Ознака: 2020
Филм 07.02.20 | 10:43

Во недела по 92 пат ќе се доделуваат Оскари, „Џокер”со најмногу номинации

Во Лос Анџелес в недела ќе биде одржано 92-то доделување на Оскари, а најмногу номинации – 11, има филмот „Џокер” на Тод Филипс. Македонскиот документарец „Медена земја“...

Филм 09.01.20 | 12:09

Доделувањето на „оскарите“ годинава повторно без водител

Втора година по ред, доделувањето на престижните награди „оскар“ ќе се одржи без водител или водителка. Ова за медиумите го потврди Кери Бурк, претседателка на компанијата...

Колумни 02.01.20 | 14:32

Заробени во етерот

Петар Поп-Арсов Помина уште една година, интересна година, или што би рекле историска година. Историска, да, но не помалку и не повеќе историска од претходните. Во Македонија...

Калеидоскоп 02.01.20 | 12:46

Кога почнува, а кога завршува една деценија? Па зависи кого прашувате

Со доаѓањето на 2020 година многумина ја ремизираа минатата декада и предвидуваа каква ќе биде следната. Но, малку избразаа, судејќи според времето. Прашањето кога завршува...

Сервиси 01.01.20 | 09:25

Оваа година ќе имаме шест продолжени викенди: Листа на сите неработни денови

Во новата година македонските граѓани ќе имаат шест продолжени викенди. Од вкупно 10 неработни денови за сите граѓани, шест се поврзуваат со викендот, за разлика од минатата...

Скопје 01.01.20 | 08:23

Прво девојче, па момче: Се родија првите бебиња, близначиња, во 2020 година

Точно во една минута по полноќ на Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје се роди првото бебе оваа година, девојче. Само две минути подоцна на свет дојде и нејзиното...

Калеидоскоп 31.12.19 | 22:59

Работи кои мора да ги оставите во 2019-та за 2020-та да ви биде посреќна

Како би влегле задоволни во Новата година, престанете со мислите да им се враќате на оние врски кои ви ја затемнија душата. Престанете да се сожалувате себеси. Завршете...

Астро 30.12.19 | 12:04

Што не чека во Новата година: Хороскоп за 2020-та година!

Секоја нова година претставува нов животен циклус. Астролозите истакнуваат дека новата година ќе донесе долгоочекувани и убави промени во животот на сите хороскопски...

Астро 26.12.19 | 09:40

Астролозите откриваат каква ќе биде 2020 година

Астролозите тврдат дека имаме причина да ѝ се радуваме на наредната година. 2020 ќе биде година во која ќе се збогуваме со старите и непотребни работи. Ќе се ослободиме...

Астро 22.11.19 | 21:13

Краток хороскоп за 2020: Исполнување на голем сон за Биковите, судбинска средба за Стрелците

Според кинеската астрологија, 2020 е година на Стаорецот, знак кој е симбол на амбициозност, посветеност и брзина. Астролозите истакнуваат дека во 2020 година доаѓаат убави...

Сервиси 22.11.19 | 19:54

Велигден се паѓа на 19 април, Нова година (31 декември) и Божик (7 јануари) во вторник: Ова се сите неработни денови за 2020 година

Програма на неработни денови за 2020 година согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година: За сите граѓани на РМ •...

Сервиси 15.11.19 | 09:51

Ќе имаме споени викенди, објавена листата со неработни денови во 2020

Велигден се паѓа на 20-ти април, Нова година е во среда, а Божик во вторник. Вака изгледа програмата на неработни денови за 2020 година. Согласно со Законот за празниците...