Ознака: 1 мај
Кујнски тефтер 01.05.21 | 17:19

Совети за добра скара од Џејми Оливер

Подготвувањето на месо на скара бара големо ниво на вештина, а совладувањето на оваа „уметност“ ќе го зацементира вашиот култен статус како врвен готвач во очите на...

Македонија 01.05.21 | 16:19

Спасовски: Само мотивирани вработени даваат високи резултати и успешно работење

Први мај не е обичен ден, тоа е ден на кој оддаваме почит на извонредните луѓе – работниците за нивните економски и социјални достигнувања, на нивниот придонес да го...

Македонија 01.05.21 | 10:44

Николовски: Продолжуваме да го слушаме гласот на работниците

По повод Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај, генралниот секретар на СДСМ и вицепремиер Љупчо Николовски, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. Почитувани,...

Калеидоскоп 01.05.21 | 10:33

Четири грешки што треба да ги избегнете на денешната првомајска скара

За да не си го уништите добриот продолжен викенд, внимавајте да не претерате ни со јадењето, ни со пиењето. Ова се четирите најчести грешки што ги правиме за време на...

Македонија 01.05.21 | 09:31

Заев по повод 1 Мај: Обезбедивме зачувување на илјадници работни места, поголеми плати и минималец повисок за 6.000 денари

1 Мај – празникот на работничките и работниците и оваа година го одбележуваме во посебна состојба заради условите што ги наметна пандемијата. Освен здравјето на луѓето,...

Економија 01.05.21 | 08:42

Меѓународниот ден на трудот во Македонија поминува со бројни прекршувања на работничките права

Неисплатени или намалени плати, притисок врз работниците да потпишуваат спогодби за престанок на работниот однос, злоупотреба на државната помош за исплата на плати...

Македонија 01.05.20 | 12:48

МТСП: Наша должност е да создаваме услови да може од трудот да се живее чесно и достоинствено

Министерството за труд и социјална политика упати честитка до работниците по повод 1 Мај. Први мај е празник на трудот, но и симбол на солидарноста на работништвото во...

Балкан 01.05.20 | 11:27

Претседателката на турскиот синдикат е меѓу 15 приведени кои сакале да го одбележат 1 Мај

Tурската полиција приведе неколку претставници на синдикати кои излегоа на улиците на Истанбул по повод Денот на трудот на 1 мај, и покрај забраната за движење воведена...

Македонија 01.05.20 | 11:07

Спасовски за 1 Мај: Оддаваме огромно признание на сите работници во земјата, тие уште еднаш ја покажуваат вредноста на трудот и на солидарноста

По повод празникот 1 Мај, Оливер Спасовски упати честитка, која ја пренесуваме во продолжение. Оваа година Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај, празникот на работничките...

Балкан 27.04.20 | 12:19

Хрватска дозволи првомајска скара

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, вчера изјави дека граѓаните ќе може да одат на првомајска скара за Денот на трудот, но со почитување...

Сервиси 27.04.20 | 09:59

1 Мај, неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика  соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ, 1 Мај 2020 година (петок), Денот на трудот е неработен ден за сите граѓани...

Македонија 01.05.19 | 14:43

Мицкоски првомајски на Матка

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денешниот празник го искористи да ја посети Матка.

Економија 01.05.19 | 11:00

Немаат слободни денови ни за празник: Ми фали да сум за Велигден дома, барем овој ден затворете ги моловите, веќе кога Божиќ и сите други ги работиме до еден

На социјалните мрежи се пренесува постот на Кристина Ампева која пренесе писмо од една вработена во трговски центар, која говори за состојбата на работниците и работничките...

Скопје 30.04.19 | 11:19

Град Скопје со апел пред 1 Мај: Да се зачува зеленилото и урбаната опрема

Во пресрет на Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај, екипите на Град Скопје деновиве ги чистеа видиковците, јавните зелени површини на излетничките места и во парковите. Градот...

Сервиси 24.04.19 | 11:12

1 мај неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 1 мај, среда, Денот на трудот е неработен ден за сите граѓани. Истовремено, Министерството за труд и социјална...