Ознака: 2021
Здравје 03.01.22 | 14:46

Кои диети беа најпребарувани на интернет во 2021 година

Од липосукциска, преку медицинска, па сѐ до Дуканова диета. Ова се најчесто пребаруваните диети во 2021 година. Липосукциска диета Липосукциската диета е погодна за сите...

Скопје 11.10.21 | 15:40

Николоски: Власта во Центар за осум години при мораториум за градба издаде 479 дозволи за урбанистички хаос и огромни згради

СДСМ е на власт осум години во општина Центар, ова е веќе трет кандидат кој го вадат на избори што само покажува дека не се сигурни во изборот кој го прават, во 2013-та беше...

Останати спортови 21.09.21 | 16:18

Скопскиот маратон, сепак, ќе се одржи само во еден ден, на 3 октомври

Заради подобра организација на целиот настан организаторите на Виз Ер Скопски Маратон направија промени во трката на 5км која беше планирана за втори октомври, истата...

Култура 26.04.21 | 09:39

Ентони Хопкинс и Франсис Мекдорманд, добитници на Оскар за најдобри актери, „Номадленд“ е најдобар филм

Филмот „Номадленд“ беше прогласен за најдобар, а Клои Жао – за најдобра режисерка на синоќешното доделување на 93. Оскари, освојувајќи три големи награди на церемонија...

Калеидоскоп 27.03.21 | 17:17

Што предвиде Баба Ванѓа за 2021: Ќе дојдат тешки времиња, ќе бидеме сведоци на големи катастрофи кои ќе ја променат судбината на човештвото!

Предвидувањата на слепата пророчица за 2021 година биле откриени откако таа ги предвидела 11 септември и Брегзит и покрај тоа што умрела многу години претходно Вангелија...

Калеидоскоп 03.01.21 | 22:05

Научници ќе создадат биолошко оружје во форма на вирус кои луѓето можеби ќе ги претвори во зомбија: Што предвиде Нострадамус за 2021

Нострадамус е најпознатиот пророк во човековата историја. Неговите предвидувања се напишани во облик на катренски целини и стихови од кои многу досега се остварија....

Калеидоскоп 02.01.21 | 20:41

Змеј ќе завладее со планетата-Што предвиде Баба Ванѓа за 2021

Баба Ванѓа, чие вистинско име е Вангелија Гуштерова, беше наречена „Нострадамус на Балканот“, заради нејзините предвидувања кои гледаат на крајот на светот во 5079 година. Предвидувањата...

Семејство 31.12.20 | 19:00

Кои се најмодерните имиња за деца во 2021?

Имињата кои се кратки стануваат сè попопуларни во Македонија, но и во светот. Се прогнозира дека следната година овие имиња ќе бидат најактуелни. Германија, девојчиња:...

Македонија 25.12.20 | 14:30

По пауза од три години, повторно ќе се доделува државната награда за наука „Гоце Делчев“

Министерството за образование и наука информира дека денеска е објавен конкурсот за доделување на државната награда „Гоце Делчев“ во 2021 година. Оваа државна награда...

Македонија 22.12.20 | 14:49

Вакцини директно од „Фајзер“ во Македонија ќе пристигнат во втора половина на 2021 година

Првите вакцини против ковид-19 од производителот „Фајзер“ во Македонија може да се очекуваат во втората половина на 2021 година, рече денеска Венко Филипче, министер...

Калеидоскоп 15.12.20 | 19:06

Страшен земјотрес во Калифорнија, зомби апокалипса, што предвидува Нострадамус за 2021?

Нострадамус е можеби најпознатиот пророк во човековата историја. Неговите предвидувања се напишани во облик на катренски целини и стиови, а многу веќе се остварија....

Вести 10.12.20 | 21:14

Охрид ја чека 22002211 година! Среќна нека е!

2020 година е една од најтешките години. Па македонските општини решија секој на свој начин да ја испрати и да ја дочека новата 2021 година. Битола со бугарски јазик сака...

Култура 26.11.20 | 14:10

Буџетот за култура за 2021 година е намален поради здравствената и економската криза

Министерката за култура Ирена Стефоска на денешната прес конференција изјави дека околу третина од обврските на министерството за оваа година се пренесуваат за следната,...

Сервиси 19.10.20 | 22:23

Ова се неработните денови за 2021 година

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07), Министерството за труд и социјлана политика го објави календарот на неработни...

Спорт 24.09.20 | 16:02

Олимписките игри во Токио ќе се одржат дури и без вакцини

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), Томас Бах, во четвртокот истакна дека спортските настани, вклучително и Олимписките игри во Токио во 2020 година,...

Спорт 07.09.20 | 11:14

Олимписките игри во Токио ќе се одржат „со или без Ковид-19“

Претседателот на Координативната комисија на Меѓународниот олимписки комитет за Олимписките игри во Токио, Џон Коутс во понеделникот потврди дека Олимпијадата „ќе...

Свет 11.08.20 | 13:20

Руската вакцина „Спутник“ ќе биде достапна од 1 јануари

Вакцината против Ковид-19 на Русија ќе биде достапна на „цивилното население“ од 1 јануари 2021 година, објави во вторникот московското Министерство за здравство, пренесува...