Ознака: 11 септември
Свет 11.09.20 | 21:01

19 години од терористичкиот напад во САД

САД со пригодни церемонии ќе одржат комеморации за убиените во терористичките напади на 11 септември 2001 година во зградите на урнатиот Светски трговски центар во Њујорк...

Свет 11.09.20 | 11:57

Се навршуваат 19 години од уривањето на кулите близначки во Њујорк

На денешен ден во 2001 година членови на Ал Каеда киднапираа четири американски авиони и извршија истовремен напад врз неколку цели во САД. Два од авионите удрија во кулите...

Свет 11.09.19 | 19:38

На годишнината од 11 септември САД воведе санкции за терористички групи

Соединетите Американски Држави соопштија, во очи на одбележувањето на 18 годишнината од нападите на 11 септември, дека воведуваат санкции на голем број групи кои ги сметаат...

Балкан 11.09.19 | 10:59

Во Приштина спомен-плоча во чест на жртвите на 11 септември во САД

Во дворот на Владата на Косово утрово е откриена спомен-плоча во чест на жртвите на терористичкиот напад на 11 септември 2011 година во Соединетите Американски Држави,...

Свет 11.09.19 | 09:05

18 години од нападот на 11 септември

Американците денеска ќе одбележат 18 години од терористичките напади на 11 септември 2001 година во Њујорк и Вашингтон. На комеморацијата ќе присуствуваат претседателот...