џафери: Делата на Светите браќа Кирил и Методиј се сметаат за придонес од огромно значење за светската наука и култура

Претседателот на Собранието, Талат Џафери од свое име и од име на пратениците упати честитка  по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил...

Култура 24.05.21 | 09:35

Јованова-Грујовска: Верувам дека набрзо и науката ќе се согласи во врска со посебноста на двете нации и на двата јазика – македонски и бугарски

Верувам дека дневнополитичките игри и влијанија набрзо ќе завршат и науката ќе се согласи во врска со посебноста на двете нации и на двата јазика – македонски и бугарски,...

Македонија 24.05.21 | 08:55

Пендаровски: Македонскиот јазик, како и секој друг словенски јазик е гранка од стеблото засадено од Св. Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски денеска упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј. Денеска, на 24 мај,...

Македонија 24.05.21 | 08:42

Поради Ковид-19 без традиционални чествувања на 24 Мај –  Денот на светите Кирил и Методиј

Наместо традиционално, со богата програма и настани, и оваа година поинаку ќе биде одбележан 24 Мај – Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. Универзитетот...

Култура 24.05.21 | 08:15

Го славиме 24 мај- Денот на сесловенските просветители и учители Св. Кирил и Методиј

Значењето на големите македонски и сесловенски просветители – браќата Кирил и Методиј, основачите на првата словенска азбука – глаголицата, основоположниците на...

Балкан 10.12.20 | 11:18

Уште една провокација од Софија: „24 мај“ стана ден на бугарската азбука

Бугарскиот парламент го преименува 24 Мај.Со измените на Законот за работни односи, во текот на вчерашниот ден, кои добија поддршка од ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов,...

Балкан 11.11.20 | 12:24

Бугарскиот парламент ќе расправа за преименување на празникот 24 Мај во Ден на бугарската и словенската писменост

Во рамките на денешното заседание на бугарскиот Парламент, најавена е расправа за промени во законот за работа, поврзани со преименување на националниот празник 24 Мај...