Ознака: 2021
Култура 26.11.20 | 14:10

Буџетот за култура за 2021 година е намален поради здравствената и економската криза

Министерката за култура Ирена Стефоска на денешната прес конференција изјави дека околу третина од обврските на министерството за оваа година се пренесуваат за следната,...

Сервиси 19.10.20 | 22:23

Ова се неработните денови за 2021 година

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07), Министерството за труд и социјлана политика го објави календарот на неработни...

Спорт 24.09.20 | 16:02

Олимписките игри во Токио ќе се одржат дури и без вакцини

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), Томас Бах, во четвртокот истакна дека спортските настани, вклучително и Олимписките игри во Токио во 2020 година,...

Спорт 07.09.20 | 11:14

Олимписките игри во Токио ќе се одржат „со или без Ковид-19“

Претседателот на Координативната комисија на Меѓународниот олимписки комитет за Олимписките игри во Токио, Џон Коутс во понеделникот потврди дека Олимпијадата „ќе...

Свет 11.08.20 | 13:20

Руската вакцина „Спутник“ ќе биде достапна од 1 јануари

Вакцината против Ковид-19 на Русија ќе биде достапна на „цивилното население“ од 1 јануари 2021 година, објави во вторникот московското Министерство за здравство, пренесува...