Ознака: 13 Ноември
Култура 13.11.21 | 21:31

Раде Шербеџија доби меѓународна награда „13 ноември“

По повод Денот на ослободувањето на Скопје – 13 Ноември вечерва во Филхармонијата беа доделени 13-ноемвриските награди на овогодишните добитници, кои дале својот придонес...

Скопје 13.11.21 | 14:31

Арсовска: Да го направиме Скопје град на солидарност и соживот

Денеска ја имаме можноста да живееме во слободен град, но тоа е и аманетот кој ни го оставија оние кои жртвата ја положија за да живееме во ваков град. Да гледаме кон иднината,...

Скопје 13.11.21 | 14:10

Трајановски: Делата оставени после секоја генерација остануваат да говорат, честит празник Скопје!

Поранешниот градоначалник на Град Скопје, Коце Трајановски, го честита „13- Ноември“ ден на ослободувањето на Скопје. Денес навршуваат 77 години од херојскиот чин на...

Скопје 13.11.21 | 13:27

Положени цвеќиња пред Споменикот на ослободителите на Скопје и пред споменикот на генерал Михајло Апостолски

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска положи цвеќе пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје на Партизанските гробишта и пред споменикот...

Скопје 13.11.21 | 11:33

Арсовска на традиционална средба со борците од НОАВМ

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борците од Народноослободителната антифашистичка...

Македонија 13.11.21 | 11:27

Мицкоски: Скопје го чекаат подобри времиња

Македонија и Скопје ја сакаат слободата. Скопје на пиедестал секогаш ја ставало борба за слобода, верувањето во принципи и надежта за иднината во која веруваме, порача...

Скопје 13.11.21 | 07:57

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето, 13 Ноември

Денеска се одбележува 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје во Втората светска војна. На 13 ноември 1944 година, борците од 42. и 50. Народнослободителна дивизија...

Скопје 26.07.21 | 20:42

Свечено пуштен во употреба реконструираниот кеј „13 Ноември“ во Скопје

Со настап на Градскиот дувачки оркестар и одржување на изложбата на отворено „Сигналитика на централното подрачје на Скопје“ свечено е пуштен во употреба кејот „13...

Скопје 13.11.20 | 14:09

Ние бoрците многу добро знаеме против кого се боревме и со какви жртви

Првото вистинско ослободување на Скопје со сопствени сили е под знакот на општата политичка состојба во земјава и светот, рече Трајко Стаматоски, претседател на Градскиот...

Македонија 13.11.20 | 14:04

Мицкоски: Тие ја донесоа слободата, наше е да ја одбраниме!

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ денеска на скопјани им го честиташе 13 Ноември, денот на ослободувањето на градот од бугарскиот фашистички окупатор. Тие ја...

Скопје 13.11.20 | 09:33

Скопје слави 76 години од ослободувањето од бугарските „туристи“

Денеска се одбележува 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје од бугарскиот фашистички окупатор во Втората светска војна. На 13 ноември 1944 година, борците од 42....

Култура 13.11.19 | 12:17

Наративни приказни за Скопје во чест на 13 Ноември

Во чест на 13 Ноември, Денот на ослободувањето на главниот град од фашистичката окупација пред 75 години, денеска во Музејот на македонската борба ќе биде одржан мултимедијален...

Скопје 13.11.19 | 09:28

Уште една честитка во празно: Скопје е излогот на нашата земја

Премиерот во заминување Зоран Заев го честита Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември. Тој ја продолжи практиката на честитање во празно, па како и на 8 Септември...