Ознака: 1 ТВ
Македонија 23.05.20 | 18:28

Грозданов: 1ТВ е финансирана од парите од „Труст“ и „ТНТ“

Виктор Грозданов вчера во емисијата „Заспиј ако можеш“ посочи дека 1ТВ е длабоко поврзано со СЈО. 1ТВ е финансирана од парите од два случаи и тоа „Труст“ и „ТНТ“. На...

Македонија 19.02.20 | 19:16

Заев призна дека снимката е автентична и дека давал пари во 1ТВ на Боки 13

Претседателот на СДСМ Зоран Заев призна дека снимката што ја презентираше пратеникот Милошоски на која се слуша дека тој дава пари на 1 ТВ  и оти е запознат со активностите...

Македонија 30.01.20 | 13:36

Oтворен стечај за 1ТВ, телевизијата преку која Боки 13 вршел рекет

1ТВ зад која стоеше Бојан Јoвановски, попознат како Боки 13, и се претставуваше како сопственик, од денеска е во стечај. Утрово, граѓанскиот суд во Скопје отвори стечај...

Македонија 29.01.20 | 12:22

Боки ни го платил, ниту компензирал мебелот од „Зона мебел“

На денешното рочиште за „Рекет“ сведочеше и Лидија Младеновиќ, ќерка на сопственикот на продавницата за мебел „Зона мебел“, управител на „Зона текс“ и „Зона мебел“,...

Македонија 29.01.20 | 11:29

Лила дала 500.000 денари позајмица за „1ТВ“

Водителката Лила Стојановска во моментот е на клупата за сведоци во случајот „Рекет“, против Бојан Јовановски и Катица Јанева. Покрај останатото, Стојановска пред...

Македонија 27.01.20 | 11:59

Страв не страв, отидов во емисијата заедно со Јанева

Обвинителката Лиле Стефанова рече дека немала никаков контакт со Бојан Јовановски сè до еден ден кога била повикана во канцеларијата на Катица Јанева. Таму биле Боки...

Економија 04.11.19 | 19:14

АВМУ ѝ ја одзеде дозволата за работа на „1ТВ“

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ѝ ја одзеде дозволата за работа на 1ТВ. Советот на АВМУ на седница одржана доцна попладнево ја затвори постапката...

Македонија 22.10.19 | 15:55

Мицкоски: Заев самиот си кажа дека имало провладин медиум, кој бил воден од рекетари кои ги гледаме со торби со пари

Премиерот Зоран Заев во една изјава вели дека провладиниот тогаш сè уште жив 1ТВ, кој што беше некако поврзан со осомничениот за сторен криминал Бојан Јовановски, самиот...

Економија 16.10.19 | 17:39

Пропадна продажбата на 1 ТВ, инвеститорот од Холандија се повлекол

Пензионерот Богдан Дамјаноски, кој склучи договор за купување на 1 ТВ, ќе го раскине договорот, соопштил тој за ИРЛ. Дамјаноски рекол дека инвеститорот во чие име настапува...

Македонија 16.10.19 | 14:12

АВМУ размислува за одземање на дозволата на 1ТВ

Директорот на АВМУ Зоран Трајчевски за РСЕ вели дека побарале помош од МВР за обезбедување на документи од 1 ТВ затоа што размислуваат за одземање на дозволата на 1ТВ...

Економија 16.10.19 | 11:28

Со каков бизнис се занимавал новиот сопственик на „1ТВ“?

77-годишниот Богдан Дамјановски кој живее во скопската населба Кисела вода е новиот сопственик на „1ТВ“ кој фигурира во Управата за јавни приходи објави ИРЛ. 77-годишниот...

Македонија 16.10.19 | 10:39

77-годишниот Богдан Дамјановски е новиот сопственик на „1тв“

77-годишниот Богдан Дамјановски  кој живее во скопската населба Кисела вода е личноста којашто во Управата за јавни приходи (УЈП) фигурира како нов сопственик на телевизијата...

Економија 15.10.19 | 14:17

Фирмите на Боки 13 и блиски до него затаиле данок повеќе од 20 милиони денари

Повеќе од 20 милиони денари се индициите за затаен данок од фирмите поврзани со првоосомничениот во „Рекет“ Бојан Јовановски, познат како Боки 13. Управата за јавни приходи...

Економија 15.10.19 | 13:36

„1ТВ“ има нов сопственик?

„1ТВ“ има нов соственик, објавува порталот „Фактор“. Според пишувањата на порталот, пред Управата за јавни приходи (УЈП) се појавилo физичко лице коe се претставилo...

Црна хроника 08.10.19 | 20:56

„1ТВ“ прашува: Се плаши ли некој од Боки 13 и на кого му е потребен Јовановски неконтактибилен и „уништен“?

„1 ТВ“ во текст објавен на нивниот портал прашува дали некој се плаши од Бојан Јовановски, познат уште и како Боки 13 и на кого му е потребен Јовановски неконтактибилен...

Македонија 18.09.19 | 13:08

1ТВ на Боки 13 отиде во стечај

Поднесен е предлог за отварање стечајна постапка на телевизијата 1ТВ. Предлогот бил поднесен на 13- ти овој месец, а информацијата ја потврдиле и од Основниот граѓански...

Калеидоскоп 05.09.19 | 21:50

1TВ веќе не емитува програма

Од вчера на телевизискиот канал на 1ТВ веќе не се емитува програма. По само година и неколку месеци работа, телевизијата самоиницијативно престана да емитува програма. Согласно...

Македонија 05.09.19 | 11:25

Боки 13 бил екстра дарежлив кон ѕвездите на „1ТВ“: Не добивале само вртоглави хонорари, туку и нешто многу повеќе

Дел од новинарските „ведети“ на 1ТВ , најмалку двајца од нив, покрај енормно високите хонорари, добивале и уште нешто што реално не е познато во медиумската пракса во...

Македонија 03.09.19 | 10:13

Пандов: Ќе ги повика ли Рускоска, братучетка на Кабранов, „бардовите“ од 1ТВ на распит?

Ќе ги повика ли Рускоска, инаку братучетка на главниот уредник Кабранов, „бардовите“ од 1ТВ на распит, прашува денеска политичкиот аналитичар Александар Пандов. Пандов...

Економија 23.08.19 | 08:54

УЈП денеска влегува во 1ТВ и БМЈ Груп

Управата за јавни приходи (УЈП) од денеска почнува со контролите во фирмите на Бојан Јовановски и кај физичките и правните лица поврзани со случајот „Рекет“. Контролите...