Ознака: 2020
Свет 28.01.21 | 12:07

Главниот германски вирусолог предвидува влошување на епидемиолошката состојба на пролет

Главниот германски вирусолог Кристијан Дростен очекува дека светот, во однос на пандемијата, нема да се врати во „нормалноста“ долго време и рече дека не верува во...

Култура 01.01.21 | 16:04

„Принцезата Султана: неисплачени солзи“ од Џин Сасон-најпродавана книга во 2020

Единствениот портал за електронска трговија со книги, КупиКнига.мк ја објави листата на 20 најпродавани книги за 2020 година. Најпродавана книга во 2020 година била „Принцезата...

Македонија 31.12.20 | 12:20

Филипче: 2020 година беше тешка за сите, но вие, нашите херои – здравствени работници заслужувате посебно внимание и почит

Министерот Венко Филипче на својот Фејсбук упати благодарност до своите колеги. Оваа 2020 беше тешка година за сите нас, но вие, нашите херои – здравствени работници...

Македонија 31.12.20 | 09:34

2020, година што треба да биде најбрзо заборавена

Овој век, како и светот во кој ќе живееме, ќе биде помалку живописен и со помалку општествено шаренило, каков што беше минатиот, 20. век, пишува познатиот перуански писател...

Свет 25.12.20 | 09:21

Хронологија на поважните настани во светот во 2020 година

Јануари 3 јануари – Во американски напад со беспилотно летало убиен главниот ирански командант за безбедност и разузнавање, генерал-мајор Касим Сулејмани пред аеродромот...

Останати спортови 11.10.20 | 19:04

Надал го овои Ролан Гарос без изгубен сет

Рафаел Надал му одржа вистинска лекција на големиот ривал Новак Ѓоковиќ на денешниот меч на турнирот во Париз, победа која за него беше јубилејна 100. во француската престолнина,...

Здравје 05.10.20 | 11:59

Нобеловата награда за медицина ја добија тројца виролози

Нобеловата награда за медицина годинава им припадна на Харви Алтер (САД), Мајкл Хутон (Велика Британија) и Чарлс Рајс (САД) за откривање на вирусот на хепатит Ц, објави...

Фудбал 02.10.20 | 15:38

Лоша ждрепка за Динамо, полесни противници доби Црвена Звезда

Денеска беа извлечени тимовите во групната фаза од Лигата на Европа. Еден од фаворитите за трофејот на турнирот – Арсенал, падна во лесната група „Б“, каде се чини дека...

Свет 25.09.20 | 21:39

Трамп предвидува „уште поголема“ изборна победа

Претседателот на Соединетите држави Доналд Трамп предвидува „уште поголема“ изборна победа за неговата кампања овој ноември отколку во 2016 година. Говорејќи во петокот...

Останати спортови 23.09.20 | 11:08

Чудото од Словенија кој ја обои земјата во жолто

Со херојско возење, Тадеј Погачар, на неполни 22 години, победи на Трката низ Франција, што го направи втор најмлад победник во историјата на ова натпреварување. Младиот...

Култура 23.09.20 | 10:24

„Бела ноќ“ во знакот на домашните уметници, со работно време на локалите до 24 часот

Со препораки за почитување на мерките против корона вирусот, културната манифестација Бела ноќ, по 16-ти пат, в сабота на 26 септември, ќе се одржи во Скопје. Една недела...

Останати спортови 13.09.20 | 11:04

Осака: Ќе беше многу непријатно ако изгубев за помалку од еден час

Шампионката на УС Опен 2020, Наоми Осака додаде уште една Гренд слем титула во својата колекција во Њујорк откако за прв пат триумфираше во Големото јаболко во 2018 година. Јапонката...

Останати спортови 10.09.20 | 12:41

Познати двојките за полуфиналните мечеви од УС Опен

Познати се двојките за полуфиналните мечеви и во машка и во женска конкуренција на Грен слемот УС опен. Кај тенисерките за место во финалето ќе се борат: Џенифер Брејди...

Економија 13.08.20 | 20:45

Винариите да формираат цени кои нема да бидат навредливи за трудот на земјоделецот

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, денеска во Кавадарци оствари средба со градоначалникот на Општина Кавадарци Митко Јанчев,...

Патувања 16.07.20 | 20:30

Најубавите острови во Европа за 2020 година

Специјализираното списание за патување „Travel+Leisure” и оваа година направи листа на најубавите европски острови. Интересна е целосната превласт и доминација на грчките...

Филм 07.02.20 | 10:43

Во недела по 92 пат ќе се доделуваат Оскари, „Џокер”со најмногу номинации

Во Лос Анџелес в недела ќе биде одржано 92-то доделување на Оскари, а најмногу номинации – 11, има филмот „Џокер” на Тод Филипс. Македонскиот документарец „Медена земја“...

Филм 09.01.20 | 12:09

Доделувањето на „оскарите“ годинава повторно без водител

Втора година по ред, доделувањето на престижните награди „оскар“ ќе се одржи без водител или водителка. Ова за медиумите го потврди Кери Бурк, претседателка на компанијата...

Колумни 02.01.20 | 14:32

Заробени во етерот

Петар Поп-Арсов Помина уште една година, интересна година, или што би рекле историска година. Историска, да, но не помалку и не повеќе историска од претходните. Во Македонија...

Калеидоскоп 02.01.20 | 12:46

Кога почнува, а кога завршува една деценија? Па зависи кого прашувате

Со доаѓањето на 2020 година многумина ја ремизираа минатата декада и предвидуваа каква ќе биде следната. Но, малку избразаа, судејќи според времето. Прашањето кога завршува...

Сервиси 01.01.20 | 09:25

Оваа година ќе имаме шест продолжени викенди: Листа на сите неработни денови

Во новата година македонските граѓани ќе имаат шест продолжени викенди. Од вкупно 10 неработни денови за сите граѓани, шест се поврзуваат со викендот, за разлика од минатата...